Skąd się bierze głód?
Nasza biblioteka znalazła się w gronie wybranych placówek uczestniczących w programie „Globalnie w bibliotekach” realizowanym przez Polską Akcję Humanitarną oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Program „Globalnie w bibliotekach” ma na celu zaangażowanie społeczności bibliotek w dyskusję i refleksję nad obrazem pomocy humanitarnej, głodu na świecie oraz ubóstwa. Tematyka nawiązuje do obchodzonych:
16 października – Międzynarodowego Dnia Żywności i Walki z Głodem,
17 października – Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem.
Jego celem jest edukowanie w zakresie świadomości naszego myślenia o pomocy humanitarnej i ludziach, którym pomoc jest udzielana. W trakcie spotkania, które obyło się w czwartek, 25 października br. zastanawialiśmy się czym jest uczucie głodu, czemu ludzie głodują, jakie są przyczyny głosu, a także jak należałoby pomóc państwom zagrożonym ubóstwem. Uczestnicy dyskusji odnosili się również do własnych doświadczeń i opowiadali o swoim osobistym stosunku do idei pomagania, rozmawiali o tym gdzie występuje głód. Podczas prezentacji multimedialnej, jaką mieliśmy okazję obejrzeć, dowiedzieliśmy się, iż 1/7 ludzi na świecie głoduje, lub cierpi z ubóstwa. Dziennie z powodu głodu umiera blisko 75 tysięcy ludzi, a 2 miliardy ludzi nie dysponuje odpowiednią ilością pożywienia. Dane te wywołały niemałe poruszenie wśród obiorców.
„Globalnie w bibliotekach” jest programem, którego inicjatorem jest Polska Akcja Humanitarna wraz z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Inicjatywa zrzesza blisko 100 instytucji z całej Polski by wśród społeczności bibliotek propagować idee głodu i ubóstwa.