O Powstaniu Wielkopolskim na Ziemi Krotoszyńskiej
W ramach obchodów 100.rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego przygotowaliśmy w miniony czwartek, 24 stycznia 2019 roku wieczór historyczny. O przebiegu Powstania na ziemi krotoszyńskiej, a zwłaszcza w okolicach Zdun mówił dyrektor Muzeum Regionalnego im Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie - Piotr Mikołajczyk. Wypowiedź ściśle związana była z prezentacją multimedialną; ponadto w bibliotecznej Facjatce prezentujemy objazdową wystawę przygotowaną przez krotoszyńskie muzeum. Każda z osób uczestniczących w wieczorze otrzymała okolicznościowe wydawnictwo, opracowane przez Piotra Mikołajczyka : "Powstanie Wielkopolskie na Ziemi Krotoszyńskiej". Każdy, kto chciał usystematyzować wiadomości na temat tego zakończonego sukcesem Powstania wyszedł z pewnością usatysfakcjonowany dzięki bardzo przejrzystemu przekazowi historyka.
Stosowne do tematyki utwory muzyczne wykonała Zuzanna Wasielewska - skrzypaczka, uczennica Iklasy Liceum Ogólnokształcącego Nr 4 w Poznaniu i równocześnie uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej II Stopnia im. Fryderyka Chopina w Poznaniu, gdzie uczy się na wydziale skrzypiec jazzowych. Dziękujemy mieszkańcom Zdun i okolic za liczny udział w wieczorze.
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Prowincji Poznańskiej. Polska była już wtedy niepodległa, ale Prowincja wciąż należała do Rzeszy Niemieckiej. Powstańcy domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Rzeczpospolitej. Punktem zapalnym Powstania była wizyta w Poznaniu powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego. Powstanie zakończył podpisany 16 lutego rozejm w Trewirze.