Uwaga! Ta strona może używać plików cookies w celu przechowywania danych. Więcej informacji można znaleźć tutaj.
Biblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka Zduny

Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Zduny

ul. Sienkiewicza 9, 63-760 Zduny tel.62 721 51 72 fax.62 722 08 97 biblioteka@zduny.pl

Kolory, kształty i zabawa.....
Dodano:⌚ 22.11.2024

Kolory, kształty i zabawa.....

Wczoraj, 21 listopada 2024 r. odbyły się zajęcia sensoryczne w ramach projektu "BiblioMALUCH". Głównym tematem warsztatów były kolory, kształty oraz interaktywne zabawy z chustą animacyjną. Dzieci miały okazję zobaczyć różnorodne kolorowe elementy, które miały za zadanie zidentyfikować i nazwać. Następnie przeszliśmy do zabawy, w której maluchy układały kolorowe klocki w różnych kształtach.

Legendy i podania
Dodano:⌚ 20.11.2024

Legendy i podania

Jak co wtorek nasza koleżanka, Ewelina Zielińska odwiedziła dzieci z Niepublicznego Przedszkola w Zdunach. Podczas spotkania przedszkolaki poznawały legendy i podania. Dzieci wysłuchały i obejrzały teatrzyk kamishibai pt. „Legendy o bazyliszku”. Spotkanie było wspaniałą okazja do przybliżenia również legendy jaka krąży w Zdunach; o wizycie króla Jana Kazimierza i tajemniczym tunelu prowadzącym do lasów w Cieszkowie.  

Drodzy Miłośnicy książek i podróży!
Dodano:⌚ 18.11.2024

Drodzy Miłośnicy książek i podróży!

Z radością zapraszamy Was na spotkanie, które przeniesie nas w fascynujący świat Australii! Naszym gościem będzie były mieszkaniec Zdun, Andrzej Aleksandrzak, który podzieli się swoimi niezwykłymi przygodami z tego egzotycznego kraju.   📅 Kiedy: 28 listopada 2024 r. 🕒 Godzina: 18.00 📍 Gdzie: Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Zduny.   Pan Andrzej opowie nam o malowniczych krajobrazach, dzikiej przyrodzie i kulturze, którą udało mu się poznać podczas swojej podróży.

Poznajemy świat kolei.
Dodano:⌚ 15.11.2024

Poznajemy świat kolei.

W dzisiejszy poranek zaprosiliśmy dzieci z Publicznego Przedszkola w Zdunach na spotkanie z Ambasadorami Bezpieczeństwa – pracownikami PKP Polskich Linii Kolejowych S.A we współpracy ze Strażą Ochrony Kolei. Celem spotkania było poznanie przez przedszkolaków z grupy Wiewiórek i Sówek zawodu kolejarza oraz podniesienie świadomości i umiejętności dzieci w zakresie bezpiecznego korzystania z przejść i przejazdów kolejowo-drogowych.

Jesienne barwy, smaki i zapachy.
Dodano:⌚ 08.11.2024

Jesienne barwy, smaki i zapachy.

Wczoraj, 8 listopada 2024 r., odbyły się kolejne zajęcia sensoryczne dla najmłodszych mieszkańców Gminy Zduny i ich rodziców realizowane w ramach projektu „BiblioMALUCH” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.   Jesienne zabawy sensoryczne to świetny pomysł na wykorzystanie skarbów natury i kreatywne spędzenie czasu z dzieckiem nie tylko w domu, czy na spacerze, ale również i w bibliotece.

Sposób na zdrowe stopy.
Dodano:⌚ 08.11.2024

Sposób na zdrowe stopy.

Podczas wczorajszego "Spotkania (nie tylko) z pasjami" gościliśmy podologa, Panią Anetę Jankowską, podolog. Pani Aneta podzieliła się z Uczestnikami spotkania wiedzą na temat chorób i dolegliwości stóp oraz jak należy im zapobiegać. Opowiedziała o różnych problemach, z jakimi mogą się borykać pacjenci, takich jak grzybice, odciski czy płaskostopie. Dzięki jej wskazówkom dowiedzieliśmy się, jak dbać o zdrowie naszych stóp i jakie działania profilaktyczne można podjąć, aby uniknąć wielu dolegliwości.

Nagroda dla biblioteki!
Dodano:⌚ 07.11.2024

Nagroda dla biblioteki!

Podczas uroczystej XXV gali konkursu „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju województwa wielkopolskiego” nagrodzone zostało prawie 120 projektów. Wśród laureatów znalazła się inicjatywa realizowana przez naszą bibliotekę! Uroczysta gala podsumowująca konkurs odbyła się we środę, 6 listopada, w Poznaniu. Konkurs organizowany jest nieprzerwanie od 2000 roku, a jego celem jest popularyzowanie lokalnych, proekologicznych i prokulturalnych inicjatyw.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.
Dodano:⌚ 05.11.2024

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.

Co roku, 5 listopada, przypada Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, którego celem jest nie tylko przypomnienie kultowych bohaterów literackich, ale również zwrócenie uwagi na rolę wychowawczą i edukacyjną dobrych bajek. Ulubieni bohaterowie towarzyszą nam od najmłodszych lat przekazując ważne, życiowe prawdy. Wybrana data nie jest przypadkowa – to dzień urodzin Walta Disney’a, który magiczny świat baśni przeniósł na ekrany telewizorów.

Ugotuj mi bajkę!
Dodano:⌚ 04.11.2024

Ugotuj mi bajkę!

Podczas dzisiejszych zajęć Uczniowie klasy II b ze Szkoły Podstawowej w Zdunach w ramach realizowanego projektu „Nasza Mała Biblioteka” wysłuchali opowiadania pt.:„Ugotuj mi bajkę”, słoweńskiej pisarki, Majdy Koren.   Nasz główny bohater okazał się wielkim niejadkiem.  Przy stole stale grymasił. Zupa zawsze była zbyt wodnista, ziemniaki przesolone, a sałata zbyt zielona.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 2024.
Dodano:⌚ 31.10.2024

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 2024.

nformujemy, iż zostaliśmy beneficjentem Programu Wieloletniego „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”, w ramach którego zdefiniowany jest Priorytet 1 „Poprawa oferty bibliotek publicznych”, Kierunek Interwencji 1.1 „Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych”, który realizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pośrednictwem Biblioteki Narodowej.

Dyskusyjny Klub Książki
Dodano:⌚ 28.10.2024

Dyskusyjny Klub Książki

Siódme, w tym roku, spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki za nami.Podczas dzisiejszego spotkania Uczestnicy rozmawiali o książkce pt. „Tylko szeptem” autorstwa Lidii Liszewskiej i Roberta Kornackiego.   Opowieść o uczuciach tak niezwykłych, że mówi się o nich tylko szeptem.   Czy duża różnica wieku, czyli dojrzały wiek kobiety, w stosunku do dużo młodszego mężczyzny może stać się przeszkodą dla udanego związku.

Nowa edycja kampanii Mała książka – wielki człowiek - w bibliotekach
Dodano:⌚ 24.10.2024

Nowa edycja kampanii Mała książka – wielki człowiek - w bibliotekach

Już od października w naszej bibliotece na wszystkich przedszkolaków i ich rodziców czekają bezpłatne Wyprawki Czytelnicze. Jesteśmy jedną z blisko 7000 bibliotek publicznych w Polsce, które uczestniczą w ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek” organizowanej przez Instytut Książki. Listę wszystkich bibliotek można znaleźć: TUTAJ.

Czas na jogę!
Dodano:⌚ 24.10.2024

Czas na jogę!

Jak co tydzień, w środę 23 października 2024 r., odbyły się zajęcia jogi. Joga to jedna z najbardziej relaksujących i bezpiecznych form aktywności fizycznej, wywodząca się z filozofii indyjskiej. Podczas zajęć Uczestnicy wykonywały ćwiczenia rozciągajace i relaksacyjne. 

Mała Książka - Wielki Człowiek!
Dodano:⌚ 21.10.2024

Mała Książka - Wielki Człowiek!

Nasza biblioteka wraz z filiami zaprasza rodziców z dziećmi w wieku od 3 do 6 lat po odbiór bezpłatnej „Wyprawki Czytelniczej”  w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek”!  Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię.

Czas na gimnastykę dla maluszka!
Dodano:⌚ 18.10.2024

Czas na gimnastykę dla maluszka!

Wczoraj, 17 października 2024r. gościliśmy w  ramach projektu „BiblioMALUCH” fizjoterapeutę dziecięcego - Panią Agnieszkę Karbowiak.   Podczas zajęć zostały omówione zostały etapy prawidłowego rozwoju fizycznego dziecka Pani Agnieszka opowiedziała na co rodzice powinni szczególnie zwrócić uwagę, aby uniknąć w przyszłości korekty wad postaw.

Gimnastyka dla malucha!
Dodano:⌚ 17.10.2024

Gimnastyka dla malucha!

Wczoraj, 16 października 2024r. w filiach bibliotecznych w Konarzewie i w Baszkowie gościliśmy w  ramach projektu „BiblioMALUCH” fizjoterapeutę dziecięcego   - Panią Agnieszkę Karbowiak.   Podczas zajęć zostały omówione zostały etapy prawidłowego rozwoju fizycznego dziecka Pani Agnieszka opowiedziała na co rodzice powinni szczególnie zwrócić uwagę, aby uniknąć w przyszłości korekty wad postaw.

Złota jesień.
Dodano:⌚ 15.10.2024

Złota jesień.

Wczoraj, 14 października 2024 r., odbyło się spotkanie z dziećmi z grupy Stokrotek z Niepublicznego Przedszkola "Słoneczko" w Krotoszynie. Dzieci wysłuchały historii o znikających liściach w lesie. Główny bohater książki - wiewiórka jest ogromnie zmartwiona! Wczoraj na drzewie było mnóstwo pięknych liści, a dzisiaj? Dzisiaj niektórych liści brakuje. Na pewno zostały skradzione, a to oznacza, że w lesie grasuje złodziej.

Pokazali moc czytania!
Dodano:⌚ 14.10.2024

Pokazali moc czytania!

12 października 2024 roku odbyła się Zdunowska Noc Bibliotek. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Moc czytania”.   Gościem wszystkich trzech naszych bibliotek był Pan Poeta, który dzięki swojemu show rozbudził dziecięcą ciekawość i wyobraźnię. Spotkania z Panem Poetą odbyły  się kolejno: w Filii Bibliotecznej w Konarzewie, następnie w Bibliotece Publicznej w Zdunach oraz w Filii w Baszkowie.

Magiczny pierścień w bibliotece!
Dodano:⌚ 09.10.2024

Magiczny pierścień w bibliotece!

„Nasza Mała Biblioteka” to autorski projekt edukacyjny wydawnictwa EZOP przeznaczony dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, który opiera się na współpracy nauczycieli, uczniów i bibliotekarza. Najważniejszym celem projektu „Nasza Mała Biblioteka” jest zainteresowanie dzieci czytaniem książek. Chcemy je przekonać, że warto czytać, bo książka to wspaniała przygoda.

Nasza Mała Biblioteka.
Dodano:⌚ 07.10.2024

Nasza Mała Biblioteka.

Podczas dzisiejszego spotkania uczniowie klasy II b wysłuchali lektury słoweńskiego autora Petera Svetina pt. „Magiczny pierścień”. Książka opowiada historię słynnej śpiewaczki operowej Ludmiły Kraśnickiej, kupującej na straganie magiczny pierścień, któremu powierza sekretne życzenie. Pierścień wyślizguje się jej z rąk, upada na ziemię i koziołkuje po ulicy.

To już w sobotę!
Dodano:⌚ 07.10.2024

To już w sobotę!

Serdecznie zapraszamy wraz z filiami bibliotecznymi  w Baszkowie i Konarzewie do udziału w X Nocy Bibliotek, która odbędzie się 12 października 2024 r. Dla każdego przygotowaliśmy moc atrakcji.  Więcej informacji znajduje się poniżej.   Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie i integracji.

Jesień kolorami usłana!
Dodano:⌚ 04.10.2024

Jesień kolorami usłana!

Dziś odbyło siękolejne  spotkanie z dziećmi  z Publicznego Przedszkola w Zdunach. Podczas zajęć rozmawialiśmy o zachodzących zmianach w przyrodzie, nie zapomnieliśmy o naszych przyjaciołach z lasu zastanawiając się, czy już przygotowują się do zimy. Dzieci wysłuchały historii o znikających liściach w lesie. Nasz główny bohater książki - wiewiórka jest ogromnie zmartwiona.

Logopeda radzi...
Dodano:⌚ 04.10.2024

Logopeda radzi...

W czwartek, 3 października 2024 r. w ramach projektu "BiblioMALUCH" odbyły się zajęcia, na których gościliśmy mgr Małgorzatę Rybicką, neurologopedę. Podczas spotkania rodzice otrzymali garść fachowej i praktycznej wiedzy jak w prosty sposób wspomóc rozwój mowy swoich dzieci.    Projektu „BiblioMALUCH” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

X Noc Bibliotek przed nami!
Dodano:⌚ 01.10.2024

X Noc Bibliotek przed nami!

Serdecznie zapraszamy wraz z filiami bibliotecznymi  w Baszkowie i Konarzewie do udziału w X Nocy Bibliotek, która odbędzie się 12 października 2024 r. Dla każdego przygotowaliśmy moc atrakcji.  Więcej informacji znajduje się poniżej.   Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie i integracji.

Dary jesieni.
Dodano:⌚ 30.09.2024

Dary jesieni.

Dziś, 30 września 2024 r., odbyły się zajęcia w Niepublicznym Przedszkolu "Słoneczko" w Krotoszynie. Tematem dzisiejszych zabaw były ”Barwy i dary jesieni". Dzieci ze skupieniem wysłuchały wierszyka pt:. „Jesień” autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej. Wspólnie omówiliśmy czym charakteryzuje się obecna pora roku – jesień, gdzie i jak możemy te zmiany zaobserwować.

W jaki sposób działają oszuści?
Dodano:⌚ 27.09.2024

W jaki sposób działają oszuści?

Podczas wczorajszego "Spotkania (nie tylko) z pasjami" gościliśmy Powiatowego Rzecznika Konsumentów, Pana Mikołaja Lechmana. Opowiedział on o metodach wyłudzenia pieniędzy oraz na co zwrócić szczególną uwagę podczas rozmowy z bankiem, czy podpisując umowę z dostawcami gazu, prądu czy wody.  

Czas na SHOW!
Dodano:⌚ 27.09.2024

Czas na SHOW!

Biblioteka Publiczna w Zdunach wraz z filiami w Baszkowie i w Konarzewie zapraszają dzieci od roku do 4 lat na show, w wykonaniu Pana Poety. Spotkanie odbędzie się w sobotę, 12 października.  Więcej informacji poniżej.

Blubry z Wujem Czechem.
Dodano:⌚ 26.09.2024

Blubry z Wujem Czechem.

Pasjonat gwary poznańskiej, autor bestsellerowej publikacji „W antrejce na ryczce”, miłośnik  pyrów z gzikiem i sznytloszkiem – tak na szagę można opisać Marka Szymańskiego, popularnego w Wielkopolsce (i nie tylko) Wuja Czecha, czyli spadkobiercę Starego Marycha. Jego pasja do gwary poznańskiej oraz promowanie lokalnych tradycji stanowią ważny krok w ochronie dziedzictwa regionalnego.

Jesienne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki!
Dodano:⌚ 23.09.2024

Jesienne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki!

W poniedziałek, 23 września, odbyło się kolejne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmowa toczyłą się wokół powieści pt. „Siedmiu mężów Evelyn Hugo” autorstwa Taylor Jenkins Reid. Niezwykle interesująca książka, którą pokochały Amerykanki, i nie tylko… Na samym wstępie poznajemy młodą dziennikarkę Monique Grant pracującą dla prestiżowego czasopisma dla kobiet.

Tego nie wolno czytać!
Dodano:⌚ 23.09.2024

Tego nie wolno czytać!

