Uwaga! Ta strona może używać plików cookies w celu przechowywania danych. Więcej informacji można znaleźć tutaj.
Biblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka Zduny

Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Zduny

ul. Sienkiewicza 9, 63-760 Zduny tel.62 721 51 72 fax.62 722 08 97 biblioteka@zduny.pl

Co jadły dinozaury?
Dodano:⌚ 27.02.2024

Co jadły dinozaury?

Wczoraj świętowaliśmy „Dzień Dinozaura”. Z tej okazji spotkaliśmy się z przedszkolakami z Niepublicznego Przedszkola Parafialnego w Zdunach. Z okazji tego święta dzieci wysłuchały książeczki pt.; „Zuchozaur”. Jest to opowieść, która pokazuje najmłodszym, że początki często bywają trudne. Kiedy robimy coś po raz pierwszy, zazwyczaj nie wychodzi nam to tak, jak chcemy.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki!
Dodano:⌚ 26.02.2024

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki!

Dziś, odbyło się drugie w tym roku, spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Naszą lekturą była powieść pt.: „ Światło w jej oczach” autorstwa Karoliny Wilczyńskiej.   "Światło w jej oczach" to historia oparta na autentycznych wydarzeniach, opisująca liczne wzruszenia, trudności, niełatwe relacje na linii matka-córka oraz jak ważne jest wsparcie rodziny.

Przypominamy!
Dodano:⌚ 21.02.2024

Przypominamy!

Przypominamy o funkcjonowaniu naszych bibliotek w najbliższych dniach. Więcej informacji - poniżej!

Wiem, co jem!
Dodano:⌚ 15.02.2024

Wiem, co jem!

Na dzisiejszych warsztatach w ramach projektu pn. "Mali ekolodzy w bibliotece" gościliśmy Panią Renatę Drygas, pracownika Powiatowej Stacji Saanitarno - Epidemologicznej w Krotoszynie. Pani Renata opowiedziała dzieciom o prawidłowym żywieniu, o wpływie cukru na zęby oraz pokazała czym możemy zastąpić popularne słodycze. 

Kodowanie (nie tylko) na dywanie!
Dodano:⌚ 14.02.2024

Kodowanie (nie tylko) na dywanie!

W trzecim dniu zimowych ferii w bibliotece w Zdunach dzieci zgłębiały pojęcie kodowania – programowania. Podczas dzisiejszych zajęć uświadomiliśmy sobie, że różnorodne kody obecne są w naszym codziennym życiu, nie tylko w urządzeniach elektronicznych, a ich źródła należy poszukiwać w najprostszych czynnościach.Uczestnicy szybko zrozumieli zależności panujące w otaczającym nas świecie i jak zmiana jednego, zdawałoby się niepozornego elementu, może wpłynąć na całokształt np.

Chce zostać rolnikiem.
Dodano:⌚ 14.02.2024

Chce zostać rolnikiem.

Wczoraj podczas drugiego dnia zajęć w ramach ferii zimowych w Fili Bibliotecznej w Baszkowie odwiedziliśmy Pana Wojtka Hoffmanna. Pan Wojtek oprowadził nas po swoim gospodarstwie i pokazał na czym polega praca rolnika. Wiemy, że praca rolnika nie polega tylko na uprawniu zboża, zajmuje się on również chowem zwierząt oraz hodowlą roślin.

Edukacja ekologiczna w bibliotece
Dodano:⌚ 13.02.2024

Edukacja ekologiczna w bibliotece

Podczas dzisiejszych warsztatów pn. " Mali ekolodzy w bibliotece" dzieci oprócz gier i zabaw zdobyły wiedzę teoretyczną oraz praktyczną na temat recykligu, segregacji odpadów. Już wiemy jak możemy dbać o planetę kierując się zasadą ruchu zero waste, tzw. 5R. Zasada ta skupia się na redukcji odpadów i niemarnowaniu dostępnych zasobów. Jak żyć ekologicznie w zgodzie z tymi regułami.

Mali ekolodzy w bibliotece!
Dodano:⌚ 12.02.2024

Mali ekolodzy w bibliotece!

