Uwaga! Ta strona może używać plików cookies w celu przechowywania danych. Więcej informacji można znaleźć tutaj.
Biblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka Zduny

Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Zduny

Dzień Kobiet w Bibliotece

Dodano:⌚ 09.03.2018

Wczoraj, 8 marca, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Za pierwowzór Dnia Kobiet przyjąć można obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia. Było to święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia.

Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Zapoczątkowane zostały one przez Socjalistyczną Partię Ameryki po zamieszkach i strajkach w Nowym Jorku. 
W Polsce był obchodzony na szeroką skalę do 1993 roku. Dzisiaj nie wszyscy obchodzą ten dzień. Nie da się jednak ukryć, że jest to miły dzień i raduje serca większości kobiet.

Święto Pań było okazją do zorganizowania "Spotkania (nie tylko) z pasjami" w Zdunach. Również w Baszkowie zorganizowany został Dzień Kobiet dla Pań należąćych do Klubu Przyjaciół Biblioteki. Dodatkowo podczas obu spotkań zainaugurowaliśmy Narodowe Czytanie 2018 - w Zdunach wierszem Adama Mickiewicza: "Do Matki Polki", z 1830 r., natomiast w Baszkowie czytano "Bogurodzicę". Wiersze wybrane zostały z Antologii Niepodległości, którą zaproponował Prezydent, Andrzej Duda.

W 2018 roku, w którym obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości będziemy czytali o odradzającej się i odrodzonej Polsce – zapowiedział Prezydent Andrzej Duda, który wraz z Pierwszą Damą zaproponował czytelnikom Antologię Niepodległości oraz ogłosił lekturę Narodowego Czytania na 8 września. Jest nią „Przedwiośnie”.

Wczytywanie obrazów...

Dziś jest: 16.0117.01 - Dzień Dialogu z Judaizmem
21.01 - Dzień Babci
22.01 - Dzień Dziadka

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek: 10.00 - 18.00
soboty: 9:00 - 12:00

Tu jesteśmy!

Kliknij, aby przejsć do mapy

Mapa