"WOLNI MIĘDZY WIERSZAMI" to tegoroczne hasło Tygodnia Zakazanych Książek. "FREED BETWEEN THE LINES" Banned Books Week (amerykańskie hasło). Tydzień Książek Zakazanych ma na celu zwrócenie uwagi całego świata na szkody wynikające z cenzury. Został ustanowiony w latach osiemdziesiątych w Stanach Zjednoczonych, w odpowiedzi na nagły wzrost liczby sprzeciwów wobec książek w bibliotekach, księgarniach i szkołach.

Dary jesieni.
Dodano:⌚ 20.09.2024

Dary jesieni.

Jesień wcale nie musi być nudna i ponura, a przekonały się o tym dzieci z Publicznego Przedszkola w Zdunach. Podczas zabaw przedszkolaki utrwaliły cechy charakterystyczne dla jesieni, jej oznaki, a także nazywały dary jesieni. 

Czas na muzykę!
Dodano:⌚ 19.09.2024

Czas na muzykę!

Podczas wczorajszych warsztatów w ramach projektu „BiblioMALUCH” w Konarzewie i Baszkowie gościliśmy Zuzannę Wasielewską, która opowiedziała rodzicom o zajęciach umuzykalniających – gordonkach, a dzieci uczyła odróżniać dźwięki.    Zajęcia gordonowskie, w ogromnym uproszczeniu, stanowią rodzaj zajęć, których celem jest nie tylko uwrażliwienie na dźwięki i muzykę, ale również zwiększenie płynności mowy oraz poprawa dykcji maluchów.

Bawmy się gwarą!
Dodano:⌚ 18.09.2024

Bawmy się gwarą!

Już dziś zapraszamy na spotkanie z wielkopolską gwarą o któej opowie autor książek min. "W antrejce na ryczce", Marek Szymański. Pan Marek odwiedzi nasze filie w środę, 25 września 2024 roku o godz. 17.00 - w Konarzewie oraz o 19.00 - w Baszkowie.  Wstęp bezpłatny, serdecznie zapraszamy z osobami towarzyszącymi!

Dzień Kropki!
Dodano:⌚ 17.09.2024

Dzień Kropki!

Wczoraj, 16 września 2024 roku, odbyło się spotkanie z podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej w Zdunach. Uczestnicy wysłuchali barwnej opowieści o Vashti, bohaterki książki pt.: „Kropka” oraz obejrzeli teatrzyk kamishibai. Książkowa kropka również dla nas stała się początkiem pięknej opowieści o talentach, które kryją się w każdym. 

Wyobraźnia w ruch!
Dodano:⌚ 13.09.2024

Wyobraźnia w ruch!

Międzynarodowy Dzień Kropki to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Wszystko rozpoczęło się w 2003 roku, kiedy Peter H. Reynolds wydał książkę dla dzieci „The Dot” czyli “Kropka”, w której opowiedziana została historia małej Vashtii. Nieśmiała dziewczynka, dzięki mądrej nauczycielce od plastyki, uwierzyła w siebie i poznała swój talent. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a.

Po raz pierwszy w tym półroczu!
Dodano:⌚ 10.09.2024

Po raz pierwszy w tym półroczu!

Dziś, po przerwie wakacyjnej, odbyły się pierwsze zajęcia z fizjoterapii, które poproawdziła Agnieszka Karbowiak, właścicielka gabinetu fizjoterapii i rehabilitacji Holi Reha w Krotoszynie. Uczestnicy wykonywali ćwiczenia rozciągające oraz poprawiające koordynację i wzmacjaniajce mięś nie kręgosłupa. 

Jesień, ach to ty – zabawy sensoryczne dla najmłodszych.
Dodano:⌚ 06.09.2024

Jesień, ach to ty – zabawy sensoryczne dla najmłodszych.

Wczoraj, 5 września 2024 r., odbyły się kolejne zajęcia sensoryczne z najmłodszymi czytelnikami i ich rodzicami realizowane w ramach projektu „BiblioMALUCH” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.   Jesienne zabawy sensoryczne to świetny pomysł na wykorzystanie skarbów natury i kreatywne spędzenie czasu z dzieckiem nie tylko w domu, czy na spacerze, ale również i w bibliotece.

Narodowe Czytanie po raz trzynasty!
Dodano:⌚ 05.09.2024

Narodowe Czytanie po raz trzynasty!

Jak co roku nasza biblioteka wzięła udział w Ogólnopolskim Narodowym Czytaniu. Tegoroczną lekturą akcji był  dramat Juliusza Słowackiego pt. "Kordian".  Cieszymy się, że w tegorocznym Narodowym Czytaniu wziął udział Pan Burmistrz, Miłosz Zwierzyk.   Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja, która motywuje do powrotu do dawnych lektur. Kordian to najbardziej znana powieść Juliusza Słowackiego wydana w 1834 roku, podczas jego pobytu w Genewie.

Czas wspomnień!
Dodano:⌚ 04.09.2024

Czas wspomnień!

Wczoraj odwiedziły nas dzieci z Niepublicznego Przedszkola Parafialnego w Zdunach. Podczas spotkania rozmawialiśmy o wakacjach, wspomnieniach i  przygodach jakie spotkały przedszkolaki podczas tegorocznych wakacji. Dzieci wysłuchały fragmentu książki, a następnie wykonywały prace plastyczne.

Przyjdź i przybij pieczątkę!
Dodano:⌚ 03.09.2024

Przyjdź i przybij pieczątkę!

Jak co roku bierzemy udział w Narodowym Czytaniu. Tegoroczną lekturą akcji jest "Kordian" Juliusza Słowackiego. Z tej okazji dysponujemy pamiątkową pieczęcią. Co należy zrobić, aby móc przybić pieczątkę we własnym egzemplarzu "Kordiana"? Wystarczy przyjść do naszej biblioteki w dniach od 7 do 14 września 2024 roku - to wszystko!   Serdecznie zapraszamy!

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 2024.
Dodano:⌚ 27.08.2024

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 2024.

Informujemy, iż zostaliśmy beneficjentem Programu Wieloletniego „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”, w ramach którego zdefiniowany jest Priorytet 1 „Poprawa oferty bibliotek publicznych”, Kierunek Interwencji 1.1 „Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych”, który realizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pośrednictwem Biblioteki Narodowej.

Wakacyjne spotkanie BiblioMALUCHÓW.
Dodano:⌚ 23.08.2024

Wakacyjne spotkanie BiblioMALUCHÓW.

Wczoraj, 22 sierpnia 2024 r., odbyły się wakacyjne zajęcia sensoryczne z najmłodszymi czytelnikami i ich rodzicami realizowane w ramach projektu „BiblioMALUCH” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Spotkanie z maluszkami zostało przygotowane w celu doskonalenia przez nich motoryki rąk i nóg z wykorzystaniem różnych materiałów plastycznych, ale również tych sypkich znalezionych w niemal każdej szafce kuchennej.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 2024.
Dodano:⌚ 22.08.2024

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 2024.

Informujemy, iż zostaliśmy beneficjentem Programu Wieloletniego „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”, w ramach którego zdefiniowany jest Priorytet 1 „Poprawa oferty bibliotek publicznych”, Kierunek Interwencji 1.1 „Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych”, który realizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pośrednictwem Biblioteki Narodowej.

Przypominamy!
Dodano:⌚ 19.08.2024

Przypominamy!

Serdecznie zpraszamy do zapisow na zajęcia z fizjoterapii. Więcej informacjo poniżej:

Czas na zabawę.
Dodano:⌚ 13.08.2024

Czas na zabawę.

Dziś odwiedziły nas dzieci z Niepublicznego Przedszkola Parafialnego w Zdunach. Podczas spotkania rozmawialiśmy o trwających wakacjach, przygodach jakie spotkały przedszkolaki. Dzieci wysłuchały fragmentu książki o tematyce wakacyjnej, a następnie wykonywały prace plastyczną.

Świadomy Senior to bezpieczny Senior.
Dodano:⌚ 08.08.2024

Świadomy Senior to bezpieczny Senior.

W dzisiejsze przedpołudnie odbyło się "Spotkanie (nie tylko) z pasjami", na którym gościliśmy dzielnicowego - Pana Pawła Tkacza.  Podczas spotkania Pan Paweł udzielił konkretnych rad seniorom, co mają zrobić, aby byli bezpieczni w domu, poruszając się ulicami miasta, korzystając z komunikacji miejskiej, robiąc zakupy czy rozmawiając przez telefon. Przypomniał jak uniknąć utraty cennych przedmiotów oraz pieniędzy.

Mała Książka - Wielki Człowiek!
Dodano:⌚ 05.08.2024

Mała Książka - Wielki Człowiek!

Nasza biblioteka wraz z filiami zaprasza rodziców z dziećmi w wieku od 3 do 6 lat po odbiór bezpłatnej „Wyprawki Czytelniczej”  w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek”!  Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię.

Kolejne wielkie osiągnięcie!
Dodano:⌚ 01.08.2024

Kolejne wielkie osiągnięcie!

Z przyjemnością informujemy, że dr inż. Artur Jędrzak z Konarzewa, którego gościliśmy w ramach cyklu „Młodzi, zdolni i… ze Zdun” otrzymał kolejną nagrodę. Tym razem Pan Artur został niedawno nagrodzony przez amerykańską fundację kościuszkowskiej za współpracę i realizację badań naukowych wraz z zespołem na The Massachusetts Institute of Technology,  MIT, Boston (najlepsza uczelnia na świecie nr 1 wg.

Tylko u nas!
Dodano:⌚ 16.07.2024

Tylko u nas!

W naszej bibliotece oraz filiach oprócz książek, e – booków czy audiobooków Czytelnicy mają również możliwość wypożyczenia czasopism dla dorosłych oraz dla dzieci. Biblioteka w Zdunach oferuje takie czasopisma jak: - „Twój Styl” - „ Zwierciadło” - „ New sweek” - „Polityka” - „Małe charaktery” - „ Psychologia dziecięca” - „ Psychologia nastolatków” - „ Gazeta Lokalna” - „Rzecz Krotoszyńska”   W filiach w Baszkowie i Konarzewie, możecie wypożyczyć: - „New sweek” - „Rzecz Krotoszyńska” - „Gazeta lokalna”   Jednorazowo Czytelnik może wypożyczyć do 5 tytułów/numerów na okres 5 dni roboczych.

Literackie spotkanie.
Dodano:⌚ 12.07.2024

Literackie spotkanie.

Podczas ostatniego spotkania w ramach projektu "W wakacyjnej bibliotece ciekawych ludzi i miejsca poznaję", Uczestnicy mieli okazję spotkać się z autorką książek, wydawcą, Panią Joanną Tyluś-Malak. To inspirujące wydarzenie stanowiło kulminację serii wakacyjnych warsztatów organizowanych przez bibliotekę.   Joanna Tyluś-Malak, znana ze swojej twórczości skierowanej do młodego czytelnika, podzieliła się z uczestnikami swoim doświadczeniem i pasją do pisania.

Kulinarna przygoda w Leniwcu!
Dodano:⌚ 11.07.2024

Kulinarna przygoda w Leniwcu!

W ramach dzisiejszego spotkania w ramach projektu "W wakacyjnej bibliotece ciekawych ludzi i miejsca poznaję" dzieci miały wyjątkową okazję uczestniczyć w warsztatach lepienia pierogów w Restauracji "Leniwiec" w Krotoszynie. Pan Adam Pluta, właściciel, opowiedział o tajemnicach tworzenia idealnych pierogów – od przygotowania ciasta po różnorodne farsze. Po zakończeniu warsztatów i degustacji własnoręcznie wykonanych pierogów, uczestnicy wrócili do biblioteki, gdzie utrwalali umięjętności kodowania.

Kolejny dzień wakacyjnych przygód!
Dodano:⌚ 10.07.2024

Kolejny dzień wakacyjnych przygód!

Właśnie minął trzeci dzień spotkań w ramach projektu pn. "W wakacyjnej bibliotece ciekawe miejsca i ludzi poznaję". Uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez Panią Magdalenę Roszak, znaną również jako "Koncepcyjka", autorkę książek dla dzieci oraz nauczycielkę chemii. Podczas zajęć dzieci miały okazję poznać podstawowe procesy chemiczne oraz prawa fizyki, które zostały im przedstawione w przystępny i ciekawy sposób.

Sekretne życie pszczół.
Dodano:⌚ 09.07.2024

Sekretne życie pszczół.

Podczas kolejnego dnia wakacyjnych w Konarzewie spotkań Uczestnicy wysłuchali  książek o pszczołach.  Następnie odbyły się warsztaty pszczelarskie, które poprowadziła Pani Monika Mizera, która opowiedziała o najważniejszych faktach z życia pszczół. Dzieci zapoznały się z narzędziami pracy pszczelarza. Dowiedziały się jak powstaje miód i jakie rośliny należy sadzić w naszych ogrodach, by móc cieszyć się miłym towarzystwem brzęczących przyjaciół.

Poczuli się jak Pablo Picasso!
Dodano:⌚ 08.07.2024

Poczuli się jak Pablo Picasso!

Dziś, podczas pierwszego dnia wakacyjnych spotkań w Filii Bibliotecznej w Konarzewie Uczestnicy odkrywali swoje pasje i talenty. W ramach realizacja projektu „W wakacyjnej bibliotece ciekawych ludzi i miejsca poznaję” dzieci poznawały sztukę, a dokładnie... malarstwo. Dzięki wizycie w Pracowni Malarskiej „Malort” w Krotoszynie mogliśmy dowiedzieć się kim był twórca malortu, Arno Stern oraz… malować bezkarnie po ścianach.

Ostatni dzień wakacyjnych spotkań w Baszkowie!
Dodano:⌚ 05.07.2024

Ostatni dzień wakacyjnych spotkań w Baszkowie!

Podczas dzisiejszego, ostatniego, spotkania w ramach projektu "W wakacyjnej bibliotece ciekawych ludzi i miejsca poznaję" spotkaliśmy się z autorką książek dla dzieci, Joanną Tyluś-Malak. Uczestnicy warsztatów tworzyli własne książki.   "Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego"  

U Leniwca!
Dodano:⌚ 04.07.2024

U Leniwca!

Na dzisiejszym spotkaniu w ramach projektu "W wakacyjnej bibliotece ciekawych ludzi i miejsca poznaję" dzieci z fili bibliotecznej w Baszkowie, wzięły udział w warsztatach lepienia pierogów w restauracji "Leniwiec" w Krotoszynie. Właściciel, Pan Adam Pluta, opowiedział o pierogach, o tym jak należy wykonać ciasto i farsz. Po ulepieniu swoich pierogów oraz ich degustacji Uczestnicy wrócili do biblioteki, gdzie oraz poznawali nowe techniki kodowania.

Odkrywali i... eksperymentowali
Dodano:⌚ 03.07.2024

Odkrywali i... eksperymentowali

Właśnie zakończył się trzeci dzień spotkań wakacyjnych dla dzieci w Fili Bibliotecznej w Baszkowie. Uczestnicy projektu "W wakacyjnej bibliotece ciekawych ludzi i miejsca poznaję" wzięli udział w kreatywnych warsztatach i poznali procesy chemiczne oraz prawa fizyki, które w prosty sposób pokazała im Pani Magdalena Roszak "Koncepcyjka".   Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Tylko u nas!
Dodano:⌚ 02.07.2024

Tylko u nas!

W naszej bibliotece oraz filiach oprócz książek, e – booków czy audiobooków Czytelnicy mają również możliwość wypożyczenia czasopism dla dorosłych oraz dla dzieci. Biblioteka w Zdunach oferuje takie czasopisma jak: - „Twój Styl” - „ Zwierciadło” - „ New sweek” - „Polityka” - „Małe charaktery” - „ Psychologia dziecięca” - „ Psychologia nastolatków” - „ Gazeta Lokalna” - „Rzecz Krotoszyńska”   W filiach w Baszkowie i Konarzewie, możecie wypożyczyć: - „New sweek” - „Rzecz Krotoszyńska” - „Gazeta lokalna”   Jednorazowo Czytelnik może wypożyczyć do 5 tytułów/numerów na okres 5 dni roboczych.

