Uwaga! Ta strona może używać plików cookies w celu przechowywania danych. Więcej informacji można znaleźć tutaj.
Biblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka Zduny

Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Zduny

ul. Sienkiewicza 9, 63-760 Zduny tel.62 721 51 72 fax.62 722 08 97 biblioteka@zduny.pl

Moja. Twoja. Nasza – BIBLIOTEKA

Dodano:⌚ 16.05.2023

 

            Pod takim hasłem odbywał się XX Tydzień Bibliotek, który trwał od 8 do 15 maja 2023 roku. Jak co roku i my przystąpiliśmy do tej ogólnopolskiej akcji by szerzyć czytelnictwo i rozwijać kompetencje czytelnicze dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

 

            W Zdunach do udziału w konkursach: recytatorskim wierszy Juliana Tuwima oraz pięknego czytania utworów Adama Bahdaja zaprosiliśmy dzieci ze szkół podstawowych w Gminie Zduny. Laureatami konkursu recytatorskiego zostali:

 

Kalina Świtała, która zdobyła I miejsce oraz nagrodę publiczności,

Marek Gradel - II miejsce, natomiast

Julia Organista otrzymała III miejsce.

Natomiast w konkursie pięknego czytania jury wyłoniło następujących zwycięzców:

I miejsce oraz nagroda publiczności zdobyła Natalia Nowocień,

II miejsce przyznano Weronice Wielebińskiej

III miejsce otrzymała Lena Pietrzak.

            W czwartek, 11 maja 2023 roku odbyło się spotkanie podróżnicze w ramach cyklu „Moje podróże” z Michałem Szulimem. Pan Michał w ciekawy sposób opowiedział o swojej wyprawie do Nepalu. Spotkanie było okazją do poznania mieszkańców tego kraju, zwyczajów tam panujących oraz do spojrzenia na Himalaje z bliska. Wiemy już, dlaczego Nepalczycy wierzą w bóstwa, jak wybierana jest bogini oraz jak wykonuje się obrzęd pochówku.

            Nepal jest 40 % mniejszy od Polski, a jego ludność sięga blisko 30 milionów mieszkańców. Stolica Nepalu – Katmandu – to jedno z najbardziej zatłoczonych miast. W przypadku Katmandu zwiedzanie najlepiej zacząć od miejsca najbardziej charakterystycznego dla stolicy Nepalu, czyli Durbar Square. Plac Durbar, czy też Plac Królewski, jak niekiedy jest nazywany, to jeden z istotniejszych punktów na turystycznej mapie miasta. 

            Na kolejne spotkanie z cyklu „Moje podróże” zaprosiliśmy uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Zdunach w poniedziałek, 15 maja 2023 roku. Tym razem o podróży na Madagaskar opowiedziała Pani Zofia Markiewicz. Po spotkaniu z młodzieżą odbyło się spotkanie z podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej w Zdunach.

            W Baszkowie, Tydzień Bibliotek rozpoczął się od spotkania z Pippi Pończoszanką, która odwiedziła Bibliotekę by spotkać się z uczniami klasy I Szkoły Podstawowej w Baszkowie.

            W następnych dniach uczniowie tejże szkoły brali udział w spotkaniach pt. „Dlaczego warto sięgać po książkę?”

            W czwartek w filiach bibliotecznych w Baszkowie i Konarzewie obyły się spotkania w ramach projektu „BiblioMALUCH”. Tym razem dzieci i rodzice brali udział w warsztatach z logopedą, Małgorzatą Rybicką. Pani Małgosia pokazała zabawy podczas których dzieci rozwijają swoją koordynację, rozwój mowy.

            W czwartek odbyło się kolejne spotkanie Klubu Miłośników Biblioteki. Tym razem Uczestnicy, osoby 60+, dowiedzieli się „Jak odżywiać się po 60-tce?”. Na to pytanie odpowiedziała mgr Kamilla Zając – psychodietetyk. Teraz już wiemy, co robić i co jeść by cieszyć się zdrowiem przez długie lata. W kolejnych dniach kierownik filii w Baszkowie, Maria Nowacka, udała się w odwiedziny do Przedszkola Publicznego w Zdunach – Oddział w Bestwinie by porozmawiać z dziećmi o bibliotece i Fenku – ulubionym bohaterze literackim przedszkolaków.

            Filia biblioteczna w Konarzewie również dołączyła do tegorocznego Tygodnia Bibliotek. W poniedziałek, 8 maja 2023 roku odbył się konkurs recytatorski wierszy Juliana Tuwima dla dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Konarzewie. Laureatami konkursu zostali:

 

I miejsce Filip Kujawski

II miejsce zdobył Mateusz Kopacz,

natomiast III miejsce przyznano Oliwierowi Urbaniakowi.

 

We wtorek, 9 maja 2023 r. filię w Konarzewie odwiedziły dzieci z Przedszkola Publicznego w Zdunach – Oddział w Konarzewie. W kolejnych dniach odbyły się spotkania z uczniami Szkoły Podstawowej w Baszkowie oraz uroczysty wernisaż wystawy Klubu Rękodzieła Artystycznego „BiblioNITKI”. Spotkanie rozpoczął się koncertem utalentowanej, młodej skrzypaczki – Kasi Krawczyńskiej z Krotoszyna. Kasia jest uczennicą Szkoły Podstawowej nr 5 w Krotoszynie oraz uczennicą klasy V Szkoły Muzycznej w Krotoszynie. Po występie Kasi, który otrzymał gromkie brawa uroczyście otwarta została wystawa prac Członkiń Klubu oraz wręczone zostały podziękowania za pracę, kreatywność i poświęcony czas na przygotowanie wystawy.

 

Dziękujemy Czytelnikom, Użytkownikom oraz Przyjaciołom Biblioteki za liczne odwiedziny w XX Tygodniu Bibliotek. Dziękujemy również za życzenia złożone z okazji Dnia Bibliotekarza, który przypada 8 maja; zwłaszcza społeczności Szkoły Podstawowej w Zdunach za pamięć, życzenia i kwiaty. Zachęcamy do korzystania z mojej i Twojej, czyli NASZEJ Biblioteki.

Wczytywanie obrazów...

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek: 10.00 - 18.00
soboty: 9:00 - 12:00 (w okresie nauki szkolnej)

Dziś jest: 03.06

Dzień Dziękczynienia

04.06 - Międzynarodowy Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji
05.06 - Światowy Dzień Środowiska
06.06 - Światowy Dzień Pocałunku
07.06 - Dzień Chemika
09.06 - Dzień Przyjaciela

Tu jesteśmy!

Kliknij, aby przejsć do mapy

Mapa