Uwaga! Ta strona może używać plików cookies w celu przechowywania danych. Więcej informacji można znaleźć tutaj.
Biblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka Zduny

Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Zduny

ul. Sienkiewicza 9, 63-760 Zduny tel.62 721 51 72 fax.62 722 08 97 biblioteka@zduny.pl

Odjazdowy Bibliotekarz

Dodano:⌚ 08.04.2019

Odjazdowy Bibliotekarz to akcja, w której bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów, przejeżdżając przez miasto lub okolicę, mogą przyjemnie i aktywnie spędzić wiosenne popołudnie w gronie osób o podobnych pasjach.

Odjazdowy bibliotekarz 2019:

Udało się po raz siódmy! 18 czerwca 2019 roku odbył się kolejny rajd rowerowy "Odjazdowy bibliotekarz" w którym wzięło udział ponad 80 osób z Baszkowa, Krotoszyna oraz Zdun!

Odjazdowy bibliotekarz 2018:

Na miejsce zbiórki – przy bibliotece – przybyli czytelnicy oraz sympatycy turystyki rowerowej m.in. filii w Baszkowie, z Marią Nowacką na czele oraz cykliści z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Krotoszynie, również z sekcji „Pędziwiatrów”. Zanim wyruszono w drogę, policjanci wyposażali wszystkich w kamizeli i opaski odblaskowe.

Trasa zaś wiodła najpierw ulicami Zdun, później Chachalni, stamtąd do rowerzyści udali się kamiennego szańca zlokalizowanego i zbiegu Bolewskiego i Gajowej w Krotoszynie. Na miejscu Zofia Wiatrak, przewodnik turystki oraz emerytowana polonistka, opowiedziała historię szańca, a Danuta Pawlik na okoliczność obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przeczytała tekst z „Antologii Niepodległości”.

Ostatnim punktem wycieczki była stanica „Buczyna”, w osadzie Helenopol, gdzie na rajdowców czekały grillowane kiełbaski i napoje.

Odjazdowy bibliotekarz 2017:

Osiemdziesięcioosobowa grupa uczestników rajdu rowerowego „Odjazdowy Bibliotekarz” wyruszyła w stronę Baszkowa, następnie jechaliśmy do rezerwatu „Mszar Bogdaniec” oraz do punktu widokowego by w ciszy i spokoju podziwiać piękno przyrody.  Następnie ruszyliśmy w stronę Roch, gdzie w gospodarstwie agroturystycznym Państwa Krawczyków - „Malowniczy zakątek”.  Rowery i wszelkie akcesoria z tym związane uzupełnione zostały przez pomarańczowe balony, które były tegoroczną oznaką uczestników. Najważniejszym elementem naszej wyprawy był dobry humor. Nikomu go nie zabrakło.         

Na koniec rajdu odbyło się losowanie nagród za udział w rajdzie. Była również okazja do skorzystania ze stoiska bookcrossingu czyli uwolnienia bądź zabrania do czytania już uwolnionych książek.

 

Odjazdowy bibliotekarz 2016:

Po  raz czwarty przystąpiliśmy do ogólnopolskiej edycji rajdu rowerowego „Odjazdowy Bibliotekarz”. Tym razem wraz z pasjonatami książek, czytania i jazdy na rowerze pokonaliśmy trasę Zduny – Chachalnia – Ujazd – Zwierzyniec – Wężowice – Trzebicko; tam zwiedziliśmy kościół pw. św. Macieja. Proboszcz parafii, ks. Bogdan Sowiński opowiedział uczestnikom rajdu o historii tego drewnianego zabytku.

Kolejnym punktem rajdu było ognisko i pieczenie kiełbasek oraz zabawy i konkursy na terenie boiska rekreacyjnego przy świetlicy wiejskiej w Trzebicku. A jak „Odjazdowy Bibliotekarz” to i głośne czytanie -  wiersz Danuty Wawiłow „Szybko” przeczytał jeden z najstarszych uczestników wyprawy,  Pan Edwin Szymański. Poza tym – tak się złożyło, iż właśnie 16 czerwca przypada Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek zatem była okazja do skorzystania ze stoiska bookcrossingu czyli uwolnienia bądź zabrania do czytania już uwolnionych książek.

Warto dodać, iż najmłodszymi uczestnikami byli 10 – cio miesięczni bliźniacy - Włodek i Władek.