Pszczółki nasze przyjaciółki!
Dodano:⌚ 02.07.2024

Pszczółki nasze przyjaciółki!

W trzecim dniu zajęć wakacyjnych w Filii Bibliotecznej w Baszkowie dzieci poznały zawód pszczelarza. Dzisiejszy gość, Pan Bogdan Jakubek, opowiedział o życiu pszczół, skąd się bierze miód a także… przywiózł pokazowy ul; były w nim pszczoły, trutnie i królowa – matka! Uczestnicy korzystając z okazji rozmowy z prawdziwym pszczelarzem zadawali wiele interesujących pytań.

Młodzi artyści odkrywali swoje talenty.
Dodano:⌚ 01.07.2024

Młodzi artyści odkrywali swoje talenty.

Dziś, podczas pierwszego dnia wakacyjnych spotkań w Filii Bibliotecznej w Baszkowie Uczestnicy odkrywali swoje pasje i talenty. W ramach realizacja projektu „W wakacyjnej bibliotece ciekawych ludzi i miejsca poznaję” dzieci poznawały sztukę, a dokładnie... malarstwo. Dzięki wizycie w Pracowni Malarskiej „Malort” w Krotoszynie mogliśmy dowiedzieć się kim był twórca malortu, Arno Stern oraz… malować bezkarnie po ścianach.

Ostatni dzień wakacyjnych spotkań!
Dodano:⌚ 28.06.2024

Ostatni dzień wakacyjnych spotkań!

Podczas dzisiejszego, ostatniego, spotkania w ramach projektu "W wakacyjnej bibliotece ciekawych ludzi i miejsca poznaję" spotkaliśmy się z autorką książek dla dzieci, Joanną Tyluś-Malak. Uczestnicy warsztatów tworzyli własne książki.   "Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego"  

Z wizytą w Leniwcu!
Dodano:⌚ 27.06.2024

Z wizytą w Leniwcu!

Na dzisiejszym spotkaniu w ramach projektu "W wakacyjnej bibliotece ciekawych ludzi i miejsca poznaję" dzieci wzięły udział w warsztatach lepienia pierogów w restauracji "Leniwiec" w Krotoszynie. Właściciel, Pan Adam Pluta, opowiedział o pierogach, o tym jak należy wykonać ciasto i farsz. Po ulepieniu swoich pierogów oraz ich degustacji Uczestnicy wrócili do biblioteki, gdzie oraz poznawali nowe techniki kodowania.

Odkrywali i... eksperymentowali.
Dodano:⌚ 26.06.2024

Odkrywali i... eksperymentowali.

Właśnie zakończył się trzeci dzień zajęć wakacyjnych dla dzieci. Tym razem Uczestnicy projektu "W wakacyjnej bibliotece ciekawych ludzi i miejsca poznaję" wzięli udział w kreatywnych warsztatach i poznali procesy chemiczne oraz prawa fizyki, które w prosty sposób pokazała im Pani MAgdalena Roszak "Koncepcyjka".   „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego”   .

Ostatnia sobota w bibliotece!
Dodano:⌚ 26.06.2024

Ostatnia sobota w bibliotece!

Szanowni Czytelnicy, informujemy iż w najbliższą sobotę Biblioteka w Zdunach będzie czynna w godz. od 9.00 do 12.00. Zachęcamy do wypożyczeń i przypominamy, iż w okresie wakacji letnich Biblioteka w soboty będzie nieczynna tj. w lipcu i sierpniu.   Ponadto informujemy o zmianach godzin otwarcia naszych filii. Filia Biblioteczna w Baszkowie w okresie od 1 lipca do 5 lipca 2024 roku będzie czynna w godz.

Czas na wakacje w bibliotece!
Dodano:⌚ 25.06.2024

Czas na wakacje w bibliotece!

Za nami pierwsze dni zajęć wakacyjnych dla dzieci w Zdunach, podczas których uczestnicy poznali zawód malarza oraz pszczelarza.     W pierwszy dzień dzieci wysłuchały opowieści pt.: „Kropka” Peter H. Reynolds, która swoim przekazem potrafi zainspirować czytelnika do działania. Obajrzyły wspólnie albumy wielkich malarzy Polskich i zagranicznych.

Dziesiąta edycja rajdu rowerowego za Nami!
Dodano:⌚ 21.06.2024

Dziesiąta edycja rajdu rowerowego za Nami!

Grupa blisko 20-stu osób ruszyła wczoraj spod budynku Biblioteki na rajd rowerowy „Odjazdowy Bibliotekarz”. To już po raz dziesiąty kręciliśmy kilometry wraz z Czytelnikami, miłośnikami roweru i książek. Tradycyjnie spotkaliśmy się na boisku przy bibliotece by wspólnie wyruszyć w podróż do Długołęki. Na starcie Uczestników rajdu powitał Burmistrz, Pan Miłosz Zwierzyk życząc udanej zabawy i bezpiecznej drogi.

Cudowna kuracja w bibliotece!
Dodano:⌚ 19.06.2024

Cudowna kuracja w bibliotece!

Podczas wczorajszego wieczoru w bibliotece zgromadzona publiczność miała okazję zobaczyć spektakl teatralny pt. "Cudowna kuracja" w wykonaniu Teatru Seniora "Radość" z Koźmina Wielkopolskiego.  Zazdrosny Włodzimierz przyjechał do Warszawy z... zazdrości o piękną Adę. W hotelu uznany został za lekarza i poproszony o uleczenie chorej na spazmy i nerwicę Emilci. Na poczekaniu wymyślił więc nową metodę leczenia.

Mała Książka - Wielki Człowiek!
Dodano:⌚ 19.06.2024

Mała Książka - Wielki Człowiek!

Nasza biblioteka wraz z filiami zaprasza rodziców z dziećmi w wieku od 3 do 6 lat po odbiór bezpłatnej „Wyprawki Czytelniczej”  w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek”!  Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię.

Przypominamy!
Dodano:⌚ 13.06.2024

Przypominamy!

Serdecznie zapraszamy na jedno aktową komedię Ireny Mrozowieckiej pt. "Cudowna kuracja" w wykonaniu przez "Teatr Seniora" z Koźmina Wielkopolskiego, który odbędzie się 18 czerwca 2024 r. godz. 18.00.   

Bliżej lasu.
Dodano:⌚ 13.06.2024

Bliżej lasu.

W środowe przedpołudnie, 12 czerwca 2024 r.,  w Filii Bibliotecznej w Konarzewie gościliśmy Pana Marcina Woźniaka, leśniczego z Nadleśnictwa Krotoszyn. Pan Marcin opowiadał Seniorom o ekosystemie i drzewostanie naszych naszych lasów, gospodarce leśnej oraz przedstawił na czym zajmują się leśnicy, na czym polega ich praca. Na następne spotkanie nasi seniorzy umówili z Panem Marcinem po wakacjach. Tym razem w terenie. 

Przypominamy!
Dodano:⌚ 12.06.2024

Przypominamy!

Serdecznie zapraszamy wraz z filiami na zapisy na Rajd Rowerowy "Odjazdowy Bibliotekarz", który odbędzie się 20 czerwca 2024 r.    Więcej informacji poniżej:

Porozmawiajmy o książkach, Tygrysie!
Dodano:⌚ 10.06.2024

Porozmawiajmy o książkach, Tygrysie!

W tym roku Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom miał swoją 23. edycję. Akcja to inicjatywa Fundacji ABCXXI - Cała Polska Czyta Dzieciom. Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom – jak podkreślają inicjatorzy - to czytelnicze święto, które od ponad dwóch dekad jednoczy osoby i instytucje zaangażowane w promocję zytania dzieciom oraz czytelnictwa i jest obchodzone w setkach placówek bibliotecznych oraz oświatowych w całym kraju.

Mała Książka - Wielki Człowiek!
Dodano:⌚ 10.06.2024

Mała Książka - Wielki Człowiek!

Nasza biblioteka wraz z filiami zaprasza rodziców z dziećmi w wieku od 3 do 6 lat po odbiór bezpłatnej „Wyprawki Czytelniczej”  w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek”!  Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię.

Serdecznie zapraszamy!
Dodano:⌚ 08.06.2024

Serdecznie zapraszamy!

Serdecznie zapraszamy na jedno aktową komedię Ireny Mrozowieckiej pt. "Cudowna kuracja" w wykonaniu przez "Teatr Seniora" z Koźmina Wielkopolskiego, który odbędzie się 18 czerwca 2024 r. godz. 18.00. 

Pełne słońca zajęcia sensoryczne!
Dodano:⌚ 07.06.2024

Pełne słońca zajęcia sensoryczne!

W czwartek, 6 czerwca 2024 r., odbyły się zajęcia sensoryczne, realizowane w ramach projektu „BiblioMALUCH” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.   Spotkanie zostało przygotowane w celu doskonalenia przez nich motoryki ręki oraz stymulacji czucia kończyn górnych z wykorzystaniem różnych materiałów plastycznych i sypkich produktów spożywczych.

Czy wiesz, że…? Czyli kilka słów o segregacji odpadów.
Dodano:⌚ 06.06.2024

Czy wiesz, że…? Czyli kilka słów o segregacji odpadów.

Na dzisiejszym "Spotkaniu (nie tylko) z pasjami" gościliśmy pracowników Związku Międzygminnego EKO Siódemka z siedzibą w Krotoszynie.  Pani Magdalena Minta oraz Pani Marlena Różycka opowiedziały o prawidłowej segregacji, o tym co robić z odpadami nienadającymi się do pojemników oraz gdzie są najbliższe Punkty Selektywnego Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Trwa XXIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom!
Dodano:⌚ 05.06.2024

Trwa XXIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom!

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to czytelnicze święto, które od ponad dwóch dekad jednoczy osoby i instytucje zaangażowane w promocję czytania dzieciom oraz czytelnictwa i jest obchodzone w setkach placówek bibliotecznych oraz oświatowych w całym kraju. XXIII OTCD odbywa się w dniach od 1 do 7 czerwca pod hasłem: „Porozmawiajmy o książkach, Tygrysie.

Wakacje tuż, tuż...
Dodano:⌚ 04.06.2024

Wakacje tuż, tuż...

Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Zduny zaprasza na zapisy dzieci od lat 7 do 10 na wakacje py. " W wakacyjnej bibliotece ciekawych ludzi i miejsca poznaje" , które są Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.     Więcej informacji poniżej:

Majowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki!
Dodano:⌚ 27.05.2024

Majowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki!

Dziś odbyło się ostatnie w tym półroczu spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym rozmawialiśmy o powieści autorstwa Karoliny Wilczyńskiej  pt.: “Lato pełne nadziei”. Diana jest bohaterką szukająca spokoju i schronienia z dala od byłego partnera. Wierzy, że wśród lasów, z dala od miasta, znalazła swoje miejsce na ziemi. Cały swój czas dzieli między pracę a remont starego wiejskiego domu.

Kodowanie w świecie baśni i bajek.
Dodano:⌚ 23.05.2024

Kodowanie w świecie baśni i bajek.

Podczas wczorajszego spotkania w bibliotecznej Facjatce uczniowie klasy II a wraz z wychowawcą, Panią Marceliną Żuchowską brali udział w zajęciach z kodowania i programmowania z wykorzystaniem ozobotów oraz specjalnych puzzli. Jednym z zadań było wykonanie scenografii do prezentowanej przez grupy baśni, oraz jej opowiedzenie z wykorzystaniem robotów

Tylko u nas, całkowicie za darmo!
Dodano:⌚ 20.05.2024

Tylko u nas, całkowicie za darmo!

W naszej bibliotece oraz filiach oprócz książek, e – booków czy audiobooków Czytelnicy mają również możliwość wypożyczenia czasopism dla dorosłych oraz dla dzieci. Biblioteka w Zdunach oferuje takie czasopisma jak: - „Twój Styl” - „ Zwierciadło” - „ New sweek” - „Polityka” - „Małe charaktery” -  „ Psychologia dziecięca” - „ Psychologia nastolatków” - „ Gazeta Lokalna” - „Rzecz Krotoszyńska”   W filiach w Baszkowie i Konarzewie, możecie wypożyczyć: - „New sweek” - „Rzecz Krotoszyńska” - „Gazeta lokalna”   Jednorazowo Czytelnik może wypożyczyć do 5 tytułów/numerów na okres 5 dni roboczych.

Gimnastyka dla buzi i języka.
Dodano:⌚ 17.05.2024

Gimnastyka dla buzi i języka.

W ramach realizowanego projektu „BiblioMALUCH” – zajęć sensorycznych dla dzieci w wieku od roku do lat trzech i ich opiekunów - mieliśmy wczoraj przyjemność gościć Panią mgr Małgorzatę Rybicką – neurologopedę. Spotkanie miało na celu zdobycia fachowej wiedzy przez rodziców, otrzymania porad z zakresu sposobów stymulacji rozwoju mowy, zapobiegania wodom wymowy oraz rozwiązywania problemów z komunikacją z dzieckiem i radzenia sobie z najczęściej występującymi trudnościami.

Biblioteka – miejsce spotkań
Dodano:⌚ 16.05.2024

Biblioteka – miejsce spotkań

Od 8 do 15 maja 2024 roku obchodziliśmy tegoroczny Tydzień Bibliotek pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie”. Jak co roku przyłączyliśmy się do akcji. Celem Tygodnia Bibliotek jest promocja czytelnictwa i bibliotek jako ośrodków spotkań, miejsce aktywizacji społecznej.               W Zdunach, Tydzień Bibliotek rozpoczął XXXIX Konkurs Recytatorski wierszy Joanny Papuzińskiej.

Podróże po Europie
Dodano:⌚ 14.05.2024

Podróże po Europie

Dziś odbyło się spotkanie z przedszkolakami, tym razem gościliśmy w Niepublicznym Przedszkolu Parafialnym w Zdunach. Podczas rozmowy  poznaliśmy dziedzictwo cywilizacyjne wybranych krajów europejskich. Dzięki książkom dzieci poznały historię wybranych krajów, zobaczyły na ilustracjach wartościowe i najcenniejsze zabytki. Dzisiejsze spotkanie było wartościową podróżą po Europie.

Czas na teatr...
Dodano:⌚ 13.05.2024

Czas na teatr...

Z okazji XXI Tygodnia Bibliotek, który trwa od 8 do 15 maja odbył się spektakl pt. " Rozplątanie Tęczy" w wykonaniu Teatru Małego Widza z Wrocławia.   „Rozplatanie tęczy” to zaproszenie do zabawy dzieci najmłodszych do lat 3. To próba zanurzenia się w dziecięcej wyobraźni – chęć zrozumienia tego nieuchwytnego, a zarazem prawdziwego sposobu postrzegania świata, który zdaje się być zarezerwowany tylko dla najnajmłodszych.

DZIĘKUJEMY!
Dodano:⌚ 10.05.2024

DZIĘKUJEMY!

8 maja to nie tylko pierwszy dzień Tygodnia Bibliotek, to również Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Z tej okazji otrzymaliśmy moc życzeń oraz gratulacji. W środę odwiedziły nas dzieci ze Szkoły Podstawowej w Zdunach oraz przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Zdunach. Dziś, 10 maja, świętowaliśmy wspólnie z Burmistrzem, Panem Miłoszem Zwierzykiem oraz Sekretarz Gminy, Panią Anną Pietrzak - Figlak.

Pisarka gotowa na wszystko!
Dodano:⌚ 10.05.2024

Pisarka gotowa na wszystko!

W ramach XXI Tygodnia Bibliotek, który trwa od 8 do 15 maja br.  odbyło się spotkanie autorskie z Izabellą Frączyk. Autorka 27 powieści; m.in.: „Szczęście w nieszczęściu" czy serii "Stajnia w Pieńkach"  opowiedziała o tym jak po latach pracy w korporacji została pisarką. Podczas  rozmowy Pani Izabela opowiedziała  jak powstała Jej pierwsza książka i jak prawdziwe historie, postacie i miejsca stają się inspiracją dla twórczości.

