Uwaga! Ta strona może używać plików cookies w celu przechowywania danych. Więcej informacji można znaleźć tutaj.
Biblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka Zduny

Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Zduny

O Powstaniu Wielkopolskim na Ziemi Krotoszyńskiej

Dodano:⌚ 26.01.2019

W ramach obchodów 100.rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego przygotowaliśmy w miniony czwartek, 24 stycznia 2019 roku wieczór historyczny. O przebiegu Powstania na ziemi krotoszyńskiej, a zwłaszcza w okolicach Zdun mówił dyrektor Muzeum Regionalnego im Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie - Piotr Mikołajczyk. Wypowiedź ściśle związana była z prezentacją multimedialną; ponadto w bibliotecznej Facjatce prezentujemy objazdową wystawę przygotowaną przez krotoszyńskie muzeum. Każda z osób uczestniczących w wieczorze otrzymała okolicznościowe wydawnictwo, opracowane przez Piotra Mikołajczyka : "Powstanie Wielkopolskie na Ziemi Krotoszyńskiej". Każdy, kto chciał usystematyzować wiadomości na temat tego zakończonego sukcesem Powstania wyszedł z pewnością usatysfakcjonowany dzięki bardzo przejrzystemu przekazowi historyka.

Stosowne do tematyki utwory muzyczne wykonała Zuzanna Wasielewska - skrzypaczka, uczennica  Iklasy Liceum Ogólnokształcącego Nr 4 w Poznaniu i  równocześnie uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej II Stopnia  im. Fryderyka Chopina w Poznaniu, gdzie uczy się na wydziale skrzypiec jazzowych.  Dziękujemy mieszkańcom Zdun i okolic za liczny udział w wieczorze. 

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Prowincji Poznańskiej. Polska była już wtedy niepodległa, ale Prowincja wciąż należała do Rzeszy Niemieckiej. Powstańcy domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Rzeczpospolitej. Punktem zapalnym Powstania była wizyta w Poznaniu powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego. Powstanie zakończył podpisany 16 lutego rozejm w Trewirze. 

Wczytywanie obrazów...

Dziś jest: 16.0221.02 - Dzień Języka Ojczystego
22.02 - Europejski Dzień Ofiar Przestępstw
23.02 - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
24.02 - Dzień Niespodziewanego Całusa

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek: 10.00 - 18.00
soboty: 9:00 - 12:00

Tu jesteśmy!

Kliknij, aby przejsć do mapy

Mapa