Uwaga! Ta strona może używać plików cookies w celu przechowywania danych. Więcej informacji można znaleźć tutaj.
Biblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka Zduny

Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Zduny

ul. Sienkiewicza 9, 63-760 Zduny tel.62 721 51 72 fax.62 722 08 97 biblioteka@zduny.pl

O finansach

Dodano:⌚ 08.10.2012

… w bibliotece…

Biblioteka Zduny uczestniczy w nowym projekcie edukacyjnym ogłoszonym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego pt.:  „O finansach … w bibliotece”.

Jego celem jest zwiększenie u osób… 50+ umiejętności korzystania z usług finansowych. Wcześniej nasza „załoga” została wyposażona  w wiedzę, dzięki której będzie mogła pomagać – jak my mówimy „bardzo dorosłym” użytkownikom biblioteki w wyszukiwaniu informacji ekonomicznych, szczególnie przydatnych w życiu codziennym.

W trakcie projektu bibliotekarze występowali w roli trenerów – prowadzili szkolenia w zakresie finansów i zagadnień ekonomicznych. Posługiwali się gotowymi kursami e-learningowymi, jakie przygotowali eksperci z NBP. Uporządkować i ułatwić dostęp do treści kursów umieszczonych w Internecie pomógł uczestnikom wydruk, zawierający pakiet stron internetowych używanych podczas zajęć.

Projekt jest dofinansowany ze środków Narodowego Banku Polskiego, a jego założenia zgodne są z celami Programu Rozwoju Bibliotek. Dotyczy edukacji ekonomicznej seniorów (osób po 50 r.ż.), w zakresie korzystania z różnych usług finansowych, w tym bankowości elektronicznej. Projekt trwa do grudnia 2012 r.; wiemy już jednak, iż będą jego następne edycje.

Jest to  interesująca  i ważna społecznie inicjatywa, która przyczynia się do zmniejszenia wykluczenia cyfrowego, w tym finansowego osób 50+.

Projektem objęto 5 województw: wielkopolskie, dolnośląskie, małopolskie, warmińsko-mazurskie i lubelskie. Do projektu można było przystąpić drogą konkursu, w którym Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Zduny wzięła udział i została zakwalifikowana. Realizację projektu w regionie koordynuje Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

W czasie pięciu spotkań z tymi bardzo dorosłymi -w trzech grupach (w każdej z trzech bibliotek gminy: w Zdunach, Baszkowie i Konarzewie) -  od 10 maja do 20 sierpnia  poruszane były kolejno następujące tematy:

1. Jak racjonalnie gospodarować domowym budżetem?
2. Bank przez Internet – jak założyć e-konto i robić przelewy przez Internet?
3. Kredyty, lokaty i karty – jak wybrać najkorzystniejszą ofertę bankową?
4. Jak wybrać polisę ubezpieczeniową?
5. Bank centralny a inne banki – czy stopy procentowe mają wpływ na nasz budżet domowy?

Do tej pory wiedzę finansową w naszej bibliotece posiadły 24 osoby.

Jesienią projekt wchodzi w fazę ewaluacji i upowszechniania rezultatów. 15 listopada 2012 r. realizatorzy projektu (ok. 150 osób) spotkają się na uroczystej Konferencji Podsumowującej, która odbędzie się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas konferencji ogłoszone zostaną wyniki konkursu dla bibliotek uczestniczących w projekcie.

Więcej na temat projektu na stronie : www.biblioteki.org/pl/ofinansach/o_projekcie

 

 Otrzymaliśmy wyróżnienie w tym projekcie wraz z przedstawicielką pokolenia 50+ Panią Marią Pachurką! Tym samym nasza Biblioteka zdobyła 10 talentów, które może wymienić na nagrody. Dodatkowo Pani Maria także może wybrać jedną z trzech nagród oraz wziąć udział wraz z przedstawicielami Biblioteki w konferencji podsumowującej realizację projektu w Warszawie.

 

II edycja "O finansach... w Bibliotece" 

 

Z wielką przyjemnością zawiadamiamy, iż nasza prezentacja zajęła 2. miejsce w konkursie "O finansach...w Bibliotece" wraz z przedstawicielem pokolenia - Panem Jerzym Wiatrakiem, udało nam się w ostatniej chwili stworzyć prezentację konkursową. Do udziału w konkursie zgłosiły się 42 biblioteki, więc jury miało bardzo ciężką pracę by wyłonić najlepszych!

Nasza Biblioteka wraz z Filią w Baszkowie zorganizowała II edycję projektu. Podczas tej edycji: 4 grupy (tj. 33 osoby) wzięły udział w cyklu 5 spotkań o finansach, które łącznie trwały 65 godzin (od kwietnia do wrzesnia 2013 r.). 

14 października zaproszono nasze koleżanki, Marię Nowacką oraz Halinę Junory - prowadzące spotkania "O finansach...w Bibliotece" by odebrały zdobytą nagrodę w konkursie dla Biblioteki - projektor oraz dla Przedstawiciela Pokolenia - aparat fotograficzny, który wręczyła mu tuż po przyjeździe z Warszawy Maria Nowacka. 

 

Oczywiście wszyscy zainteresowani (spełniający warunek 50+) mają  jeszcze szansę wzięcia udziału  w takich spotkaniach w kolejnej edycji, do czego serdecznie zapraszamy! Przyjmujemy zgłoszenia osobiście, telefonicznie lub e-mailowo. 

Wczytywanie obrazów...

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek: 10.00 - 18.00
soboty: 9:00 - 12:00 (w okresie nauki szkolnej)

Dziś jest: 04.0305.03 - Dzień Dentysty
08.03 - Dzień Kobiet
10.03 - Dzień Mężczyzny
11.03 - Międzynarodowy Dzień Chorego

Tu jesteśmy!

Kliknij, aby przejsć do mapy

Mapa