Biblioteka - Miejsce na czasie!
Dodano:⌚ 09.05.2024

Biblioteka - Miejsce na czasie!

8 maja 2024 roku rozpoczęliśmy Tydzień Bibliotek 2024. Tegoroczne hasło brzmi "Biblioteka - miejsce na czasie" a jego autorem jest Katarzyna Pawluk z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. My Tydzień Bibliotek rozpoczęliśmy od konkursów dla dzieci i młodzieży. Celem konkursów organizowanych przez naszą bibliotekę jest rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci i młodzieży, zachęcenie do sięgania po literaturę oraz  popularyzacja czytelnictwa i biblioteki.

Już DZIŚ!
Dodano:⌚ 09.05.2024

Już DZIŚ!

Zapraszamy na wieczór autorski Izabelli Frączyk, autorki 30 powieści obyczajowych oraz romansów. Spotkanie odbędzie się w Facjatce o godz. 18.00.   Wstęp wolny; zapraszamy z osobami towarzyszącymi. 

Będzie się działo!
Dodano:⌚ 06.05.2024

Będzie się działo!

Jak co roku, od 8 do 15 maja trwa Tydzień Bibliotek, tegoroczne hasło brzmi: “Biblioteka - Miejsce na czasie”.   Z tej okazji zachęcamy do udziału w spotkaniach, konkursach zorganizowanych przez nasze biblioteki: w Zdunach, Baszkowie i Konarzewie. Więcej szczegółów poniżej.   Autorką hasła „Biblioteka - Miejsce na czasie” jest Katarzyna Pawluk z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, przewodnicząca Zarządu Okręgu SBP w Opolu, członek ZG SBP.

Czas na kodowanie.
Dodano:⌚ 26.04.2024

Czas na kodowanie.

Kodowanie i nowe technologie to wspaniałe elementy zabawy i nauki, aby zachęcić młodych ludzi do działania. Podczas dzisiejszego spotkania uczniowie z klasy I b z Szkoły Podstawowej w Zdunach uczestniczyli w zajęciach z wykorzystaniem ozobotów oraz puzzli służących do nauki kodowania. Jednym z zadań było wykonanie scenografii do prezentowanej przez grupy baśni, oraz jej opowiedzenie z wykorzystaniem robotów.

Spotkanie w bibliotece z specjalistą…
Dodano:⌚ 26.04.2024

Spotkanie w bibliotece z specjalistą…

W dniu 25 kwietnia w ramach realizowanego projektu „BiblioMALUCH” – zajęć sensorycznych dla dzieci w wieku od roku do lat trzech i ich opiekunów mieliśmy przyjemność gościć Panią mgr Joannę Woźniak –  logopedę, neurologopedę oraz terapeutę integracji sensorycznej. Podczas spotkania rodzice otrzymali bardzo dużo fachowej oraz praktycznej wiedzy. Zwracając większą uwagę u swoich pociech na zintegrowany rozwój integracji sensorycznej, czyli proces odbioru, klasyfikowania, porządkowania i łączenia wrażeń zmysłowych, który w znacznej mierze zachodzi poza naszą świadomością.

Dzień Książki i Praw Autorskich!
Dodano:⌚ 24.04.2024

Dzień Książki i Praw Autorskich!

Z okazji Dnia Książki i Praw Autorskich, które obchodzimy corocznie 23 kwietnia, gościliśmy w Przedszkolu "Słoneczko"  prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Św. Elżbiety w Krotoszynie. Z tej okazji nasza Koleżanka, Ewelina Zielińska, opowiedziała dzieciom o bibliotece, przybliżyła to miejsce dzięki powieści z serii Przygody Fenka pt.: „Biblioteka”.  Dzień Książkii był okazją, aby przybliżyć przedszkolakom tajniki jej powstania.

Mała Książka - Wielki Człowiek!
Dodano:⌚ 23.04.2024

Mała Książka - Wielki Człowiek!

Nasza biblioteka wraz z filiami zaprasza rodziców z dziećmi w wieku od 3 do 6 lat po odbiór bezpłatnej „Wyprawki Czytelniczej”  w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek”!  Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię.

Inspirujące rozmowy!
Dodano:⌚ 22.04.2024

Inspirujące rozmowy!

Dzisiejsze spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki było okazją do rozmowy o niebanalnej opowieści pt.: “Sen o okapi”, którą napisała Mariana Leky.   „Sen o Okapi” to opowieść o małej lokalnej społeczności i jej perypetiach. Skupia się na ukazaniu panujących pomiędzy bohaterami relacji, wpuszczając do codziennego świata nieco magii, wierzeń i buddyzmu.

Świat pełen kolorów…
Dodano:⌚ 19.04.2024

Świat pełen kolorów…

Wczoraj odbyły się zajęcia sensoryczne z najmłodszymi czytelnikami i ich rodzicami. Warsztaty realizowane są w ramach projektu „BiblioMALUCH” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.   Spotkanie zostało przygotowane tak, aby dzieci poprzez zabawę poznawały kolory i utrwalały ja przy pomocy ciekawego materiału sensorycznego, w różnych kolorach i kształtach.

Wiosno, gdzie jesteś?
Dodano:⌚ 18.04.2024

Wiosno, gdzie jesteś?

W dzisiejsze przedpołudnie odbyło się kolejne "Spotkanie (nie tylko) z pasjami" na które zaprosiliśmy dzieci z Publicznego Przedszkola w Zdunach. Przedszkolaki z grupy Żabek przygotowały przedstawienie, które wykonały przed zgromadzoną publicznością. Tematem spektaklu była wiosna. Dzieci szukały oznak wiosny, recytowały wierszyki oraz śpiewały piosenki.

Mali odkrywcy w bibliotece
Dodano:⌚ 17.04.2024

Mali odkrywcy w bibliotece

Dziś odbyło się przedostatnie spotkanie z klasą II A ze Szkoły Podstawowej w Zdunach w ramach  projektu „Nasza Mała Biblioteka”. Dzisiejszym tematem była lektura łotewskiego autora Martinsa Zutisa pt. „Niedoskonałe odkrycie”.   Karol Darwiński nasz główny bohater – badacz przyrody zauważył na swoim zaśnieżonym podwórku ślady nieznanego jednonożnego stworzenia.

Biblioteka miejsce bez tajemnic…
Dodano:⌚ 16.04.2024

Biblioteka miejsce bez tajemnic…

Dziś odwiedziły Nas dzieci z Niepublicznego Przedszkola Parafialnego w Zdunach. Tematem Naszego spotkania było zapoznanie dzieci z biblioteką, poznanie zawodu bibliotekarza oraz zdobycia wiedzy jak powstaje książka. Przedszkolaki zwiedziły placówkę, przeglądały książki znajdujące się na półkach, a szczególnie zainteresował ich dział dla najmłodszych. Dzieci dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować.

Każdy pacjent jest zagadką, czyli o fizjoterapii w inny sposób.....
Dodano:⌚ 12.04.2024

Każdy pacjent jest zagadką, czyli o fizjoterapii w inny sposób.....

Ukończyła Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, swoje doświadczenie zdobywała w Ortopedyczno - Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. W. Degi w Poznaniu, a w 2018 roku otwarła własne Centrum Medyczno - Rehabilitacjne pn. Clinicproject, w tym roku podjęła studia podyplomowe na kierunku “Psychosomatyka i somatopsychologia” na Uniwersytecie SWPS w Poznani.. Dr n.

TO JUŻ DZISIAJ!
Dodano:⌚ 11.04.2024

TO JUŻ DZISIAJ!

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z cyklu "Młodzi, zdolni i .. ze Zdun". Więcej infomacji poniżej:

W świecie bajek i baśni
Dodano:⌚ 10.04.2024

W świecie bajek i baśni

Kodowanie i nowe technologie to wspaniałe elementy zabawy i nauki aby zachęcić młodych ludzi do działania. Podczas dzisiejszego spotkania uczniowie z klasy I c z Szkoły Podtsawowej w Zdunach uczestniczyli w zajęciach z wykorzystaniem ozobotów oraz puzzli służących do nauki kodowania. Jednym z zadań było wykonanie scenografii do prezentowanej przez grupy baśni, oraz jej opowiedzenie z wykorzystaniem robotów.

„Wiosno, wiosna, ach to TY”
Dodano:⌚ 09.04.2024

„Wiosno, wiosna, ach to TY”

W klimacie wiosennym odbyły się zajęcia „BiblioMALUCH” w Zdunach oraz w Baszkowie.  Uczestnikami były dzieci w wieku od roku do lat trzech wraz z rodzicami z gminy i miasta Zduny. Spotkanie zostało przygotowane  aby dzieci mogły poćwiczyć najbardziej pierwotny system zmysłowy, jakim jest dotyk. Propozycje zabaw miały na celu różnicowanie, odbiór różnych faktur oraz świadomości przez dzieci własnych części ciała jakie są dotykane w danym momencie.

PRZYPOMINAMY!
Dodano:⌚ 05.04.2024

PRZYPOMINAMY!

Już w czwartek, 11 kwietnia 2024 roku, zapraszamy na spotkanie w ramach cyklu "Młodzi, zdolni i... ze Zdun". Tym razem gościem biblioteki będzie pochodząca z Zdun, fizjoteraupetka, wykładowca akademicki na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, właścicielka Kliniki Medycznej w Poznaniu – Krystyna Hejdysz. Wstęp wolny, zapraszamy z osobami towarzyszącymi. Więcej informacji poniżej:

SUKCES!
Dodano:⌚ 04.04.2024

SUKCES!

Z przyjemnością informujemy, iż otrzymaliśmy dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dwa projekty w ramach programu Partnerstwo dla książki. Pierwszy z nich - "BiblioMALUCH" - to projekt realizowany od kilku lat, przeznaczony dla najmłodszych mieszkańców Naszej Gminy i ich rodziców. Drugie zadanie pn. "W wakacyjnej bibliotece ciekawych ludzi i miejsca poznaję" zapewni atrakcyjne zajęcia wakacyjne dla dzieci w wieku od 7 do 11 lat.

Kolejna młoda, zdolna i... ze Zdun!
Dodano:⌚ 02.04.2024

Kolejna młoda, zdolna i... ze Zdun!

Już w czwartek, 11 kwietnia 2024 roku, zapraszamy na spotkanie w ramach cyklu "Młodzi, zdolni i... ze Zdun". Tym razem gościem biblioteki będzie pochodząca z Zdun, fizjoteraupetka, wykładowca akademicki na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, właścicielka Kliniki Medycznej w Poznaniu – Krystyna Hejdysz. Wstęp wolny, zapraszamy z osobami towarzyszącymi. Więcej informacji poniżej:

Tradycje Wielkanocne...
Dodano:⌚ 28.03.2024

Tradycje Wielkanocne...

Dziś odwieziły nas dzieci  z Przedszkola Publicznego w Zdunach. Przedszkolaki wysłuchały opowiadania pt. " Tradycje i obyczaje" autorstwa Elżbiety Zarych.

Wiosenne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki!
Dodano:⌚ 25.03.2024

Wiosenne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki!

Dziś  odbyło się trzecie w tym roku spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Spotkanie umiliła nam lektura z gatunku reportażu, autorstwa Karoliny Bednarz pt.: „Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiety”.   Karolina Bednarz – reporterka, specjalizująca się w kulturze azjatyckiej, absolwentka wydziału japonistyki na Uniwersytecie Oksfordzkim. Ukończyła również Polską Szkołę Reportażu.

Nasz wspólny świat.
Dodano:⌚ 21.03.2024

Nasz wspólny świat.

Na dzisiejszym "Spotkaniu (nie tylko) z pasjami" rozmawialiśmy o... pszczołach. Gościem biblioteki był właściciel pasieki "U Bodzia" - Pan Bogdan Jakubek. Jego hobby, czyli pszczelarstwo, okazało się być bardzo interesującym zajęciem. Pan Bogdan opowiedział o tym jak dba o swoje pszczoły, jak wybierana jest "matka - królowa" oraz ile jedna pszczoła jest w stanie wyprodukować miodu.

Młodzież w bibliotece!
Dodano:⌚ 19.03.2024

Młodzież w bibliotece!

Dziś odwiedzili nas uczniowie klas pierwszych z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Zdunach wraz z nauczycielem - biblioetarzem, Panią Irmą Zimmermann.  Młodzież poznała zasady funkcjonowania biblioteki publicznej oraz zapoznała się z księgozbiorem oraz ofertami skierowanymi bezpośrednio dla nich.

Zwiastuny wiosny.
Dodano:⌚ 18.03.2024

Zwiastuny wiosny.

Dziś odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu "Bibliotekarz w przedszkolu". O zwiastunach wiosny rozmawialiśmy z dziećmi z  Publicznego Przedszkola w Zdunach - Oddział w Konarzewie.  Na zakończenie przedszkolaki wykonały pracę plastyczną

Mała Książka - Wielki Człowiek!
Dodano:⌚ 18.03.2024

Mała Książka - Wielki Człowiek!

Nasza biblioteka wraz z filiami zaprasza rodziców z dziećmi w wieku od 3 do 6 lat po odbiór bezpłatnej „Wyprawki Czytelniczej”  w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek”!  Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię.

Zauważyć (nie)obecne, czyli o herstorii słów kilka.
Dodano:⌚ 15.03.2024

Zauważyć (nie)obecne, czyli o herstorii słów kilka.

Marzec już od wielu lat kojarzony jest nie tylko z nadchodzącą wiosną, ale może przede wszystkim z obchodzonym 8 marca świętem kobiet. Z tej okazji zaprosiliśmy historyczkę, „raczkującą herstoryczkę”, miłośniczkę literatury, autorkę dwóch książek, Panią Agnieszkę Słupianek-Winkowską, która opowiedziała o kobietach oraz swojej pasji – odkrywaniu herstorii.

Co było pierwsze … jajko czy kura?
Dodano:⌚ 11.03.2024

Co było pierwsze … jajko czy kura?

Dziś odbyły się zajęcia z klasą II d ze Szkoły Podstawowej w Zdunach w ramach projektu „Nasza Mała Biblioteka”. Uczniowie wysłuchali opowiadania pt. „Jajko czy kura?” autorstwa Przemysława Wechterowicza. Nasz główny bohater mały kurczak – Kurczakowski przechadzał się po gospodarstwie na którym mieszkał i wszystkim zadawał bardzo go nurtujące pytani, co było pierwsze: jajko czy kura.

Kreatywnie w bibliotece!
Dodano:⌚ 07.03.2024

Kreatywnie w bibliotece!

Dziś odbyły się wiosenne warsztaty florystyczne, które prowadziła zdunowianka, zaprzyjaźniona Seniorka - Pani Maria Rak. Uczestniczki wykonywały wianki na drzwi z okazji zbliżającej się wiosny. Panie wykazały się ogromną kreatywnością przy tworzeniu.

To już za tydzień!
Dodano:⌚ 05.03.2024

To już za tydzień!

Serdecznie zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się 14 marca 2024r., o godzienie 18.000. Gościem spotkania będzie pani Agnieszka Słupianek - Winkowska - z zawodu - nauczyielka, z pasji - regionalistka i historyczka, odkrywczyni i badaczka źródeł historycznych oraz miłośniczka literatury oraz pisarka..  Wstęp wolny! Serdecznie zapraszamy z osobami towarzyszącymi!

Co jadły dinozaury?
Dodano:⌚ 27.02.2024

Co jadły dinozaury?

Wczoraj świętowaliśmy „Dzień Dinozaura”. Z tej okazji spotkaliśmy się z przedszkolakami z Niepublicznego Przedszkola Parafialnego w Zdunach. Z okazji tego święta dzieci wysłuchały książeczki pt.; „Zuchozaur”. Jest to opowieść, która pokazuje najmłodszym, że początki często bywają trudne. Kiedy robimy coś po raz pierwszy, zazwyczaj nie wychodzi nam to tak, jak chcemy.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki!
Dodano:⌚ 26.02.2024

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki!

