Uwaga! Ta strona może używać plików cookies w celu przechowywania danych. Więcej informacji można znaleźć tutaj.
Biblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka Zduny

Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Zduny

Bajkowa Dolina Baryczy...

Dodano:⌚ 09.02.2018

Bajkowa Dolina Baryczy to tytuł jednej z wielu książek, napisanych lub współtworzonych przez Włodzimierza Ranoszka – doktora nauki o Ziemi. To też tytuł czwartkowego wieczoru w Bibliotece, który z racji bliskości atrakcyjnego turystycznie regionu przyciągnął kilkadziesiąt osób do naszej ulubionej przez mieszkańców Facjatki. Autor zaprezentował temat w niekonwencjonalny sposób – wraz z prezentacją multimedialną ilustracji zawartych w książce przedstawiał legendy z danym miejscem związane, opowiadał  ciekawostki z nim związane i śpiewał ballady, własnego autorstwa przy akompaniamencie liry korbowej, czym zyskał sobie dużą sympatię słuchaczy. Na zakończenie przyrodnik premierowo wykonał również swojego autorstwa balladę o Janie Chrzcicielu robiąc w ten sposób ukłon w stronę obecnych, za co zebrał gromkie brawa.

Często mówiąc -  Dolina Baryczy - nie zdajemy sobie sprawy, że jest to Park Krajobrazowy o tej właśnie nazwie, a najbliższe nam Stawy Milickie   to  rezerwat przyrody ,  chroniący unikatowy w skali kraju i Europy obszar wodno-błotny, składający się z 5 kompleksów stawowych, lasów i innych gruntów. Jest to teren tak rozległy, że jednodniowa wycieczka rowerowa to nie lada wyzwanie. Taką jednak odbyła Bernadeta Karolewska, która jako pierwsza odpowiedziała na pytanie Włodzimierza Ranoszka o rezerwaty przyrody Doliny Baryczy i otrzymała nagrodę - „Bajkową Dolinę Baryczy”. Niemniej jednak akurat kolejna książka :”Przewodnik rowerowy Wzgórza Trzebnickie i Dolina Baryczy cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem uczestników wieczoru. Przy takiej okazji nabywcy przewodników czekali już tylko na autograf.

Na zakończenie – jak przystało na  Tłusty Czwartek (na pączki było już stanowczo za późno !) – były faworki, które  dla nas przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zdunach, kształcący się na kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych – zniknęły z talerzy błyskawicznie – DZIĘKUJEMY!

Jeszcze słów kilka o naszym gościu – WŁODZIMIERZ RANOSZEK to geograf, wykładowca, licencjonowany przewodnik terenowy - po Dolnym Śląsku i górski - po Sudetach. Jest autorem i współautorem ponad 30 przewodników turystycznych i innych książek o Dolinie Baryczy, Dolnym Śląsku i Wielkopolsce; wśród nich są:  „ Szkolny Przewodnik

Turystyczny po Dolnym Śląsku”, „Park Krajobrazowy „Dolina Baryczy”, „Szlak bursztynowy Wrocław – Poznań”, „Bajkowa Dolina Baryczy”,”Bajkowy Wrocław” (najnowsza książka) . Jest też  autorem słuchowisk radiowych, ballad i pieśni, które wykonuje z towarzyszeniem liry korbowej. Od lat prowadzi wykłady na kursach przewodnickich, wykłada na Uniwersytecie Wrocławskim, w Wyższej Szkole Bankowej i Wyższej Szkole Handlowej we Wrocławiu.

Stawy Milickie – wielki zespół stawów rybnych (m.in. Krośnice, Potasznia, Radziądz, Ruda Sułowska i Stawno) położony w kotlinowatych rozszerzeniach doliny Baryczy, w okolicach Milicza i Żmigrodu.

Wczytywanie obrazów...

Dziś jest: 11.1213.12 - Dzień Księgarza
17.12 - Polski Dzień Bez Przekleństw
18.12 - Międzynarodowy Dzień Migrantów
20.12 - Dzień Ryby

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek: 10.00 - 18.00
soboty: 9:00 - 12:00

Tu jesteśmy!

Kliknij, aby przejsć do mapy

Mapa