Uwaga! Ta strona może używać plików cookies w celu przechowywania danych. Więcej informacji można znaleźć tutaj.
Biblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka Zduny

Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Zduny

ul. Sienkiewicza 9, 63-760 Zduny tel.62 721 51 72 fax.62 722 08 97 biblioteka@zduny.pl

Znane i nieznane dzieje Koła Śpiewaczego Harmonia.

Dodano:⌚ 17.02.2023

Wczorajszy wieczór był okazją do przypomnienia początków działalności Koła Śpiewaczego „Harmonia”, które w tym roku obchodzi setny Jubileusz.

Koło śpiewacze „Harmonia” powstało 17 kwietnia 1923 roku. Jego założycielami byli: ks. Bolesław Jaśkowski, Sylwester Heyduk – organista, Franciszek Krzyża górski – kierownik Szkoły Podstawowej oraz Alojzy Buczyński – organista. Pierwszym prezesem Koła został Sylwester Heyduk, który jednocześnie był dyrygentem. Chór brał udział w festiwalach muzyki, wycieczkach. Jednak z momentem wybuchu II wojny światowej działalność Koła została zawieszona. Członkowie „Harmonii” zostali rozrzuceni po obozach pracy w Niemczech i obozach koncentracyjnych. Nieliczni, którzy zostali na miejscu przechowywali różne pamiątki „Harmonii”.

16 października 1946 roku ks. Władysław Koperski wraz z druhem Itkowiakiem reaktywują chór i wpisują go do Związku Chórów Kościelnych. Prezesem wybrano jednogłośnie ks. Proboszcza, który pełnił tę funkcję do 10 marca 1949 roku. Zajęcia odbywały się w Domu Katolickim. Jednak i ten zespół nie przetrwał. W konsekwencji 2 października 1949 roku postanowiono o rozwiązaniu chóru kościelnego. Jednak już w 1950 roku ponownie przywrócono chór, tym razem jako zespół świecki. W latach 1950 – 1953 "Harmonia" występowała nie tylko jako chór mieszany, ale również: żeński i męski. W roku 1965 powstało koło recytatorskie, a w następnych latach inne tj.: teatralne i taneczne oraz Klub Miłośników Piosenki. Na przewodniczącego wybrano druha Jana Koniecznego, który był pomysłodawcą tego przedsięwzięcia. W tym czasie Koło Śpiewacze wraz z grupami prężnie działa. Najważniejsze sztuki wystawione przez grupę teatralną:

Przyjacielska przysługa 1 akt

Karpaccy Górale 3 akty

Niedźwiedź 1 akt

Qui, Pro, Quo 2 akty

Prezent z Paryża 2 akty

Dramat Joli 3 akty

Pierwsza Lepsza 1 akt

Domek z ogródkiem 3 akty

Nowe Mieszkanie 1 akt

Zrzędność i przekora 1 akt

Wesele Krotoszyńskie 5 aktów

Werbel domowy 1 akt

Dziewczyna z mojego nieba 1 akt

Na uwagę zasługuje sztuka „Wesele Krotoszyńskie”, które wystawione zostało m.in. w Krotoszynie, Gołuchowie czy Pleszewie. Wszystkie sztuki teatralne wyreżyserowane zostały przez ówczesnego prezesa – Panią Agnieszkę Heyduk.

Obecnie Koło Śpiewacze „Harmonia” czynnie uczestniczy w uroczystościach państwowych i kościelnych. Z udziałem pocztu sztandarowego i liczy 28 Członków. Drugim elementem spotkania była lekcja śpiewu. O pracy w zespole opowiedziała Pani Bogusława Dengusiak, która dryguje „Harmonią” 38 lat. Na zakończenie odbył się koncert, a publiczność podziękowała Członkom „Harmonii” gromkimi brawami.

Cieszymy się, że tak licznie przybyli Państwo do bibliotecznej Facjatki i wspólnie wspominali dzieje Koła Śpiewaczego „Harmonia”.

Wczytywanie obrazów...

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek: 10.00 - 18.00
soboty: 9:00 - 12:00 (w okresie nauki szkolnej)

Dziś jest: 24.11

Katarzynki

25.11 - Światowy Dzień Pluszowego Misia
29.11 - Dzień Podchorążego
30.11 - Andrzejki
01.12 - Dzień Walki z AIDS

Tu jesteśmy!

Kliknij, aby przejsć do mapy

Mapa