Jak co roku zaprosiliśmy dzieci od 7 do 11 lat na zajęcia w ramach ferii zimowych. W tym roku poświęcimy uwagę problemom ekologicznym z jakimi zmaga się współczesny świat. W pierwszy dzień warsztatów gościliśmy leśnika, Pana Marcina Woźniaka z Nadleśnictwa Krotoszyn. Pan Marcin z wielką pasją opowiedział o lesie, jego funkcjonowaniu, darach, mieszkańcach oraz zagrożeniach.

Opowieść o  Tybecie…
Dodano:⌚ 09.02.2024

Opowieść o Tybecie…

Podczas wczorajszego spotkania, który odbył się w bibliotecznej Facjatce odwiedziliśmy… Tybet. Udało się to dzięki podróżnikowi i autorowi wielu reportaży, Robertowi „Robb” Maciągowi. Autor „Tysiąca szklanek herbaty” barwnie opowiedział o tym kraju. Tybet to kraina historyczna obejmująca Wyżynę Tybetańską, wraz z przyległościami. Graniczy z Nepalem, Bhutanem, Północnymi Indiami, Birmą, Chinami kontynentalnymi, Wschodnim Turkiestanem .

Wirtualna podróż do Chin.
Dodano:⌚ 08.02.2024

Wirtualna podróż do Chin.

Czytelnicy i sympatycy Filii Bibliotecznej w Baszkowie w spotkali się z Robertem „Robbem” Maciągiem, podróżnikiem i autorem kilku książek, w tym m.in. publikacji „Rowerem przez Chiny, Wietnam i Kambodżę”. W 1997 roku urodzony we Wrocławiu mężczyzna wyruszył do Nepalu. Od tego wszystko się zaczęło. Początkowo jeździł głównie autostopem, potem rowerem, a ostatnio „czym się da”.

To już jutro!
Dodano:⌚ 07.02.2024

To już jutro!

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z pisarzem i podróżnikiem Robertem Maciągiem już w przyszłyh czwartek! Więcej informacji ponżej:

Aktywny wtorek!
Dodano:⌚ 06.02.2024

Aktywny wtorek!

Kolejny dzień rozpoczął się spotkaniami. Tym razem nasza Koleżanka, Ewelina Zielińska, odwiedziła dzieci w Niepublicznym Przedszkolu Parafialnym w Zdunach. Spotkanie było okazją do poznania przygód małej bohaterki - Misi Marysi, która nie mogła się zdecydować na strój karnawałowy. W bibliotecznej Facjatce odbyły się warsztaty fizjoterapii. Tym razem Uczestnicy ćwiczyli nad poprawą postawy oraz  koordynacją.

Jak to w kinie bywało.
Dodano:⌚ 05.02.2024

Jak to w kinie bywało.

Jak co tydzień odwiedziliśmy dzieci z Przedszkola Publicznego w Zdunach - Oddział w Konarzewie by porozmawiać o...kinie. Kino- określenie obiektu widowiskowego przeznaczonego do projekcji filmów na dużym ekranie (dawniej kinoteatru), samego przemysłu filmowego (kinematografii) lub sztuki filmowej. Przedszkolaki wysłuchały opowiadania autorstwa Renaty Piątkowskiej pt. "Kino". Poznały zasady kulturalnego zachowania w kinie  podczas projekcji filmu oraz zasady dotyczące właściwego zachowania w miejscach publicznych.

TO JUŻ W TEN CZWARTEK!
Dodano:⌚ 05.02.2024

TO JUŻ W TEN CZWARTEK!

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z pisarzem i podróżnikiem Robertem Maciągiem już w przyszłyh czwartek! Więcej informacji ponżej:

Jak dorosnę…
Dodano:⌚ 02.02.2024

Jak dorosnę…

Na kolejnym spotkaniu w ramach cyklu "Bibliotekarz w przedszkolu" odwiedziliśmy dzieci z Publicznego Przedszkola w Zdunach.  Przedszkolaki usłyszały historię Felusia, który przedstawił dzieciom liczne zawody, te mniej i bardziej znane. Na zakończenie spotkania, każdy mógł powiedzieć kim zostanie jak dorośnie i dlaczego akurat ten zawód go zainteresował.