Dziś, odbyło się drugie w tym roku, spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Naszą lekturą była powieść pt.: „ Światło w jej oczach” autorstwa Karoliny Wilczyńskiej.   "Światło w jej oczach" to historia oparta na autentycznych wydarzeniach, opisująca liczne wzruszenia, trudności, niełatwe relacje na linii matka-córka oraz jak ważne jest wsparcie rodziny.

Przypominamy!
Dodano:⌚ 21.02.2024

Przypominamy!

Przypominamy o funkcjonowaniu naszych bibliotek w najbliższych dniach. Więcej informacji - poniżej!

Wiem, co jem!
Dodano:⌚ 15.02.2024

Wiem, co jem!

Na dzisiejszych warsztatach w ramach projektu pn. "Mali ekolodzy w bibliotece" gościliśmy Panią Renatę Drygas, pracownika Powiatowej Stacji Saanitarno - Epidemologicznej w Krotoszynie. Pani Renata opowiedziała dzieciom o prawidłowym żywieniu, o wpływie cukru na zęby oraz pokazała czym możemy zastąpić popularne słodycze. 

Kodowanie (nie tylko) na dywanie!
Dodano:⌚ 14.02.2024

Kodowanie (nie tylko) na dywanie!

W trzecim dniu zimowych ferii w bibliotece w Zdunach dzieci zgłębiały pojęcie kodowania – programowania. Podczas dzisiejszych zajęć uświadomiliśmy sobie, że różnorodne kody obecne są w naszym codziennym życiu, nie tylko w urządzeniach elektronicznych, a ich źródła należy poszukiwać w najprostszych czynnościach.Uczestnicy szybko zrozumieli zależności panujące w otaczającym nas świecie i jak zmiana jednego, zdawałoby się niepozornego elementu, może wpłynąć na całokształt np.

Chce zostać rolnikiem.
Dodano:⌚ 14.02.2024

Chce zostać rolnikiem.

Wczoraj podczas drugiego dnia zajęć w ramach ferii zimowych w Fili Bibliotecznej w Baszkowie odwiedziliśmy Pana Wojtka Hoffmanna. Pan Wojtek oprowadził nas po swoim gospodarstwie i pokazał na czym polega praca rolnika. Wiemy, że praca rolnika nie polega tylko na uprawniu zboża, zajmuje się on również chowem zwierząt oraz hodowlą roślin.

Edukacja ekologiczna w bibliotece
Dodano:⌚ 13.02.2024

Edukacja ekologiczna w bibliotece

Podczas dzisiejszych warsztatów pn. " Mali ekolodzy w bibliotece" dzieci oprócz gier i zabaw zdobyły wiedzę teoretyczną oraz praktyczną na temat recykligu, segregacji odpadów. Już wiemy jak możemy dbać o planetę kierując się zasadą ruchu zero waste, tzw. 5R. Zasada ta skupia się na redukcji odpadów i niemarnowaniu dostępnych zasobów. Jak żyć ekologicznie w zgodzie z tymi regułami.

Mali ekolodzy w bibliotece!
Dodano:⌚ 12.02.2024

Mali ekolodzy w bibliotece!

Jak co roku zaprosiliśmy dzieci od 7 do 11 lat na zajęcia w ramach ferii zimowych. W tym roku poświęcimy uwagę problemom ekologicznym z jakimi zmaga się współczesny świat. W pierwszy dzień warsztatów gościliśmy leśnika, Pana Marcina Woźniaka z Nadleśnictwa Krotoszyn. Pan Marcin z wielką pasją opowiedział o lesie, jego funkcjonowaniu, darach, mieszkańcach oraz zagrożeniach.

Opowieść o  Tybecie…
Dodano:⌚ 09.02.2024

Opowieść o Tybecie…

Podczas wczorajszego spotkania, który odbył się w bibliotecznej Facjatce odwiedziliśmy… Tybet. Udało się to dzięki podróżnikowi i autorowi wielu reportaży, Robertowi „Robb” Maciągowi. Autor „Tysiąca szklanek herbaty” barwnie opowiedział o tym kraju. Tybet to kraina historyczna obejmująca Wyżynę Tybetańską, wraz z przyległościami. Graniczy z Nepalem, Bhutanem, Północnymi Indiami, Birmą, Chinami kontynentalnymi, Wschodnim Turkiestanem .

Wirtualna podróż do Chin.
Dodano:⌚ 08.02.2024

Wirtualna podróż do Chin.

Czytelnicy i sympatycy Filii Bibliotecznej w Baszkowie w spotkali się z Robertem „Robbem” Maciągiem, podróżnikiem i autorem kilku książek, w tym m.in. publikacji „Rowerem przez Chiny, Wietnam i Kambodżę”. W 1997 roku urodzony we Wrocławiu mężczyzna wyruszył do Nepalu. Od tego wszystko się zaczęło. Początkowo jeździł głównie autostopem, potem rowerem, a ostatnio „czym się da”.

To już jutro!
Dodano:⌚ 07.02.2024

To już jutro!

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z pisarzem i podróżnikiem Robertem Maciągiem już w przyszłyh czwartek! Więcej informacji ponżej:

Aktywny wtorek!
Dodano:⌚ 06.02.2024

Aktywny wtorek!

Kolejny dzień rozpoczął się spotkaniami. Tym razem nasza Koleżanka, Ewelina Zielińska, odwiedziła dzieci w Niepublicznym Przedszkolu Parafialnym w Zdunach. Spotkanie było okazją do poznania przygód małej bohaterki - Misi Marysi, która nie mogła się zdecydować na strój karnawałowy. W bibliotecznej Facjatce odbyły się warsztaty fizjoterapii. Tym razem Uczestnicy ćwiczyli nad poprawą postawy oraz  koordynacją.

Jak to w kinie bywało.
Dodano:⌚ 05.02.2024

Jak to w kinie bywało.

Jak co tydzień odwiedziliśmy dzieci z Przedszkola Publicznego w Zdunach - Oddział w Konarzewie by porozmawiać o...kinie. Kino- określenie obiektu widowiskowego przeznaczonego do projekcji filmów na dużym ekranie (dawniej kinoteatru), samego przemysłu filmowego (kinematografii) lub sztuki filmowej. Przedszkolaki wysłuchały opowiadania autorstwa Renaty Piątkowskiej pt. "Kino". Poznały zasady kulturalnego zachowania w kinie  podczas projekcji filmu oraz zasady dotyczące właściwego zachowania w miejscach publicznych.

TO JUŻ W TEN CZWARTEK!
Dodano:⌚ 05.02.2024

TO JUŻ W TEN CZWARTEK!

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z pisarzem i podróżnikiem Robertem Maciągiem już w przyszłyh czwartek! Więcej informacji ponżej:

Jak dorosnę…
Dodano:⌚ 02.02.2024

Jak dorosnę…

Na kolejnym spotkaniu w ramach cyklu "Bibliotekarz w przedszkolu" odwiedziliśmy dzieci z Publicznego Przedszkola w Zdunach.  Przedszkolaki usłyszały historię Felusia, który przedstawił dzieciom liczne zawody, te mniej i bardziej znane. Na zakończenie spotkania, każdy mógł powiedzieć kim zostanie jak dorośnie i dlaczego akurat ten zawód go zainteresował.

Laureat Literackiej Nagrody Skrzydła Dedala.
Dodano:⌚ 02.02.2024

Laureat Literackiej Nagrody Skrzydła Dedala.

Biblioteka Narodowa poinformowała, że laureatem przyznawanej przez tę instytucję Nagrody Literackiej Skrzydła Dedala za rok 2023 został Andrzej Kopacki, wybitny tłumacz, poeta i eseista.   Tegoroczny laureat jest profesorem literaturoznawstwa w Instytucie Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego i wieloletnim redaktorem wydawanego przez Instytut Książki pisma „Literatura na Świecie”.

Miłość krąży wokół nas.
Dodano:⌚ 01.02.2024

Miłość krąży wokół nas.

W dzisiejsze południe odbyło się  "Spotkanie (nie tylko) z pasjami", podczas którego rozmawialiśmy o Walentynkach.  Walentynki to coroczne święto zakochanych przypadające na 14 lutego. Nazwa walentynek pochodzi od imienia św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim również przypada na ten dzień. Nie każdy jednak wie, św. Walenty to tak naprawdę połączenie trzech różnych świętych.

To już za tydzień!
Dodano:⌚ 01.02.2024

To już za tydzień!

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z pisarzem i podróżnikiem Robertem Maciągiem już w przyszłyh czwartek! Więcej informacji ponżej:

To już za tydzień!
Dodano:⌚ 31.01.2024

To już za tydzień!

Już za tydzień w czwartek gościmy doświadczonego podróżnik i autor książek – Robert Maciąg: 7 lutego 2024 roku w Baszkowie oraz 8 lutego 2024 roku w Zdunach. Pan Robert Maciąg podróżuje od 1997 r. i odwiedził ponad 20 krajów. Rowerem objechał m.in. Indie, legendarny Jedwabny Szlak, Wietnam, Kambodżę, Chiny. Za podróż po Chinach oraz za książkę "Tysiąc szklanek herbaty" dwukrotnie otrzymał nagrodę Traveller przyznawaną przez miesięcznik National Geographic.

Kodowanie w bibliotece!
Dodano:⌚ 30.01.2024

Kodowanie w bibliotece!

Dziś odbyło się spotkanie z uczniami klasy I a ze Szkoły Podstawowej w Zdunach. Pierwszoklasiści odkryli przyjemność i radość z kodowania  za pomocą plastikowych kubeczków oraz Ozobotów.  

Jaka piękna zima!
Dodano:⌚ 29.01.2024

Jaka piękna zima!

W piątkowe przedpołudnie, 26 stycznia 2024 roku, gościliśmy u dzieci z grupy Wiewiórek i Sówek z Publicznego Przedszkola w Zdunach. Tematem naszego spotkania było omówienie oraz przypomnienie zasad bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw. Przedszkolaki wysłuchały bajeczki o lisku Fenku i jego przygodach na śniegu. Opowiedziały również z czym kojarzy im się zima i jakie zabawy mogą jej towarzyszyć.

Dla Babci i Dziadka.
Dodano:⌚ 26.01.2024

Dla Babci i Dziadka.

W czwartek,  25 stycznia 2024 roku w Filii Bibliotecznej w Konarzewie świętowaliśmy Dzień Babci i Dzień Dziadka.  Dla konarzewskich Seniorów oraz  Członkiń Klubu Rękodzieła "BiblioNITKI" wystąpiły dzieci z Przedszkola Publicznego w Zdunach - Oddział w Konarzewie. Seniorzy wysłuchali również mini  koncertu skrzypcowego Wiktorii.

Świat pełen kolorów
Dodano:⌚ 26.01.2024

Świat pełen kolorów

Wczoraj, 25 stycznia 2024 roku,  odbyły się zajęcia "BiblioMALUCH" podczas, których poprzez zabawę  dzieci poznawały kolory i kształty.    Warto wiedzieć, że zabawy sensoryczne dostarczają dziecku różnorodne bodźce, które rozwijają zmysły i poszerzają jego świat doznań. Można wykorzystać do nich przedmioty codziennego użytku.  A najlepszymi formami rozwijającymi integrację sensoryczną są czynności codziennie wykonywane wraz z dzieckiem prawidłowo, bez pośpiechu i w przyjaznej atmosferze.

Zapraszamy do Tybetu!
Dodano:⌚ 25.01.2024

Zapraszamy do Tybetu!

Ciekawy świata, doświadczony podróżnik i autor książek – Robert Maciąg będzie gościem spotkań w naszych placówkach: 7 lutego 2024 roku w Baszkowie oraz 8 lutego 2024 roku w Zdunach. Pan Robert Maciąg podróżuje od 1997 r. i odwiedził ponad 20 krajów. Rowerem objechał m.in. Indie, legendarny Jedwabny Szlak, Wietnam, Kambodżę, Chiny. Za podróż po Chinach oraz za książkę "Tysiąc szklanek herbaty" dwukrotnie otrzymał nagrodę Traveller przyznawaną przez miesięcznik National Geographic.

Kochani dziadkowie…
Dodano:⌚ 23.01.2024

Kochani dziadkowie…

Dzisiejsze spotkanie w Niepublicznym Przedszkolu Parafialnym w Zdunach było okazją do rozmowy o super mocach dziadków. Wysłuchaliśmy  krótkiego opowiadania o naszym ulubionym książkowym bohaterze Fenku, który zadbał o drobny upominek dla swoich  dziadków. 

Spotkanie z Joanną Bator!
Dodano:⌚ 22.01.2024

Spotkanie z Joanną Bator!

Dziś odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem rozmowy była powieść autorstwa Joanny Bator pt.: „Ciemno, prawie noc”. Powieść została nagrodzona Literacką Nagrodą Nike 2013. W 2019 doczekała się ekranizacji, a film wyreżyserował Borys Lankosz.   Fabuła książki przedstawia losy reporterki Alicji Tabor, która wraca z Warszawy do miasta swojego dzieciństwa, by napisać o trójce zaginionych dzieci.

Zimowe zabawy
Dodano:⌚ 22.01.2024

Zimowe zabawy

Dzisiaj z dziećmi z Przedszkola Publicznego w  Zdunach - Oddział w Konarzewie rozmawialiśmy o zabawach na śniegu. Przedszkolaki z uwagą wysłuchały przygód Fenka i dowiedziały się skąd się bierze śnieg, że płatki śniegu mają różne kształty i że istnieje wiele różnych zimowych zabaw na śniegu. Spotkanie było również okazją do przypomnienia zasad bezpieczeństwa.

Mała Książka - Wielki Człowiek!
Dodano:⌚ 22.01.2024

Mała Książka - Wielki Człowiek!

Nasza biblioteka wraz z filiami zaprasza rodziców z dziećmi w wieku od 3 do 6 lat po odbiór bezpłatnej „Wyprawki Czytelniczej”  w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek”!  Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię.

Dzień Babci i Dziada tuż, tuż…
Dodano:⌚ 19.01.2024

Dzień Babci i Dziada tuż, tuż…

Kolejne spotkanie w grupie Sówek z Publicznego Przedszkola w Zdunach było okazją do rozmów o zbliżających się świętach: Dnia Babci i Dziadka. Dzieci wysłuchały opowiadania o Fenku, który również zadbał o drobny upominek dla ukochanych dziadków. 

Kodowanie i nowe technologie w bibliotece
Dodano:⌚ 19.01.2024

Kodowanie i nowe technologie w bibliotece

Zajęcia z kodowania i nowych technologii cieszą się w  sporym zainteresowaniem. Dziś gościliśmy kolejną grupę uczniów Szkoły Podstawowej w Zdunach, którzy uczyli się nowych zasad kodowania. Pamiętajmy, że ucząc kodowania dzieci na każdym etapie ich życia  kształtujemy u nich miękkie kompetencje takie jak logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, czy umiejętność pracy w zespole.

Dla Babci i Dziadka.
Dodano:⌚ 18.01.2024

Dla Babci i Dziadka.

W dzisiejsze przedpołudnie odbyło się "Spotkanie (nie tylko) z pasjami", na które zaprosiliśmy dzieci z Niepublicznego Przedszkola Parafialnego w Zdunach. Przedszkolaki przygotowały występ z okazji zbliżajacych się świąt: Dnia Babci i Dziadka.  

Kolejne spotkanie w ramach projektu „Nasza Mała Biblioteka” za nami.
Dodano:⌚ 15.01.2024

Kolejne spotkanie w ramach projektu „Nasza Mała Biblioteka” za nami.

Dziś obyło się spotkanie z uczniami klasy II D ze Szkoły Podstawowej w Zdunach, którzy wysłuchali opowiadania Przemysława Wechterowiczna pt: „Proszę mnie przytulić”.  Pewnego dnia Tata Niedźwiedź zdradził w sekrecie Niedźwiadkowi, że wystarczy się mocno do kogoś przytulić, a świat stanie się piękniejszy. I tak zaczęła się wspaniała przygoda, w której mogliśmy dziś uczestniczyć.

