(Do)wolność czytania w bibliotekach!
Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
Hasło promujące tegoroczną edycję brzmi „(Do)wolność czytania”. Dowolność, czyli zależne wyłącznie od własnej woli, nieskrępowane nakazami, przepisami, swobodne, wolne czytanie.
My również przyłączyliśmy się do akcji i zorganizowaliśmy kilka spotkań oraz konkursów.
W Zdunach, Tydzień Bibliotek rozpoczął się od spotkania z najmłodszymi mieszkańcami miasta. We wtorek, 8 maja do Biblioteki przyszły mamy wraz ze swoimi pociechami na zajęcia sensoryczne. Poprzez zabawę, rodzice wspólnie z dziećmi przez 45 min, doświadczali m. in. bodźców dotykowych, świetlnych, słuchowych, tak by pozwolić maluchom ćwiczyć i uwrażliwiać swoje ośrodki czuciowe. W kolejnym dniu, czyli w środę 9 maja odbył się XXXIII konkurs pięknego czytania pt. „Harry Potter – magia w bibliotece”. ”. Uczestnicy konkursu, uczniowie klas IV – VI, wyłonieni w eliminacjach szkolnych, wybrali i zaprezentowali fragmenty książek J.K. Rowling. Jury przyznało następujące miejsca:
Miejsce I - Rozalia Grzybek – Szkoła Podstawowa w Zdunach
Miejsce II - Weronika Nowacka – Szkoła Podstawowa w Baszkowie
Miejsce III Klepacki Franciszek - Szkoła Podstawowa w Zdunach
Zwycięzcy otrzymali nagrody i dyplomy. Wszystkim dziękujemy za udział i stworzenie magicznej atmosfery w bibliotece.
W czwartek natomiast odbyło się „Spotkanie (nie tylko) z pasjami”, podczas którego rozmawialiśmy o roli współczesnej biblioteki, a także o historii naszej placówki.
Natomiast, we wtorek, 15 maja br. odbył się konkurs recytatorski „W podróży Juliana Tuwima”. Uczestnicy po dość wyrównanej rywalizacji zostali nagrodzeni dyplomami. Zwycięzcami konkursu zostali:
Zuzanna Florkowska – I miejsce
Lena Żyto – Iimiejsce
Blanka Krzyżosiak – III miejsce
Gratulujemy wszystkim uczestnikom umiejętności malowania słowem nastroju i obrazu zawartego w wierszach uwielbianego przez dzieci Juliana Tuwima.
Biblioteka w Baszkowie także włączyła się do Tygodnia Bibliotek. W środowy wieczór, 9 maja br., czytelnicy Baszkowskiej biblioteki mieli okazję przenieść się w czasie do początków XX wieku, a to wszystko za sprawą Jakuba Morysona, autora książki. „Książę Olgierd Czartoryski (1888-1977). Życie i działalność społeczno-polityczna” , który przedstawił zebranym genealogię i historię arystokratycznego rodu Czartoryskich i ich powiązania nie tylko z ziemią baszkowską, ale i z Wielkopolską. Autor w dostępny i ciekawy sposób opowiedział o najważniejszych losach rodziny, skupiając się przede wszystkim na życiu Księcia Olgierda Czartoryskiego i jego żony Machtyldy, a także na bogatym życiu towarzyskim, oraz słynnych polowaniach w których uczestniczył między innymi Prezydent Ignacy Mościcki . Swój wykład Jakub Moryson przeplatał zdjęciami, oraz ciekawostkami o rodzinie zasłyszanymi podczas zbierania materiałów do swojej książki.
Spotkanie autorskie z Jakubem Morysonem, było dla baszkowskich czytelników dalszym ciągiem przygody z Czartoryskimi, gdyż latem ubiegłego roku podążali oni rowerami do Jutrosina by poznać miejsca związane z tą rodziną na ziemi jutrosińskiej, a przed nami, już zaplanowane następne spotkanie z Czartoryskim w Sielcu Starym.
Filia biblioteczna w Konarzewie do obchodów Tygodnia Bibliotek zaprosiła dzieci z Publicznego Przedszkola w Konarzewie, młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, a także gościła młodzież z Baszkowa.
Zajęcia z makatonu, czyli alternatywnych metod komunikacji odbyły się we wtorek, 8 maja br. Do biblioteki przyszła grupa młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego ze swoimi opiekunkami.. Uczestnicy przy pomocy znaków manualnych i graficznych uczyli się pokazywać różne środki komunikacji oraz powtarzali wcześniej już poznane gesty. Kolejne spotkanie z młodzieżą odbyło się w ramach cyklu „Sjesta z książką” w środę, 9 maja. Przecież książka nas uczy, czasami bawi, wprowadza w szeroki świat, zwiedza z nami dalekie kraje. Książka jest naszą przyjaciółką dlatego tak chętnie po nią sięgamy. W czwartek bibliotekę odwiedzili uczniowie VI klasy Szkoły Podstawowej w Baszkowie z nauczycielkami; P. Beatą Antczak i P. Dorotą Szlachetka. Młodzież zauroczona konarzewską biblioteką wysłuchała opowieści "Jak powstaje książka", zapoznała się z ofertą czytelniczą biblioteki dla młodzieży, poznali nowości wydawnicze. Wypróbowali też gier na konsoli, a co najważniejsze zapowiedzieli że będą częściej odwiedzać naszą bibliotekę. W poniedziałkowy poranek, 14 maja br. Filię w Konarzewie odwiedziły dzieci z miejscowego przedszkola. Na spotkaniu powiedzieliśmy sobie co mówi nam książka, dlaczego warto czytać książki i jakie są zalety czytania. Przedszkolaki dowiedziały się też, co trzeba zrobić, by zostać czytelnikiem biblioteki, poznały regulamin wypożyczania oraz najważniejsze przykazania związane z poszanowaniem książek. Na zakończenie dzieci wykonały zakładki do książki, których będą używać, gdy na jakiś czas będą chcieli przerwać czytanie. Także 14 maja odbył się konkurs pięknego czytania wierszy Doroty Gellner. Uczestnikami konkursu była Młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno –Wychowczego w Konarzewie. Czytających oceniało Jury w składzie: P. Mirosława Sajur- sołtys Konarzewa, P. Magdalena Barańska - nauczyciel ze SOSW i P. Maria Grobelna – czytelniczka biblioteki. Najładniej przeczytał i I miejsce w konkursie za wiersz „Bosa osa” zajął Jakub Kmiecik, II miejsce za wiersz „Deszczowe dziwaki” otrzymał Grzegorz Berlik, zaś miejsce III za wiersz „Śniadanko baranka” zdobyła Daria Droszcz. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy a wszyscy biorący udział wyróżnienia i nagrody pocieszenia.
Dodatkowo nasze biblioteki włączyły się w akcję Narodowe Czytanie, a tym samym w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, podczas spotkań bibliotecznych czytamy teksty zawarte w Antologii Niepodległości zaproponowanej przez Parę Prezydencką.