Uwaga! Ta strona może używać plików cookies w celu przechowywania danych. Więcej informacji można znaleźć tutaj.
Biblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka Zduny

Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Zduny

ul. Sienkiewicza 9, 63-760 Zduny tel.62 721 51 72 fax.62 722 08 97 biblioteka@zduny.pl

WIE WSZYSTKO

Dodano:⌚ 22.10.2021

Tak, dr inż. Julia Borys o ziemniakach wie wszystko! Z pewnością zgodzą się z tym zdaniem uczestnicy czwartkowego wieczoru (21.10.2021). Mówi : „ziemniak to moja praca i hobby” . Magisterium i doktorat dotyczyły ziemniaka. Poza studiami w Poznaniu Pani Julia uczestniczyła ale i prowadziła kursy dla wykładowców i specjalistów w kraju i poza jego granicami; jest autorką licznych publikacji konferencyjnych, prac i artykułów publikowanych na łamach czasopism. Dziś jest emerytowaną kierownik Zakładu Badania i Oceny Odrębności, Wyrównania i Trwałości Odmian w Centralnym Ośrodku Badania Odmian Uprawnych w Słupi Wielkiej; uczestniczyła w audytach dotyczących badań i oceny odmian ziemniaków, ich rejestracji i przyznania praw do odmian m.in. w krajach, przygotowujących się do wejścia do UE. Członkini Rady Naukowej Instytutu Ziemniaka i Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad Ziemniakiem.

Spotkania : „Co warto wiedzieć o ziemniakach” połączone były z prezentacją multimedialną.

Obecni z niezwykłym zainteresowaniem słuchali o pochodzeniu ziemniaka i poznali wiele ciekawostek z nim związanych np. wysokość jego produkcji jak i spożycia, jego różne nazwy w poszczególnych regionach Polski, odmiany (jest ich ponad 130). Pani Julia Borys  mówiła też o krajowej i wspólnotowej ochronie prawnej odmian oraz o :  typach kulinarnych, właściwościach odżywczych, kaloryczności samych ziemniaków jak i frytek i chipsów, a także o tym co można zrobić z ziemniaków; podała przykłady dań prostych, smacznych dań, a także – co było dla wielu zaskoczeniem –wykorzystania ziemniaków w różnych dolegliwościach.

Gościliśmy wyjątkową, niezwykle interesującą osobę, a czwartkowy wieczór  –  prezentujący też  książki popularne – uznajemy za bardzo pouczający i udany!

ZIEMNIAKI MOŻNA I POWINNO SIĘ JEŚĆ!

Wczytywanie obrazów...

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek: 10.00 - 18.00
soboty: 9:00 - 12:00 (w okresie nauki szkolnej)

Dziś jest: 05.1206.12 - Mikołajki
07.12 - Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego
13.12 - Dzień Księgarza

Tu jesteśmy!

Kliknij, aby przejsć do mapy

Mapa