Uwaga! Ta strona może używać plików cookies w celu przechowywania danych. Więcej informacji można znaleźć tutaj.
Biblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka Zduny

Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Zduny

ul. Sienkiewicza 9, 63-760 Zduny tel.62 721 51 72 fax.62 722 08 97 biblioteka@zduny.pl

O Powstaniu Wielkopolskim na Ziemi Krotoszyńskiej

Dodano:⌚ 26.01.2019

W ramach obchodów 100.rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego przygotowaliśmy w miniony czwartek, 24 stycznia 2019 roku wieczór historyczny. O przebiegu Powstania na ziemi krotoszyńskiej, a zwłaszcza w okolicach Zdun mówił dyrektor Muzeum Regionalnego im Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie - Piotr Mikołajczyk. Wypowiedź ściśle związana była z prezentacją multimedialną; ponadto w bibliotecznej Facjatce prezentujemy objazdową wystawę przygotowaną przez krotoszyńskie muzeum. Każda z osób uczestniczących w wieczorze otrzymała okolicznościowe wydawnictwo, opracowane przez Piotra Mikołajczyka : "Powstanie Wielkopolskie na Ziemi Krotoszyńskiej". Każdy, kto chciał usystematyzować wiadomości na temat tego zakończonego sukcesem Powstania wyszedł z pewnością usatysfakcjonowany dzięki bardzo przejrzystemu przekazowi historyka.

Stosowne do tematyki utwory muzyczne wykonała Zuzanna Wasielewska - skrzypaczka, uczennica  Iklasy Liceum Ogólnokształcącego Nr 4 w Poznaniu i  równocześnie uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej II Stopnia  im. Fryderyka Chopina w Poznaniu, gdzie uczy się na wydziale skrzypiec jazzowych.  Dziękujemy mieszkańcom Zdun i okolic za liczny udział w wieczorze. 

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Prowincji Poznańskiej. Polska była już wtedy niepodległa, ale Prowincja wciąż należała do Rzeszy Niemieckiej. Powstańcy domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Rzeczpospolitej. Punktem zapalnym Powstania była wizyta w Poznaniu powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego. Powstanie zakończył podpisany 16 lutego rozejm w Trewirze. 

Wczytywanie obrazów...

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek: 10.00 - 18.00
soboty: 9:00 - 12:00 (w okresie nauki szkolnej)

Dziś jest: 19.07

Dzień Czerwonego Kapturka

20.07 - Dzień Kubusia Puchatka
23.07 - Dzień Włóczykija
24.07 - Dzień Policjanta
25.07 - Dzień Bezpiecznego Kierowcy

Tu jesteśmy!

Kliknij, aby przejsć do mapy

Mapa