Uwaga! Ta strona może używać plików cookies w celu przechowywania danych. Więcej informacji można znaleźć tutaj.
Biblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka Zduny

Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Zduny

ul. Sienkiewicza 9, 63-760 Zduny tel.62 721 51 72 fax.62 722 08 97 biblioteka@zduny.pl

Musi być trup!

Dodano:⌚ 08.11.2019

Tymi słowami rozpoczął spotkanie w naszej bibliotece autor powieści sensacyjnych i kryminalnych - Krzysztof Koziołek. Gdy w powieści nie pojawia się trup, nie należy ona do gatunku kryminałów. Sam jest autorem aż 16. Wykład zatytułowany: "Kryminalna zbrodnia w kuchni, czyli przepis nieco mroczny, mocno krwisty, a czasami topograficzny" zawierał też opowieści o tym, jak został pisarzem; pracując jeszcze często pomysły zapisywał w notatniku. Gdy wreszcie przyszedł "ten dzień" postanowił usiąść i napisać właśnie kryminał. Jego pierwszą książka: "Droga bez powrotu" została wydana w 2007 roku, a jej czytelnikami byli przyjaciele Koziołka, którzy mieli książkę zrecenzować. Kolejną powieść - kryminał skandynawski: "Święta tajemnica" - wydał w 2009 roku. Przyznał, że jako czytelnik lubi gdy autor zaskakuje go od pierwszych zdań. Ważne jest dla niego by w pierwszym rozdziale książki "złapać czytelnika za gardło". Sam także stara się pisać swoje książki tak, aby czytelnicy poczuli się jak w środku akcji. Autor przyznał również, iż mimo, że jego bohaterowie to postaci literackie, a imiona i nazwiska są zupełnie przypadkowe, zdarzyło mu się poznać osoby o takich samych danych; tak było np. z bohaterkami Ingą Wit czy Magdaleną Pawłowską. Przyznał również, że wiele sytuacji z jego powieści znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Uczestnicy wieczoru z uwagą słuchali barwnego wykładu Krzysztofa Koziołka; wielu z nich ustawiło się z nabytą w promocyjnej cenie książką po dedykację z autografem.

Krzysztof Koziołek to pisarz często nagradzany. Za "Miecz zdrady" w 2010 roku, został nominowany do Paszportu Polityki, w 2011 roku otrzymał Lubuską Nagrodę Literacką "Winiarka" za kryminał retro: "Wzgórze Piastów"; w 2019 roku - za kolejny kryminał retro - "Nad Śnieżnymi Kotłami" otrzymał nagrodę "Książka Górska Roku 2019".

 Przed południem w naszej bibliotece odbyły się warsztaty z autorem dla młodzieży, w których uczestniczyła klasa VI B ze Szkoły Podstawowej w Zdunach. Uczniowie wzięli udział w zajęciach pt. "Pogromcy fake newsów i hejtu". Była burza mózgów, scenki rodzajowe do odegrania, wyszukiwanie informacji w różnych źródłach oraz burzliwa dyskusja na temat hejtu. Młodzi chętnie wzięli udział w proponowanych przez autora aktywnościach. Zajęcia zwracały ich uwagę na niebezpieczeństwa związane z prezentowaniem fałszywych wiadomości w przestrzeni internetowej oraz z tzw. hejtem. Uzmysławiały jak ważna jest umiejętność pozyskiwania i weryfikowania informacji, ze względu na potrzeby rówieśników, drugiego człowieka oraz swoje własne.

Prowadzący na podstawie filmików, zdjęć i aranżowanych sytuacji udowadniał młodzieży, że to co oglądają nie zawsze jest zgodne z prawdą i nie we wszystko można wierzyć. Zachęcał do weryfikowania informacji w różnych źródłach. Podczas spotkania była okazja do rozmowy z uczestnikami o portalach społecznościowych i sposobach korzystania z nich. Jednak największą uwagę poświęcił fake newsom i hejtowi ; uświadamiał uczniom jakie konsekwencje one niosą i jak sobie z nimi radzić.

 

Spotkania dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury.

Wczytywanie obrazów...

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek: 10.00 - 18.00
soboty: 9:00 - 12:00 (w okresie nauki szkolnej)

Dziś jest: 26.11



29.11 - Dzień Podchorążego
30.11 - Andrzejki
01.12 - Dzień Walki z AIDS
04.12 - Barbórka

Tu jesteśmy!

Kliknij, aby przejsć do mapy

Mapa