Laureat Literackiej Nagrody Skrzydła Dedala.
Dodano:⌚ 02.02.2024

Laureat Literackiej Nagrody Skrzydła Dedala.

Biblioteka Narodowa poinformowała, że laureatem przyznawanej przez tę instytucję Nagrody Literackiej Skrzydła Dedala za rok 2023 został Andrzej Kopacki, wybitny tłumacz, poeta i eseista.   Tegoroczny laureat jest profesorem literaturoznawstwa w Instytucie Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego i wieloletnim redaktorem wydawanego przez Instytut Książki pisma „Literatura na Świecie”.

Miłość krąży wokół nas.
Dodano:⌚ 01.02.2024

Miłość krąży wokół nas.

W dzisiejsze południe odbyło się  "Spotkanie (nie tylko) z pasjami", podczas którego rozmawialiśmy o Walentynkach.  Walentynki to coroczne święto zakochanych przypadające na 14 lutego. Nazwa walentynek pochodzi od imienia św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim również przypada na ten dzień. Nie każdy jednak wie, św. Walenty to tak naprawdę połączenie trzech różnych świętych.

To już za tydzień!
Dodano:⌚ 01.02.2024

To już za tydzień!

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z pisarzem i podróżnikiem Robertem Maciągiem już w przyszłyh czwartek! Więcej informacji ponżej:

To już za tydzień!
Dodano:⌚ 31.01.2024

To już za tydzień!

Już za tydzień w czwartek gościmy doświadczonego podróżnik i autor książek – Robert Maciąg: 7 lutego 2024 roku w Baszkowie oraz 8 lutego 2024 roku w Zdunach. Pan Robert Maciąg podróżuje od 1997 r. i odwiedził ponad 20 krajów. Rowerem objechał m.in. Indie, legendarny Jedwabny Szlak, Wietnam, Kambodżę, Chiny. Za podróż po Chinach oraz za książkę "Tysiąc szklanek herbaty" dwukrotnie otrzymał nagrodę Traveller przyznawaną przez miesięcznik National Geographic.

Kodowanie w bibliotece!
Dodano:⌚ 30.01.2024

Kodowanie w bibliotece!

Dziś odbyło się spotkanie z uczniami klasy I a ze Szkoły Podstawowej w Zdunach. Pierwszoklasiści odkryli przyjemność i radość z kodowania  za pomocą plastikowych kubeczków oraz Ozobotów.  

Jaka piękna zima!
Dodano:⌚ 29.01.2024

Jaka piękna zima!

W piątkowe przedpołudnie, 26 stycznia 2024 roku, gościliśmy u dzieci z grupy Wiewiórek i Sówek z Publicznego Przedszkola w Zdunach. Tematem naszego spotkania było omówienie oraz przypomnienie zasad bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw. Przedszkolaki wysłuchały bajeczki o lisku Fenku i jego przygodach na śniegu. Opowiedziały również z czym kojarzy im się zima i jakie zabawy mogą jej towarzyszyć.

Dla Babci i Dziadka.
Dodano:⌚ 26.01.2024

Dla Babci i Dziadka.

W czwartek,  25 stycznia 2024 roku w Filii Bibliotecznej w Konarzewie świętowaliśmy Dzień Babci i Dzień Dziadka.  Dla konarzewskich Seniorów oraz  Członkiń Klubu Rękodzieła "BiblioNITKI" wystąpiły dzieci z Przedszkola Publicznego w Zdunach - Oddział w Konarzewie. Seniorzy wysłuchali również mini  koncertu skrzypcowego Wiktorii.

Świat pełen kolorów
Dodano:⌚ 26.01.2024

Świat pełen kolorów

Wczoraj, 25 stycznia 2024 roku,  odbyły się zajęcia "BiblioMALUCH" podczas, których poprzez zabawę  dzieci poznawały kolory i kształty.    Warto wiedzieć, że zabawy sensoryczne dostarczają dziecku różnorodne bodźce, które rozwijają zmysły i poszerzają jego świat doznań. Można wykorzystać do nich przedmioty codziennego użytku.  A najlepszymi formami rozwijającymi integrację sensoryczną są czynności codziennie wykonywane wraz z dzieckiem prawidłowo, bez pośpiechu i w przyjaznej atmosferze.