 

Odjazdowy bibliotekarz 2015:

W 2015 roku Biblioteka Publiczna w Zdunach już po raz trzeci przyłączyła się do ogólnopolskiej edycji Rajdu „Odjazdowy Bibliotekarz”.

Jechaliśmy ze Zdun do Konarzewa, gdzie uczestnicy rajdu zobaczyli jedną z naszych filii. Potem ruszyliśmy w dalszą drogę lasami w kierunku Baszkowa. Po drodze zatrzymaliśmy się przy krzyżu napoleońskim, którego historię opowiedziała Pani Łucja Długiewicz - Paszek.

Na ostatni etap rajdu uczestnicy podzielili się na dwie grupy. Jedna pojechała do Baszkowa trasą łatwiejszą - szosą. Druga, trudniejszą przez las, Trafary i Trzaski.

Wszyscy spotkaliśmy się na mecie rajdu w Baszkowie na placu przy szkole, gdzie czekały już na nas pieczone na ognisku kiełbaski, zabawy, konkursy i nagrody. Trasa rajdu miała długość 21 km.

Odjazdowy bibliotekarz 2014:

Drugi rajd „Odjazdowy bibliotekarz” odbył się 7 maja 2014 roku, a trasa rajdu to: Zduny -> Chachalnia, aż do studni św. Marcina, gdzie odczytana została krótka legenda związana z tym miejscem. Po jej odczytaniu uczestnicy ruszyli w dalszą trasę do Gospodarstwa Agroturystycznego „Familia Kuczyńscy” w Perzycach. Oczywiście nie mogło zabraknąć czytania, tak więc w tym roku ze względu na hasło Tygodnia Bibliotek, które brzmi: „Czytanie łączy pokolenia”. Wiersz Konstantego Gałczyńskiego pt. „Zaproszenie na wycieczkę” został odczytany przez Panią Danutę Rembak, przedstawicielkę pokolenia 50+ i nastoletnią, Olę Nowacką.

 

Odjazdowy bibliotekarz 2013:

Nasz pierwszy rajd odbył się w Dzień Bibliotekarza, czyli 8 maja 2013r o godz. 15.00. Na starcie pojawili się sympatycy rowerów i czytania  - młodzież i osoby dorosłe; w Baszkowie dołączyła grupa dzieci i młodzieży szkolnej pod opieką nauczycielki oraz dzieci pod opieką dorosłych. Trasa – 18 km wiodła przez : Baszków - Bestwin - Rudę aż do leśniczówki „Hubertówka”, której właścicielem jest Sławomir Ptak.

Nieodłącznym elementem tego rajdu jest wspólne czytanie . My zrobiliśmy to dwukrotnie - przed wyjazdem , czytając wiersz Juliana Tuwima : „Raz – dwa – trzy” oraz na mecie. Było wiele atrakcji i co ważne – na świeżym powietrzu ; wśród nich wspólne zabawy, kiełbaski z grilla i różne konkursy .

 

 

Z przyjemnością informujemy, iż zdobyliśmy 1. Miejsce w „Odjazdowym konkursie” . Konkurs polegał na wykonaniu najlepszej relacji z rajdu, w którym ważnym elementem było promowanie czytelnictwa oraz dobra zabawa czytelników i Bibliotekarzy. Nam się to udało! Wykonałyśmy prezentację multimedialną, którą jury oceniło jako: Praca jest pomysłowa, z przymrużeniem oka. Przekaz jest bardzo ciekawy, z przyjemnością ogląda się tę prezentację. Udało się w krótkiej formie zawrzeć całość wydarzenia: rajd i promocję czytelnictwa. Przekaz jest klarowny, a cała prezentacja zachęca do zrobienia Odjazdowego Bibliotekarza u siebie.

 

 

Odjazdowy Bibliotekarz to akcja, w której bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów, przejeżdżając przez miasto lub okolicę, mogą przyjemnie i aktywnie spędzić wiosenne popołudnie w gronie osób o podobnych pasjach.

