Górnośląska Nagroda Literacka Juliusz 2020
Laureatką tegorocznej Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz" została Agnieszka Dauksza za książkę pt. „Jaremianka. Biografia”. Informujemy o tym fakcie, ponieważ tytułowa postać -
Jaremiankaczyli Maria Jarema to wyjątkowa, polska malarka, rzeźbiarka i scenografka. Jej biografia to zarazem historia emancypacji kobiet, ich solidarności oraz sile i wspólnocie; to historia miłości kobiety silnej, która nie poddała się presji patriarchalnych wzorów podległej żony i macierzyństwa.
Agnieszka Dauksza - polska literaturoznawczyni specjalizująca się w antropologii kulturowej, nauczycielka akademicka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, pisarka. Opublikowała ponad 60 artykułów i książek.
Osiągniecia literackie:
- 2017: Nagroda Newsweeka im. Teresy Torańskiej za najlepszą książkę (Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców).
- 2018: Nagrody Naukowe „Polityki” – finalistka w dziedzinie nauk humanistycznych.
- 2019: Krakowska Książka Miesiąca – Jaremianka. Biografia.
- 2020: finał Nagrody Literackiej „Nike” za rok 2019 za Jaremianka. Biografia.
- 2020: Nagroda Krakowa Miasta Literatury UNESCO – laureatka.
Laureatka z rąk prezydenta Rybnika Piotra Kuczery odebrała pamiątkową statuetkę i nagrodę pieniężną w wysokości 50 tysięcy złotych.
W krótce, książka „Jaremianka. Biografia” również u nas!
Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz” to konkurs - ustanowiony przez prezydenta Rybnika – który ma na celu wyróżnienie najlepszej polskiej książki, wyłonionej spośród publikacji literackich minionego roku. Nagroda wręczana jest podczas Rybnickich Dni Literatury od 2016 roku. Zwycięzca konkursu otrzymuje statuetkę oraz nagrodę pieniężną - 50 tys. zł.
Jaremianka - Maria Jarema urodzona 24 listopada 1908 w Starym Samborze, była polską malarką, rzeźbiarką i scenografką.
W latach 1929–1935 studiowała rzeźbę w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowni Xawerego Dunikowskiego. Była współzałożycielką awangardowej Grupy Krakowskiej (1930).
Spośród licznych dzieł – o charakterze abstrakcyjnym – największą sławę zdobyły m.in. dwa cykle malarskie: Filtry oraz Rytmy. Intrygowała ją postać ludzka, jej miejsce w przestrzeni, a także przedstawienie ruchu w obrazie.
Zmarła w wieku 50 lat - 1 listopada 1958 w Krakowie.