Zapraszamy do Tybetu!
Dodano:⌚ 25.01.2024

Zapraszamy do Tybetu!

Ciekawy świata, doświadczony podróżnik i autor książek – Robert Maciąg będzie gościem spotkań w naszych placówkach: 7 lutego 2024 roku w Baszkowie oraz 8 lutego 2024 roku w Zdunach. Pan Robert Maciąg podróżuje od 1997 r. i odwiedził ponad 20 krajów. Rowerem objechał m.in. Indie, legendarny Jedwabny Szlak, Wietnam, Kambodżę, Chiny. Za podróż po Chinach oraz za książkę "Tysiąc szklanek herbaty" dwukrotnie otrzymał nagrodę Traveller przyznawaną przez miesięcznik National Geographic.

Kochani dziadkowie…
Dodano:⌚ 23.01.2024

Kochani dziadkowie…

Dzisiejsze spotkanie w Niepublicznym Przedszkolu Parafialnym w Zdunach było okazją do rozmowy o super mocach dziadków. Wysłuchaliśmy  krótkiego opowiadania o naszym ulubionym książkowym bohaterze Fenku, który zadbał o drobny upominek dla swoich  dziadków. 

Spotkanie z Joanną Bator!
Dodano:⌚ 22.01.2024

Spotkanie z Joanną Bator!

Dziś odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem rozmowy była powieść autorstwa Joanny Bator pt.: „Ciemno, prawie noc”. Powieść została nagrodzona Literacką Nagrodą Nike 2013. W 2019 doczekała się ekranizacji, a film wyreżyserował Borys Lankosz.   Fabuła książki przedstawia losy reporterki Alicji Tabor, która wraca z Warszawy do miasta swojego dzieciństwa, by napisać o trójce zaginionych dzieci.

Zimowe zabawy
Dodano:⌚ 22.01.2024

Zimowe zabawy

Dzisiaj z dziećmi z Przedszkola Publicznego w  Zdunach - Oddział w Konarzewie rozmawialiśmy o zabawach na śniegu. Przedszkolaki z uwagą wysłuchały przygód Fenka i dowiedziały się skąd się bierze śnieg, że płatki śniegu mają różne kształty i że istnieje wiele różnych zimowych zabaw na śniegu. Spotkanie było również okazją do przypomnienia zasad bezpieczeństwa.

Mała Książka - Wielki Człowiek!
Dodano:⌚ 22.01.2024

Mała Książka - Wielki Człowiek!

Nasza biblioteka wraz z filiami zaprasza rodziców z dziećmi w wieku od 3 do 6 lat po odbiór bezpłatnej „Wyprawki Czytelniczej”  w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek”!  Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię.

Dzień Babci i Dziada tuż, tuż…
Dodano:⌚ 19.01.2024

Dzień Babci i Dziada tuż, tuż…

Kolejne spotkanie w grupie Sówek z Publicznego Przedszkola w Zdunach było okazją do rozmów o zbliżających się świętach: Dnia Babci i Dziadka. Dzieci wysłuchały opowiadania o Fenku, który również zadbał o drobny upominek dla ukochanych dziadków. 

Kodowanie i nowe technologie w bibliotece
Dodano:⌚ 19.01.2024

Kodowanie i nowe technologie w bibliotece

Zajęcia z kodowania i nowych technologii cieszą się w  sporym zainteresowaniem. Dziś gościliśmy kolejną grupę uczniów Szkoły Podstawowej w Zdunach, którzy uczyli się nowych zasad kodowania. Pamiętajmy, że ucząc kodowania dzieci na każdym etapie ich życia  kształtujemy u nich miękkie kompetencje takie jak logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, czy umiejętność pracy w zespole.

Dla Babci i Dziadka.
Dodano:⌚ 18.01.2024

Dla Babci i Dziadka.