Wyprawa w kosmos
Dodano:⌚ 10.01.2024

Wyprawa w kosmos

Dziś odbyło się kolejne spotkanie w  ramach cyklu "Bibliotekarz w Przedszkolu. Tym razem odwiedziliśmy Niepubliczne Przedszkole Parafialne w Zdunach. Była to okazja do pogłębienia wiedzy i poznania przez dzieci  kosmosu. Przeczytaliśmy książkę pt: „Układ słoneczny”, w której Profesor Astrokot zabiera nas na wspaniałą wyprawę by zgłębić nieco kosmiczne tajemnice i dowiedzieć się co nieco o przestrzeni kosmicznej, planetach i wysiłkach człowieka, by lepiej poznać kosmos.

Karnawał czas zacząć!
Dodano:⌚ 08.01.2024

Karnawał czas zacząć!

Nadchodzi czas balów i zabaw tanecznych, czyli karnawał. Na bale czy zabawy często zakładamy różnego rodzaju maski, lub przebieramy się w kostiumy, wcielając się w role postaci z bajek czy filmów. W czasie dzisiejszego przedpołudniowego spotkania z dziećmi z Przedszkola Publicznego w Zdunach - Oddział w Konarzewie rozmawialiśmy o karnawale, z czym taki bal kojarzy się dzieciom oraz w jakie postacie chciały by się wcielić na przedszkolnym balu karnawałowym.

Hu hu ha zima zła…
Dodano:⌚ 08.01.2024

Hu hu ha zima zła…

My się zimy nie boimy i świetnie się w bibliotece bawimy. Pod takim hasłem odbyło się pierwsze spotkanie w bibliotece z podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Zdunach. Chłopcy wysłuchali krótkiej historyjki o dwóch wiewiórkach: Heniu i Hugonie, którzy na co dzień są dobrymi przyjaciółmi. Jednak, gdy nadchodzi zima, zdają sobie sprawę, że bardzo się od siebie różnią… Hugo kocha śnieg i zimno, a Henio wprost przeciwnie.

Mała Książka - Wielki Człowiek!
Dodano:⌚ 05.01.2024

Mała Książka - Wielki Człowiek!

Nasza biblioteka wraz z filiami zaprasza rodziców z dziećmi w wieku od 3 do 6 lat po odbiór bezpłatnej „Wyprawki Czytelniczej”  w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek”!  Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię.

Czekamy na Was!
Dodano:⌚ 28.12.2023

Czekamy na Was!

Informujemy, iż zakończyły się prace remontowe w Bibliotece w Zdunach. Więcej informacji poniżej.

Kolejny aktywny rok za nami!
Dodano:⌚ 20.12.2023

Kolejny aktywny rok za nami!

W marcu 2023 roku informowaliśmy, iż otrzymaliśmy dofinansowania aż 3 projektów w ramach programu „Partnerstwo dla książki” z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Łączna kwota dotacji to aż 31 700 złotych. „W bibliotece się rozwijam i czas umilam” to jeden z dofinansowanych projektów, a przeznaczony był dla młodzieży, osób aktywnych zawodowo i Seniorów mieszkających w Gminie Zduny.

Św. Mikołaj jaki jest każdy widzi.
Dodano:⌚ 15.12.2023

Św. Mikołaj jaki jest każdy widzi.

O Świętym Mikołaju rozmawialiśmy dziś  z dziećmi z Publicznego Przedszkola w Zdunach. Podczas spotkania przedszkolaki wysłuchały książki pt.: ”Mikołaj bez brody” autorstwa Agaty Widzowskiej. Dzięki bajce poznaliśmy tradycje i zwyczaje związane z obchodem Świąt Bożego Narodzenia nie tylko w Polsce ale i w innych krajach.

Ostatnie w tym roku!
Dodano:⌚ 13.12.2023

Ostatnie w tym roku!

Niedawno zakończyły się ostatnie w tym roku warsztaty florystyczne. Uczestniczki wykonywały wianki świąteczne przy pomocy z mchu i ozdób. Spotkania w ramach projektu „Aktywność to najlepszy lek na seniora wiek” realizowanego we współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Krotoszynie organizowane są od sierpnia 2023 roku i zyskują coraz większą popularność!

Gotowanie - trudna sprawa!
Dodano:⌚ 12.12.2023

Gotowanie - trudna sprawa!

Podczas dzisiejszego spotkania grupa Promyczków z Niepublicznego Przedszkola Parafialnego w Zdunach podjęła się trudnego wyzwania jakim jest ugotowanie dobrej bajki. Nauczyli nas tego bohaterowie książki pt.:„Ugotuj mi bajkę”, słoweńskiej pisarki dla dzieci Majdy Koren. Serduszko okazał się wielkim niejadkiem.  Przy stole stale grymasił. Zupa zawsze była zbyt wodnista, ziemniaki przesolone, a sałata zbyt zielona.

Jak to z cukrem bywało?
Dodano:⌚ 11.12.2023

Jak to z cukrem bywało?

Pod takim tytułem odbyło się czwartkowe „Spotkanie (nie tylko) z pasjami”, którego gościem był Pan Marian Nowaczyk, który opowiedział o tym jak wynaleziono cukier, gdzie się go produkowało oraz przygotował wystawę materiałów związanych z Cukrownią w Zdunach.   Produkcję cukru rozpoczęto już ok. 500 lat p.n.e. w Indiach, z trzciny cukrowej - rośliny pochodzącej prawdopodobnie z regionu Indonezji.

Ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki!
Dodano:⌚ 11.12.2023

Ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki!

W dzisiejsze przedpołudnie odbyło się dziewiąte i ostatnie w tym roku spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego rozmawialiśmy na temat książki pt. „Szalona miłość. Chcę takiego jak Putin”. Jest to zbiór reportaży autorstwa Barbary Włodarczyk - doświadczonej, wieloletniej korespondentki polskiej telewizji w Moskwie, która nie boi się wyruszyć na daleką syberyjską prowincję, ani na salony oligarchów.

To już w ten czwartek!
Dodano:⌚ 11.12.2023

To już w ten czwartek!

W czwartek, 14 grudnia 2023 roku o godz. 17.00 w bibliotecznej Facjatce odbędzie się wernisaż wystawy Klubu Rękodzieła "BiblioNITKI"  z Konarzewa. Spotkanir połączone będzie z koncertem skrzypcowym uczniów Szkoły Rocka w Krotoszynie.   Wstęp wolny!   Serdecznie zapraszamy!

Czapka dla Świętego Mikołaja.
Dodano:⌚ 07.12.2023

Czapka dla Świętego Mikołaja.

Mikołajki co roku wypadają 6 grudnia. Każde dziecko z zapartym tchem oczekuje wówczas wymarzonych prezentów od świętego Mikołaja. Jednak nie każdy wie, skąd wziął się ten zwyczaj i jaka jest tak naprawdę historia mikołajek, dlatego przybliżyliśmy wczoraj postać św. Mikołaja młodzieży ze Specjalnego Ośrodka  Szkolno - Wychowawczego w Konarzewie.    Mikołajki to tradycyjna, polska nazwa święta ku czci świętego Mikołaja, biskupa Miry, obchodzonego 6 grudnia w katolicyzmie i prawosławiu.

Świąteczny klimat
Dodano:⌚ 05.12.2023

Świąteczny klimat

W czwartek, 14 grudnia 2023 roku o godz. 17.00 w bibliotecznej Facjatce odbędzie się wernisaż wystawy Klubu Rękodzieła "BiblioNITKI"  z Konarzewa. Spotkanir połączone będzie z koncertem skrzypcowym uczniów Szkoły Rocka w Krotoszynie.   Wstęp wolny!   Serdecznie zapraszamy!

Dzień Pluszowego Misia
Dodano:⌚ 28.11.2023

Dzień Pluszowego Misia

W sobotę, 25 listopada, swoje święto obchodził najlepszy przyjaciel dzieci - Pluszowy Miś. Z tej okazji wczoraj,  w poniedziałek - 27 listopada 2023 r. do biblioteki w Konarzewie przyszły dzieci z Publicznego Przedszkola w Zdunach - Oddział w Konarzewie. Podczas spotkania przedszkolaki poznały historię pluszowego misia, rozmawiały o swoich ulubieńcach. Na zakończenie spoktania odbyły się zajęcia plastyczne.

Nie żyje Paweł Huelle.
Dodano:⌚ 28.11.2023

Nie żyje Paweł Huelle.

Jak podaje Polska Agencj Prasowa, w wieku 66 lat zmarł pisarz, Paweł Huelle. W ubiegłym roku uroczyście obchodził swoje 65. urodziny w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku. Nazywany był jednym z pierwszych tamtejszych intelektualistów, który "odważył się mówić o powikłanej historii miasta". Do jego najbardziej znanych książek należą: "Weiser Dawidek", "Mercedes Benz.

 Ugotuj mi bajkę!
Dodano:⌚ 27.11.2023

Ugotuj mi bajkę!

Dziś odbyło się kolejne spotkanie w  ramach realizowanego projektu „Nasza Mała Biblioteka” z uczniami klasy II a ze Szkoły Podstawowej w Zdunach. Podczas zajęć dzieci w wysłuchały opowiadania pt.:„Ugotuj mi bajkę”, słoweńskiej pisarki - Majdy Koren.   Nasz główny bohater okazał się wielkim niejadkiem. Stale grymasił przy stole. Zupa zawsze była zbyt wodnista, ziemniaki przesolone, a sałata zbyt zielona.

Czas na ozdoby!
Dodano:⌚ 25.11.2023

Czas na ozdoby!

W ubiegły czwartek, 23 listopada 2023 r. w Filii Bibliotecznej w Konarzewie odbyły się warsztaty Klubu Rękodzieła "BiblioNITKI" dla dorosłych. Członkinie Klubu przygotowując się do Świąt Bożego Narodzenia obrabiają  akrylowe bombki, szydełkują gwiazdki, sopelki  i inne ozdoby. Kolejne spotkanie już z za tydzień, 30 listopada 2023 r.

Dzień Pluszowego Misia w bibliotece
Dodano:⌚ 24.11.2023

Dzień Pluszowego Misia w bibliotece

Jak co roku, 25 listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji zaprosiliśmy dzieci z Niepublicznego Przedszkola Parafialnego w Zdunach na urodziny najmilszego przyjaciela dzieci – Pluszowego Misia.   25 listopada to nie jest losowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej wyjątkowej maskotki. Misiowy Dzień nie ma jeszcze długiej tradycji; świętujemy go dopiero od 2002 roku, kiedy to obchodził swoje setne urodziny.

Dziecięca radość w Dzień Pluszowego Misia
Dodano:⌚ 24.11.2023

Dziecięca radość w Dzień Pluszowego Misia

W czwartek, 23 listopada 2023 r. odbyło się kolejne spotkanie dla dzieci i ich opiekunów w ramach realizowanego projektu „BiblioMALUCH”, dofinasowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.   Zajęcia mają w pełni charakter rozwojowy i stymulujący dla naszych najmłodszych Użytkowników, ze wskazaniem na ważną rolę książki w życiu każdego dziecka.

Sposoby na świeżą żywność
Dodano:⌚ 23.11.2023

Sposoby na świeżą żywność

W dzisiejszy poranek odbyło się "Spotkanie (nie tylko) z pasjami" w  ramach projektu "W bibliotece się rozwijam i czas umilam".   Gościem Biblioteki była dietetyk kliniczny,  Pani Kamilla Zając. Spotkanie było okazją do rozmowy jak prawidłowo  przechowywać żywność.   Spotkanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Emocje - co to takiego?
Dodano:⌚ 21.11.2023

Emocje - co to takiego?

Tematem kolejnego spotkania z przedszkolakami z Niepublicznego Przedszkola Parafialnego w Zdunach były emocje. Jak wiadomo uczuć i emocji nie należy lekceważyć, lecz trzeba się z nimi zaprzyjaźnić i w odpowiedni sposób je kontrolować. Na zakończenie zajęć podczas wspólnej gry rozmawialiśmy o naszych odczuciach i emocjach, które towarzyszą nam w różnych sytuacjach i miejscach.  

Zdrowe nawyki naszych dzieci
Dodano:⌚ 20.11.2023

Zdrowe nawyki naszych dzieci

Zdrowa żywność to temat dzisiejszego spotkania z dziećmi z Publicznego Przedszkola w Zdunach - Oddział w Konarzewie. Dzieci słuchając książki pt. "Baśniowa Akademia Zdrowia" poznały zasady zdrowego żywienia. Przedszkolaki dowiedziały dlaczego nie wolno objadać się słodyczami i jakie mogą być tego skutki; poznały korzyści z jedzenia warzyw i owoców i aktywności fizycznej.

Trudne powroty
Dodano:⌚ 20.11.2023

Trudne powroty

W dzisiejsze południe w bibliotecznej Facjatce odbyło się kolejne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.   Uczestniczki rozmawiały o powieści Sylwii Trojanowskiej pt. „Łabędź”.  Jest to pierwszy tom serii o Annie i Gustawie, których losy rozgrywają się podczas II wojny światowej.  Poruszająca opowieść o sile rodzinnych więzi, o woli życia, nadziei i miłości.

Historie znane i nieznane
Dodano:⌚ 17.11.2023

Historie znane i nieznane

Wczoraj, 16 listopada 2023 roku, minęło dokładnie 9 miesięcy od pierwszego spotkania na którym wspomnaliśmy dzieje Koła Śpiewaczego „Harmonia” w Zdunach. Podczas spotkania w lutym br. rozmawialiśmy o 60-ciu latach działalności chóru, natomiast wczoraj o kolejnych 40-stu.   Koło Śpiewacze "Harmonia" powstało 17 kwietnia 1923 roku. Jego założycielami byli: ks.

Aktywność to najlepszy lek!
Dodano:⌚ 16.11.2023

Aktywność to najlepszy lek!

Ruch usprawnia pracę układu krążenia, poprawia metabolizm, zapewnia lepszy sen. To nie pozostaje bez znaczenia dla układu nerwowego i mózgu. W czasie wysiłku wydzielają się endorfiny nazywane czasami hormonami szczęścia. Aktywność fizyczna pomaga też podnieść pewność siebie i nawiązywać relacje z innymi ludźmi, na co najlepszym przykładem są warsztaty fizjoterapii i jogi w bibliotecznej Facjatce.

TO JUŻ DZISIAJ! ZAPRASZAMY!
Dodano:⌚ 16.11.2023

TO JUŻ DZISIAJ! ZAPRASZAMY!

Serdecznie zapraszamy dzisiaj wraz z Kołem Śpiewaczym "Harmonia" na spotkanie z okazji 100 - lecia o godzinie 18.00.  Serdecznie zapraszzamy z osobami towarzyszącymi, wstęp wolny!

To już jutro!
Dodano:⌚ 15.11.2023

To już jutro!

SErdecznie zapraszamy wraz z Kołem Śpiewaczy "Harmonia" na spotkanie z okazji 100 - lecia "Harmonii", jutro o godzinie 18:00.  Serdecznie zapraszamy z osobami towarzyszącymi, wstęp wolny!

Kapuśniaczek, mżawka, ulewa, a może po prostu deszcz!
Dodano:⌚ 14.11.2023

Kapuśniaczek, mżawka, ulewa, a może po prostu deszcz!

Deszcz to jeden z najczęstszych zjawisk atmosferycznych na Ziemi i dlatego stał się dziś tematem zajęć w Niepublicznym Przedszkolu Parafialnym w Zdunach. Przedszkolaki z grupy Promyczków wysłuchały wiersza aktorstwa Marii Konopnickiej pt.: „Parasol”. Wszyscy chętnie opowiadali o swoich doznaniach związanych z deszczem i towarzyszącym mu warunkom pogodowym. Najwięcej wiedzy i zabawy dostarczyła jednak przedszkolakom książka nie małych rozmiarów pt.

Kolejne warsztaty szydełkowania!
Dodano:⌚ 10.11.2023

Kolejne warsztaty szydełkowania!