Nasz rajd odbył się w Dzień Bibliotekarza, czyli 8 maja 2013r o godz. 15.00. Była cudna, słoneczna pogoda i wspaniałe humory! Na starcie pojawili się sympatycy rowerów i czytania  - młodzież i osoby dorosłe; w Baszkowie dołączyła grupa dzieci i młodzieży szkolnej pod opieką nauczycielki oraz dzieci pod opieką dorosłych. Trasa – 18 km wiodłaprzez : Baszków - Bestwin - Rudę aż do leśniczówki „Hubertówka”, której właścicielem jest Sławomir Ptak.

Ta akcja to okazja do przyjemnego i aktywnego spędzenia wiosennego popołudnia w gronie osób o podobnych pasjach – miłośników czytania i rowerów. Nieodłącznym elementem tego rajdu jest wspólne czytanie . My zrobiliśmy to dwukrotnie - przed wyjazdem , czytając wiersz Juliana Tuwima : „Raz – dwa – trzy” oraz na mecie. Było wiele atrakcji i co ważne – na świeżym powietrzu ; wśród nich wspólne zabawy, kiełbaski z grilla i różne konkursy .

Najwięcej emocji wzbudziło wspólne wyciąganie rzepki, zasianej w ogrodzie przez dziadka - w ślad za wierszem Juliana Tuwima : „Rzepka” , czytanym przez uczestniczkę Danutę Skrzętę. To podkreślenie przypadającej w tym roku 60. rocznicy śmierci poety i trwającego Roku Juliana Tuwima. Wszyscy – bez względu na wiek – świetnie się bawili i chętnie brali udział w zabawach zwłaszcza, że były nagrody i – dla każdego uczestnika losowane na zakończenie - drobne upominki. Nie zabrakło też słodkości przy kawie i herbacie.

BARDZO DZIĘKUJEMY za gościnę w gospodarstwie agroturystycznym :”HUBERTÓWKA” w Rudzie i partnerstwo właściciela – Pana Sławomira Ptaka w przebiegu akcji. Zachęcamy do wycieczek rowerowych w tym kierunku – niezwykle urokliwe miejsce na wypoczynek i uroczystości : www.hubertowka-grzybek.pl

Przypadkiem podsłyszeliśmy jak dorośli i dzieci wybierali się już na ten rajd… za rok, więc na pewno „Odjazdowy Bibliotekarz” spodobał się tym, którzy w nim uczestniczyli. Inni mają okazję przekonać się o tym w kolejnej jego edycji…

Dziękujemy wszystkim sponsorom I Rajdu w Zdunach ”Odjazdowy Bibliotekarz”! :

  • Gospodarstwo Agroturystyczne „HUBERTÓWKA” – Sławomir i Agata Ptakowie
  • Księgarnia Lektorat PLUS – Wiktor Lindner
  • Print House: tonery i atramenty; Krotoszyn ul. Piekarska
  • Piekarstwo Brykczyńscy
  • Uroda Express – Renata Ogiela
  • Wydawnictwo Prószyński MEDIA,
  • Urząd Miejski w Zdunach
  • Irena Stach – KGW Baszków

Z przyjemnością informujemy, iż zdobyliśmy 1. Miejsce w „Odjazdowym konkursie” . Konkurs polegał na wykonaniu najlepszej relacji z rajdu, w którym ważnym elementem było promowanie czytelnictwa oraz dobra zabawa czytelników i Bibliotekarzy. Nam się to udało! Wykonałyśmy prezentację multimedialną, którą jury oceniło jako: Praca jest pomysłowa, z przymrużeniem oka. Przekaz jest bardzo ciekawy, z przyjemnością ogląda się tę prezentację. Udało się w krótkiej formie zawrzeć całość wydarzenia: rajd i promocję czytelnictwa. Przekaz jest klarowny, a cała prezentacja zachęca do zrobienia Odjazdowego Bibliotekarza u siebie.

Odjazdowy Bibliotekarz

Wczytywanie obrazów...

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek: 10.00 - 18.00
soboty: 9:00 - 12:00 (w okresie nauki szkolnej)

Dziś jest: 30.0531.05 - Światowy Dzień Rozwoju Kultury
01.06 - Dzień Dziecka
02.06 - Europejski Dzień Sąsiada
03.06 - Dzień Dziękczynienia
04.06 - Międzynarodowy Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji
05.06 - Światowy Dzień Środowiska
06.06 - Światowy Dzień Pocałunku
07.06 - Dzień Chemika

Tu jesteśmy!

Kliknij, aby przejsć do mapy

Mapa