W dzisiejsze przedpołudnie odbyło się "Spotkanie (nie tylko) z pasjami", na które zaprosiliśmy dzieci z Niepublicznego Przedszkola Parafialnego w Zdunach. Przedszkolaki przygotowały występ z okazji zbliżajacych się świąt: Dnia Babci i Dziadka.  

Kolejne spotkanie w ramach projektu „Nasza Mała Biblioteka” za nami.
Dodano:⌚ 15.01.2024

Kolejne spotkanie w ramach projektu „Nasza Mała Biblioteka” za nami.

Dziś obyło się spotkanie z uczniami klasy II D ze Szkoły Podstawowej w Zdunach, którzy wysłuchali opowiadania Przemysława Wechterowiczna pt: „Proszę mnie przytulić”.  Pewnego dnia Tata Niedźwiedź zdradził w sekrecie Niedźwiadkowi, że wystarczy się mocno do kogoś przytulić, a świat stanie się piękniejszy. I tak zaczęła się wspaniała przygoda, w której mogliśmy dziś uczestniczyć.

Wyprawa w kosmos
Dodano:⌚ 10.01.2024

Wyprawa w kosmos

Dziś odbyło się kolejne spotkanie w  ramach cyklu "Bibliotekarz w Przedszkolu. Tym razem odwiedziliśmy Niepubliczne Przedszkole Parafialne w Zdunach. Była to okazja do pogłębienia wiedzy i poznania przez dzieci  kosmosu. Przeczytaliśmy książkę pt: „Układ słoneczny”, w której Profesor Astrokot zabiera nas na wspaniałą wyprawę by zgłębić nieco kosmiczne tajemnice i dowiedzieć się co nieco o przestrzeni kosmicznej, planetach i wysiłkach człowieka, by lepiej poznać kosmos.

Karnawał czas zacząć!
Dodano:⌚ 08.01.2024

Karnawał czas zacząć!

Nadchodzi czas balów i zabaw tanecznych, czyli karnawał. Na bale czy zabawy często zakładamy różnego rodzaju maski, lub przebieramy się w kostiumy, wcielając się w role postaci z bajek czy filmów. W czasie dzisiejszego przedpołudniowego spotkania z dziećmi z Przedszkola Publicznego w Zdunach - Oddział w Konarzewie rozmawialiśmy o karnawale, z czym taki bal kojarzy się dzieciom oraz w jakie postacie chciały by się wcielić na przedszkolnym balu karnawałowym.

Hu hu ha zima zła…
Dodano:⌚ 08.01.2024

Hu hu ha zima zła…

My się zimy nie boimy i świetnie się w bibliotece bawimy. Pod takim hasłem odbyło się pierwsze spotkanie w bibliotece z podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Zdunach. Chłopcy wysłuchali krótkiej historyjki o dwóch wiewiórkach: Heniu i Hugonie, którzy na co dzień są dobrymi przyjaciółmi. Jednak, gdy nadchodzi zima, zdają sobie sprawę, że bardzo się od siebie różnią… Hugo kocha śnieg i zimno, a Henio wprost przeciwnie.

Mała Książka - Wielki Człowiek!
Dodano:⌚ 05.01.2024

Mała Książka - Wielki Człowiek!

Nasza biblioteka wraz z filiami zaprasza rodziców z dziećmi w wieku od 3 do 6 lat po odbiór bezpłatnej „Wyprawki Czytelniczej”  w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek”!  Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię.

Czekamy na Was!
Dodano:⌚ 28.12.2023

Czekamy na Was!

Informujemy, iż zakończyły się prace remontowe w Bibliotece w Zdunach. Więcej informacji poniżej.

Wczytaj wcześniejsze wiadomości
Wczytywanie obrazów...

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek: 10.00 - 18.00
soboty: 9:00 - 12:00 (w okresie nauki szkolnej)

Dziś jest: 04.0305.03 - Dzień Dentysty
08.03 - Dzień Kobiet
10.03 - Dzień Mężczyzny
11.03 - Międzynarodowy Dzień Chorego

Tu jesteśmy!

Kliknij, aby przejsć do mapy

Mapa