Jak co tydzień w czwartek odbyły się warsztaty Klubu Rękodzieła Artystycznego w Filii Bibliotecznej w Konarzewie. Panie przygotowują już ozdoby świąteczne, które będzie można obejrzeć podczas wernisażu wystawy prac w Zdunach już w grudniu. 

O utraconej wolności.
Dodano:⌚ 09.11.2023

O utraconej wolności.

W najbliższą sobotę obchodzimy Święto Niepodległości. 11 listopada to wyjątkowy i ważny dzień dla każdego Polaka. To święto państwowe, obchodzone corocznie dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, dlatego zaprosiliśmy uczniów klas I b i I c wraz z wychowawcami by przypomnieli sobie o tradycjach i zwyczajach związanych z obchodami tego święta.

Biblioteka doceniona!
Dodano:⌚ 08.11.2023

Biblioteka doceniona!

Podczas uroczystej XXIV gali konkursu „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju województwa wielkopolskiego” nagrodzone zostało prawie 100 projektów. Wśród laureatów znalazła się inicjatywa realizowana przez Bibliotekę Publiczną Gminy i Miasta Zduny. Uroczysta gala podsumowująca konkurs odbyła się we wtorek, 7 listopada, w Poznaniu.

Legendy i podania Słowian
Dodano:⌚ 07.11.2023

Legendy i podania Słowian

Dziś odbyło się spotkanie z przedszkolakami z Niepublicznego Przedszkola w Zdunach. Dzieci z dużym zainteresowaniem wysłuchały „Legendy o rogalach świętomarcińskich” autorstwa Elizy Piotrowskiej. Same chętnie opowiadały jakie legendy znają, które im się najbardziej podobają, jak również jakie im się kojarzą z danym miastem naszej Ojczyzny. Spotkanie było okazja do przybliżenia również legendy jak krąży w Zdunach o wizycie króla Jana Kazimierza.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
Dodano:⌚ 06.11.2023

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Dzień ten przypomina wszystkim, jak ważne są bajki i że warto do nich wracać. Właśnie o ulubionych rozmawialiśmy podczas dzisiejszego spotkania z dziećmi z Przedszkola Publicznego w Zdunach - Oddział w Konarzewie.  Przedszkolaki wysłuchały wybranych przez siebie bajek, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły, układały bajkowe puzzle oraz przeglądały ulubione książeczki.

Nasza Mała Biblioteka
Dodano:⌚ 06.11.2023

Nasza Mała Biblioteka

Dziś odbyło się kolejne spotkanie w ramach realizowanego projektu „Nasza Mała Biblioteka” z uczniami klasy II d  wraz z wychowawcą Panią Martą Kaczmarek ze Szkoły Podstawowej w Zdunach. Podczas zajęć wysłuchaliśmy opowiadania pt.:„Ugotuj mi bajkę”, słoweńskiej pisarki dla dzieci Majdy Koren.   Nasz główny bohater okazał się wielkim niejadkiem.

Więcej kodów do wykorzystania!
Dodano:⌚ 02.11.2023

Więcej kodów do wykorzystania!

Z przyjemnością informujemy, iż od listopada br. Biblioteka posiada więcej kodów do platformy Legimi. Aby skorzystać z darmowego kodu, wystarczy pobrać kod z biblioteki (osobiście bądź e-mailowo) i aktywować usługę na własnym urządzeniu mobilnym (np. tablecie, smartfonie czy laptopie). . Bezpłatne kody są dostępne od pierwszego roboczego dnia każdego dnia miesiąca. W chwili obecnej biblioteka posiada 20 kodów, to o 5 więcej niż w poprzednim roku.

Mała Książka - Wielki Człowiek!
Dodano:⌚ 31.10.2023

Mała Książka - Wielki Człowiek!

Nasza biblioteka wraz z filiami zaprasza rodziców z dziećmi w wieku od 3 do 6 lat po odbiór bezpłatnej „Wyprawki Czytelniczej”  w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek”!  Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię.

PRZYPOMINAMY!
Dodano:⌚ 30.10.2023

PRZYPOMINAMY!

W tym tygodniu pracujemy następująco:   Biblioteka w Zdunach: zaprasza w godzinach od 10.00 do 18.00 z wyjatkiem 1.11.2023 r. – nieczynne; w sobotę, 4.11.2023 r. zapraszamy od 8.00 do 12.00. Filia w Baszkowie zaprasza: 30.10.2023 r., 31.10.2023 r. oraz 3.11.2023 r. w godzinach: od 12.00 do 18.00; natomiast 1.11.2023 r. i 2.11.2023 r. będzie nieczynne Filia w Konarzewie będzie nieczynna w dniach: 31.

Serdecznie zapraszamy!
Dodano:⌚ 30.10.2023

Serdecznie zapraszamy!

Jak już informowaliśmy – jesteśmy beneficjentem Programu Wieloletniego „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”, w ramach którego zdefiniowany jest Priorytet 1 „Poprawa oferty bibliotek publicznych”, Kierunek Interwencji 1.1. „zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych”, który realizuje Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego za pośrednictwem Biblioteki Narodowej.

Kreatywnie w bibliotece!
Dodano:⌚ 27.10.2023

Kreatywnie w bibliotece!

Dziś odbyły się kolejne warsztaty florystyczne w ramach projektu "W bibliotece się rozwijam i czas umilam", które prowadziła Pani Małgorzata Marciniak. Uczestniczki wykonywały kompozycje kwiatowe z okazji zbliżającego się Święta zmarłych.    Projekt "W bibliotece się rozwijam i czas umilam" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego".

Jesień kolorami usłana!
Dodano:⌚ 27.10.2023

Jesień kolorami usłana!

Dzisiaj odziwedziliśmy dzieci z grupy Wiewiórek oraz Sówek z Publicznego Przedszkola w Zdunach. Podczas zajęć rozmawialiśmy o zachodzących zmianach w przyrodzie, nie zapomnieliśmy o naszych przyjaciołach z lasu zastanawiając się, czy to już przygotowują się do zimy. Przedszkolaki wysłuchały historii o znikających liściach w lesie. Nasz główny bohater książki - wiewiórka jest ogromnie zmartwiona.

Jesienne barwy, smaki i zapachy - spotkanie dla najmłodszych!
Dodano:⌚ 27.10.2023

Jesienne barwy, smaki i zapachy - spotkanie dla najmłodszych!

Wczoraj, 26 października 2023 r.  odbyły się zajęcia sensoryczne dla dzieci realizowane w ramach projektu „BiblioMALUCH".  Uczestnicy zajęć  poprzez zabawę sensoryczną poznawali kształty, smaki i zapachy jesienni.  Zajęcia odbyły się w ramach projektu „BiblioMALUCH”, dofinasowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego   .

Jesienne barwy, smaki i zapachy - spotkanie dla najmłodszych!
Dodano:⌚ 26.10.2023

Jesienne barwy, smaki i zapachy - spotkanie dla najmłodszych!

Wczoraj, 25 października 2023 r. w filiach bibliotecznych w Konarzewie oraz Baszkowie odbyły się zajęcia sensoryczne dla dzieci realizowane w ramach projektu „BiblioMALUCH".  Uczestnicy zajęć  poprzez zabawę sensoryczną poznawali kształty, smaki i zapachy jesienni.  Zajęcia odbyły się w ramach projektu „BiblioMALUCH”, dofinasowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego   .

Zwierzęta na wsi
Dodano:⌚ 24.10.2023

Zwierzęta na wsi

Na wczorajszym spotkaniu z dziećmi z Publicznego Przedszkola w Zdunach - Oddział w Konarzewie rozmawialiśmy o zwierzętach. Przedszkolaki chwaliły się jakie gatunki zwierząt znają, czym odżywiają się, gdzie mieszkają, oraz jakie korzyści mamy z ich hodowli. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu "Bibliotekarz w przedszkolu".

Jesienne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki!
Dodano:⌚ 23.10.2023

Jesienne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki!

Dziś odbyło się już siódme w tym roku spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Na dzisiejszym spotkanie omawialiśmy lekture książki pt. „Zdarzyło się w Watykanie. Nieznane historie zza Spiżowej Bramy” autorstwa Magdaleny Wolińskiej-Riedi. Została ona napisana na podstawie perspektywy pracowników i mieszkańców Watykanu. Poznajemy ludzi, których codzienna praca sprawia, że Watykan sprawnie funkcjonuje, ich doświadczenia, sytuacje w jakich się znajdowali, spotkania i przemyślenia ukazują nam codzienne życie w tym maleńkim mieście oraz codzienne życie papieży.

Zwierzęta – nasi przyjaciele!
Dodano:⌚ 20.10.2023

Zwierzęta – nasi przyjaciele!

Podczas dzisiejszego spotkania w Publicznym Przedszkolu w Zdunach w ramach cyklu "Bibliotekarz w przedszkolu" dzieci wzbogaciły swoją wiedzę na temat lasu i jego mieszkańców. Przedszkolaki wysłuchały opowiadania z książeczki pt.: ”Łakomy niedźwiadek” autorstwa Emiliana Staneva. Wspólnie bawiliśmy się w „bystre oczko” szukając ukrytych zwierząt pośród drzew i krzewów.

Kolejny dzień - kolejne warsztaty!
Dodano:⌚ 20.10.2023

Kolejny dzień - kolejne warsztaty!

Od kwietnia 2023 roku realizujemy projekt pn. "W bibliotece się rozwijam i czas umilam" dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa /narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury. Wczoraj odbyło się ostatnie spotkanie z fizjoterapeutą, Maksymilianą Walenczak w Filii Bibliotecznej w Konarzewie. Uczestnicy warsztatów rozciągali swoje mięśnie i uczyli się poprawnej postawy ciała.  

Kolejne spotkania w bibliotece!
Dodano:⌚ 18.10.2023

Kolejne spotkania w bibliotece!

olejne spotkania w bibliotece! Od września wraz z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Krotoszynie realizujemy projekt „Aktywność to najlepszy lek na seniora wiek”, który finansowany jest z rządowego Programu Aktywni+. Celem projektu jest wzrost aktywności społecznej seniorów 60+ z terenu gminy Krotoszyn i gminy Zduny. Dzięki dotacji z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej od września w naszej bibliotece prowadzone są nieodpłatne zajęcia z jogi, gimnastyki mózgu, warsztaty florystyczne oraz wykłady z fizjoterapeutą pt.

Porozmawiajmy o drzewach!
Dodano:⌚ 17.10.2023

Porozmawiajmy o drzewach!

Dziś, odbyło się spotkanie z  przedszkolakami  z Niepublicznego Przedszkola Parafialnego w Zdunach w ramach cyklu : "Bibliotekarz w przedszkolu". Tematem była przyroda a dokładnie drzewa. Rozmawialiśmy o rodzajach drzew, które spotykamy po drodze do przedszkola, na spacerze w parku, w lesie, a nawet w sadzie. Wspólnie zastanawialiśmy się jakie korzyści mamy z drzew i jak należy się nimi opiekować, aby jak najdłużej cieszyć się ich obecnością.

Siła życzliwości
Dodano:⌚ 12.10.2023

Siła życzliwości

Kolejne "Spotkanie (nie tylko) z pasjami to czas rozmów o życzliwości. Życzliwość kojarzy się najczęściej z byciem miłym. To drobne gesty, uprzejmość, serdeczność – okazywane spontanicznie i dobrowolnie. Często jednak życzliwość to coś więcej niż bycie miłym. To wewnętrzna postawa, filozofia życia. Cechuje ludzi, którym zależy na dobrostanie innych.

Nasza grupa – szacunek i tolerancja.
Dodano:⌚ 10.10.2023

Nasza grupa – szacunek i tolerancja.

Podczas spotkania w Niepublicznym Przedszkolu Parafialnym w Zdunach - z grupą Jeżyków, dzieci wysłuchały opowiadania pt.: „Nowy kolega” z serii Przygody Fenka. Przedszkolaki bardzo chętnie opowiadały o swojej grupie, z kim lubią się bawić. Dzieci poznały świat osób niewidzących, przekonały się, w jaki sposób osoby niewidome poznają świat i jak możemy im w tym pomóc.

Jubileuszowe spotkania w ramach Nocy Bibliotek.
Dodano:⌚ 09.10.2023

Jubileuszowe spotkania w ramach Nocy Bibliotek.

W ubiegłą sobotę odbyła się 9. Noc Bibliotek 2023, a hasło tegorocznej edycji brzmiało: "Absurd nie czytać". Celem Nocy Bibliotek jest zachęcenie do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji. .W Zdunach Noc Bibliotek rozpoczełą się o godz.

Skarby jesieni.
Dodano:⌚ 06.10.2023

Skarby jesieni.

W dzisiejszy poranek odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu "Bibliotekarz w przedszkolu". Tym razem odwiedziliśmy dzieci z Publicznego Przedszkola w Zdunach. Podczas zajęć przedszkolaki wysłuchały książeczki z serii Przygody Fenka pt.: „Skarby jesieni”, rozmawialiśmy o zmieniającej się przyrodzie o tej porze roku. Przedszkolaki chętnie odpowiadały jakie skarby możemy znaleźć na spacerze w parku, lesie, a nawet w ogrodach i sadach.  

To już jutro!
Dodano:⌚ 06.10.2023

To już jutro!

serdecznie zapraszamy, w tą sobotę - 7 października 2023 r., odbędzie się Noc Bibliotek "Absurd nie czytać".    więcej informacji:

Metoda Marii Montessori w praktyce.
Dodano:⌚ 05.10.2023

Metoda Marii Montessori w praktyce.

Podczas wczorajszych zajęć w ramach projektu "BiblioMALUCH" w naszych filiach w Baszkowie i Konarzewie gościliśmy specjalistkę w zakresie edukacji metodą Marii Montessori, Panią Sylwię Ciesiółkę. Spotkanie było okazją do przybliżenia rodzicom i pokazania założeń oraz materiałów przydatnych do zapoznania się z tą metodą. Pani Sylwia udzieliła wielu porad dotyczących prawidłowego rozwoju dziecka.

Przypominamy!
Dodano:⌚ 05.10.2023

Przypominamy!

serdecznie zapraszamy, w tą sobotę - 7 października 2023 r., odbędzie się Noc Bibliotek "Absurd nie czytać".    więcej informacji:  

Mała Książka - Wielki Człowiek!
Dodano:⌚ 04.10.2023

Mała Książka - Wielki Człowiek!

Nasza biblioteka wraz z filiami zaprasza rodziców z dziećmi w wieku od 3 do 6 lat po odbiór bezpłatnej „Wyprawki Czytelniczej”  w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek”!  Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię.

Noc Bibliotek tuż, tuż...
Dodano:⌚ 03.10.2023

Noc Bibliotek tuż, tuż...

Serdecznie zapraszamy wraz z filiami z Baszkowa i Konarzewa na Noc Bibliotek "Absurd nie czytać", który odbędzie się 07 października 2023 r.    Więcej szczegołów:

Wspólny czas zbliża!
Dodano:⌚ 02.10.2023

Wspólny czas zbliża!

W czwartek, 28 września 2023 r. w ramach projektu "BiblioMALUCH" odbyły się zajęcia na których gościliśmy Panią mgr  Joannę Woźniak - logopedę, neurologopedę oraz terapeutę integracji sensorycznej. Podczas spotkania rodzice otrzymali garść fachowej i praktycznej wiedzy jak w prosty sposób wspomóc rozwój swoich dzieci za pomocą prostych zabaw i przedmiotów codziennego użytku.

Czytamy z sercem.
Dodano:⌚ 29.09.2023

Czytamy z sercem.

Od 29 września do 5 października obchodzimy III edycja Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej "Czytamy z sercem" . Z tej okazji zorganizowaliśmy spotkania z pracownikiem  Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Krotoszynie, Panią Renatą Drygas. Pani Renata opowiedziała o chorobach serca oraz co robić, by jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem.Na koniec, każdy Uczestnik otrzymał pamiatkową laurkę wykonaną przez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Krotoszynie oraz uczniów Szkoły Podstawowej w Chwaliszewie.

Czas na grzyby!
Dodano:⌚ 28.09.2023

Czas na grzyby!

Dzisiejszy dzień to kolejne interesujące spotkania w naszych bibliotekach. O godz. 10.00 w Filii Bibliotecznej w Konarzewie oraz o 11.00 w Zdunach spotkaliśmy się z pracownikiem Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej, Panią Magdaleną Szaflarską. Pani Magda opowiedziała Uczestnikom obu spotkań o grzybach, ich gatunkach oraz podpowiedziała jak je rozróżniać. Wiemy już jak musimy zachować się przy zatruciu grzybem; niektóre z objawów mogą pojawić się nawet po 24 godzinach.

Dbają o zdrowie!
Dodano:⌚ 26.09.2023

Dbają o zdrowie!

Jak co wtorek, w bibliotecznej Facjatce, odbyły się warsztaty fizjoterapii. Tym razem Uczestnicy ćwiczyli nad poprawą postawy oraz mięśniami brzucha.   Zajęcia zorganizowane są w ramach współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Krotoszynie w ramach projektu "Aktywność to najlepszy lek na seniora wiek"

Aktywny poniedziałek.
Dodano:⌚ 25.09.2023

Aktywny poniedziałek.

Dzisiejszy dzień to kolejne spotkania w naszej bibliotece. Rano odbyły się warsztaty z gimnastyki mózgu, które poprowadziła psycholog, Joanna Rogowska - Sroka w ramach projektu "W bibliotece się rozwijam i czas umilam". W południe odbyło się wrześniowe spotkanie Członkiń Dyskusyjnego Klubu Książki. Dzisiejszą lekturą było "Święto ognia" autorstwa Jakuba Małeckiego.  

Witamy jesień
Dodano:⌚ 25.09.2023

Witamy jesień

Podczas kolejnego spotkanie z dziećmi z Przedszkola Publicznego w Zdunach - Oddział w Konarzewie przywitaliśmy jesień.  Mówiliśmy o zaobserwowanych zmianach zachodzących w przyrodzie, spadających kasztanach i dojrzewających owocach jabłoni. Nas zakończenie dzieci pokolorowały Panią Jesień Spotkanie odbyło się w ramach cyklu "Bibliotekarz w Przedszkolu"

Piękne wianki stworzyły i domy ozdobiły!
Dodano:⌚ 23.09.2023

Piękne wianki stworzyły i domy ozdobiły!

W piątek, 22 września 2023 r. odbyły się warsztaty florystyczne, które prowadziła Pani Malgorzata Marciniak. Uczestniczki wykonywały wianki jesienne.   Spotkanie zorganizowane zostało w ramach projektu " w bibliotece się rozwijam i czas umilam" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego".  

Neurologopeda radzi...
Dodano:⌚ 22.09.2023

Neurologopeda radzi...

Wczoraj, 21 września 2023 r. w ramach projektu "BiblioMALUCH" odbyły się zajęcia, na których gościliśmy w Filii Bibliotecznej w Konarzewie oraz Fili Bibliotecznej w Baszkowie, Panią mgr. Joannę Woźniak - logopedę, neurologopedę oraz terapeutę integracji sensorycznej, . Podczas spotkania rodzice otrzymali garść fachowej i praktycznej wiedzy jak w prosty sposób wspomóc rozwój swoich dzieci.

Spotkania pełne śmiechu i dobrej energii!
Dodano:⌚ 21.09.2023

Spotkania pełne śmiechu i dobrej energii!

Wczorajszy wieczór był okazją do spotkania się z pisarką, autorką 30-tu powieści, Magdaleną Majcher. O godz. 17.00 gościliśmy Panią Magdalenę w Filii Bibliotecznej w Konarzewie, natomiast o 19.00 w Filii Bibliotecznej w Baszkowie. Z zaciekawieniem słuchaliśmy opowieści o porzuceniu dobrze płatnej pracy w banku i jak rozpoczęła się przygoda z pisaniem. Pani Magda przybliżyła tematy , jakie opisuje w swoich książkach; są one trudne, a bohaterowie Jej książek cierpią na depresję, nerwicę czy zmagają się z problemami finansowymi.

Gimnastyka dla mózgu.
Dodano:⌚ 19.09.2023

Gimnastyka dla mózgu.

Jak co wtorek, odbyły się dziś kolejne warsztaty w ramach projektu „W bibliotece się rozwijam i czas umilam” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podczas zajęć z psychologiem Seniorzy rozwiązywali quizy oraz zagadki.  

Żegnaj lato.
Dodano:⌚ 19.09.2023

Żegnaj lato.

Podczas kolejnego spotkania z dziećmi z Niepublicznego Przedszkola Parafialnego w Zdunach było można poczuć moc wakacyjnych wspomnień, w tym szum morza w muszelkach, czy powiew górskiego wiatru we włosach. Dzieci bardzo chętnie opowiadały, jak i gdzie spędziły wakacje. Każdy miał okazję podzielić się swoimi wspomnieniami z wypoczynku, opowiedzieć jakie przywiózł pamiątki.

Żegnaj lato!
Dodano:⌚ 18.09.2023

Żegnaj lato!

Podczas dzisiejszego spotkania podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Zdunach wysłuchali książki pt.:”Złodziej liści” A. Hemming, N. Slater i razem próbowaliśmy odgadnąć, kto wiewiórce dostarcza ogromnych zmartwień. Każdy z nas stał się na chwilę detektywem aby pomóc małej bohaterchaterce odnaleźć złodzieja liści. Na zakończenie spotkania chłopcy opowiedzieli po czym możemy spostrzec, że przyszła już do nas pora roku – jesień.

Dzień KROPKI.
Dodano:⌚ 15.09.2023

Dzień KROPKI.

Międzynarodowy Dzień Kropki, to co raz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzimy 15 września. Z tej okazji spotkaliśmy się dzisiaj z dziećmi w Niepublicznym Przedszkolu Parafialnym w Zdunach. Przedszkolaki wysłuchały opowieści o Vashti, bohaterce książki pt.: ”Kropka”. Dziewczynka pomogła dzieciom odkryć ich talenty, poznać swoje mocne strony, pobudzić wyobraźnię i wspólnie się pobawić.

Wspomnienia z wakacji
Dodano:⌚ 15.09.2023

Wspomnienia z wakacji

W środowe popołudnie, 13 września 2023 r., do Filii Bibliotecznej w Konarzewie przybyła grupa dzieci i młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Konarzewie. Uczniowie opowiadali i wspominali  o najpiękniejszych chwilach minionych wakacji, a z przyniesionych zebranych w  tym czasie muszelek wykonali pracę plastyczną.

Serdecznie zapraszamy!
Dodano:⌚ 13.09.2023

Serdecznie zapraszamy!

Biblioteka Publiczna w Konarzewie oraz Biblioteka Publiczna w Baszkowie, serdecznie zapraszają na spotkanie autorskie z Magdaleną Majcher, 20 września 2023r., godzinie: Konarzew - 17:00, Baszków - 18:00, Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.  

Witaj przygodo!
Dodano:⌚ 12.09.2023

Witaj przygodo!

Dzisiejsze, pierwsze w nowym roku szkolnym, spotkanie z dziećmi z Niepublicznego Przedszkola Parafialnego było okazją do rozmowy o rozpoczynającej się przygodzie w tym miejscu. Dla wielu dzieci przedszkole jest nowym miejscem, w którym muszą się zaadaptować. Nie będą tam jednak same, prócz wykwalifikowanej kadry są tam też koleżanki i koledzy! Cieszzymy się, że kolejny rok z rzędu możemy wspólnie pracować nad rozwojem i edukacją czytelniczą młodych mieszkańców Gminy Zduny.

Narodowe Czytanie po raz dwunasty!
Dodano:⌚ 12.09.2023

Narodowe Czytanie po raz dwunasty!

Jak co roku nasza biblioteka wzięła udział w Narodowym Czytaniu, które odbyło się w ubiegłą sobotę, 9 września 2023 roku. Tegoroczną lekturą akcji była powieść Elizy Orzeszkowej pt. "Nad Niemnem".  Dzieki przybyłym Uczestnikom w kameralnej atmosferze poczuliśmy magię XIX- wiecznej prozy. Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja, która motywuje do powrotu do dawnych lektur.

Powakacyjne spotkanie BiblioNITEK
Dodano:⌚ 11.09.2023

Powakacyjne spotkanie BiblioNITEK

W czwartek, 7 września, 2023 R. po wakacyjnej przerwie odbyły się warsztaty szydełkowania Klubu Rękodzieła BiblioNITKI działającego w Filii Bibliotecznej w Konarzewie. Tym razem Uczestniczki omówiły plan na kolejne miesiące oraz zabrały sie do tworzenia szydełkowych prac na wernisaż wystawy, który odbędzie się w grudniu w Zdunach.

JUŻ SĄ! Zajęcia sensoryczne dla najmłodszych.
Dodano:⌚ 08.09.2023

JUŻ SĄ! Zajęcia sensoryczne dla najmłodszych.

Po wakacyjnej przerwie wróciły zajęcia sensoryczne  w ramach projektu „BiblioMALUCH” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.   Celem wczorajszego spotkanie z dziećmi  w wieku od 1 do 3 lat było doskonalenia przez nich motoryki kończyn górnych i dolnych z wykorzystaniem różnych materiałów plastycznych, ale również tych sypkich znalezionych w niemal każdej szafce kuchennej.

Lato zamknięte w słoikach.
Dodano:⌚ 07.09.2023

Lato zamknięte w słoikach.

W dzisiejszy poranek rozpoczęły się "Spotkania (nie tylko) z pasjami" po wakacyjnej przerwie. Gościem Biblioteki była magister dietetyki, Pani Kamilla Zając. Spotkanie było okazją do rozmowy o konfiturach, zaprawach ora dzielenia się własnymi doświadczeniami w temacie przetworów.   Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.  

Czas na joge!
Dodano:⌚ 06.09.2023

Czas na joge!

Dziś odbyły się kolejne zajęcia jogi w ramach projektu "Aktywność to najlepszy lek na seniora wiek" realizowanego przy współpracy z Centrum Krotoszyńskich Inicjatyw.

Przyjdź i przybij pieczątkę!
Dodano:⌚ 06.09.2023

Przyjdź i przybij pieczątkę!

Jak co roku bierzemy udział w Narodowym Czytaniu. Tegoroczną lekturą akcji jest powieść Elizy Orzeszkowej pt. "Nad Niemnem". Z tej okazji dysponujemy pamiątkową pieczęcią. Co należy zrobić, aby móc przybić pieczątkę we własnym egzemplarzu "Nad Niemnem"? Wystarczy przyjść do naszej biblioteki w dniach od 7 do 14 września 2023 roku - to wszystko!   Serdecznie zapraszamy!

Ćwiczyli pamięć!
Dodano:⌚ 05.09.2023

Ćwiczyli pamięć!

Właśnie zakończyły się kolejne warsztaty gimnastyki mózgu, które prowadzi psycholog, Pani Joanna Rogowska - Sroka. Uczestnicy aktywnie brali udział w rozwiązywaniu rebusów, krzyżówek i innych ćwiczeń usprawniających pracę mózgu.     Spotkanie odbyło się w ramach projektu "W bibliotece się rozwijam i czas umilam" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Kolejny tydzień - kolejne warsztaty!
Dodano:⌚ 05.09.2023

Kolejny tydzień - kolejne warsztaty!

Jak co wtorek, w bibliotecznej Facjatce, odbyły się warsztaty fizjoterapii.   Warsztaty fizjoterapii zorganizowane są w ramach współpracy z Centrum Krotoszyńskich Inicjatyw w ramach projektu "Aktywność to najlepszy lek na Seniora wiek".

Nowy miesiąc, nowe kody!
Dodano:⌚ 01.09.2023

Nowy miesiąc, nowe kody!

Informujemy, że można otrzymać kody dostępu do ebooków na platformie Legimi na miesiąc wrzesień! Ilość kodów jest ograniczona.  Kiedy w 2018 roku podpisywaliśmy pierwszą umowę z platformą oferującą e-booki do czytania w komputerze, na smartfonie czy tablecie - Legimi, nie spodziewaliśmy się, że nasi czytelnicy tak chętnie będą korzystać z tego rozwiązania.

Zapraszamy w soboty!
Dodano:⌚ 31.08.2023

Zapraszamy w soboty!

Informujemy, iż od 1 września 2023 roku Biblioteka w Zdunach otwarta będzie także w soboty w godzinach: 8.00 - 12.00. Pozostałe dni pozostają bez zmian.

Mała Książka - Wielki Człowiek!
Dodano:⌚ 29.08.2023

Mała Książka - Wielki Człowiek!

Nasza biblioteka wraz z filiami zaprasza rodziców z dziećmi w wieku od 3 do 6 lat po odbiór bezpłatnej „Wyprawki Czytelniczej”  w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek”!  Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię.

Joga – wysiłek dla ciała i umysłu.
Dodano:⌚ 24.08.2023

Joga – wysiłek dla ciała i umysłu.

Wczoraj odbyły się kolejne zajęcia jogi w ramach projektu "Aktywność to najlepszy lek na seniora wiek" realizowanego przy współpracy z Centrum Krotoszyńskich Inicjatyw. Joga to zdecydowanie jedna z najbardziej relaksujących i bezpiecznych form aktywności fizycznej, wywodząca się z filozofii indyjskiej. Określa się ją mianem jednego z najstarszych systemów, czy też technik samodoskonalenia się. 

Mała Książka - Wielki Człowiek!
Dodano:⌚ 24.08.2023

Mała Książka - Wielki Człowiek!

Nasza biblioteka wraz z filiami zaprasza rodziców z dziećmi w wieku od 3 do 6 lat po odbiór bezpłatnej „Wyprawki Czytelniczej”  w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek”!  Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię.

Joga w bibliotece!
Dodano:⌚ 16.08.2023

Joga w bibliotece!

Od dziś ruszyły zajęcia jogi w ramach projektu "Aktywność to najlepszy lek na Seniora wiek" realizowanego przy współpracy z Centrum Krotoszyńskich Inicjatyw.

Zapraszamy!
Dodano:⌚ 14.08.2023

Zapraszamy!

Dziś, 14 sierpnia 2023r. zapraszamy do godziny 18:00. Serdecznie zapraszamy!

Nowa umowa – nowe kody!
Dodano:⌚ 01.08.2023

Nowa umowa – nowe kody!

Z przyjemnością informujemy, ze po raz kolejny dołączyliśmy do Konsorcjum Bibliotek Wielkopolskich, by utrzymać dostęp do platformy Legimi.   Od 1 sierpnia przez kolejny rok Czyetlnicy Naszych Bibliotek: w Zdunach, Baszkowie i Konarzewie mogą korzystać z bezpłatnych kodów.   Kiedy w 2018 roku podpisywaliśmy pierwszą umowę z platformą oferującą e-booki do czytania w komputerze, na smartfonie czy tablecie - Legimi, nie spodziewaliśmy się, że nasi czytelnicy tak chętnie będą korzystać z tego rozwiązania.

Informujemy!
Dodano:⌚ 01.08.2023

Informujemy!

Informujemy, że nasze biblioteki w okresie wakacji letnich będą funkcjonować następująco: Biblioteka w Zdunach: poniedziałek - piątek: od 10.00 do 18.00. soboty - nieczynne Filia w Baszkowie: poniedziałek- środa i piątek: od 12.00 do 18.00, a w czwartek: od 8.00 do 14.00. W dniach: 31.07.2023 - 18.08.2023 - nieczynne Filia w Konarzewie: poniedziałek - piątek: od 12.00 do 18.00 natomiast w dniach: 31.

Wczytaj wcześniejsze wiadomości
Wczytywanie obrazów...

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek: 10.00 - 18.00
soboty: 9:00 - 12:00 (w okresie nauki szkolnej)

Dziś jest: 23.11



24.11 - Katarzynki
25.11 - Światowy Dzień Pluszowego Misia
29.11 - Dzień Podchorążego
30.11 - Andrzejki
01.12 - Dzień Walki z AIDS

Tu jesteśmy!

Kliknij, aby przejsć do mapy

Mapa