Uwaga! Ta strona może używać plików cookies w celu przechowywania danych. Więcej informacji można znaleźć tutaj.
Biblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka Zduny

Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Zduny

ul. Sienkiewicza 9, 63-760 Zduny tel.62 721 51 72 fax.62 722 08 97 biblioteka@zduny.pl

Kolejne wielkie osiągnięcie!

Dodano:⌚ 01.08.2024

Z przyjemnością informujemy, że dr inż. Artur Jędrzak z Konarzewa, którego gościliśmy w ramach cyklu „Młodzi, zdolni i… ze Zdun” otrzymał kolejną nagrodę. Tym razem Pan Artur został niedawno nagrodzony przez amerykańską fundację kościuszkowskiej za współpracę i realizację badań naukowych wraz z zespołem na The Massachusetts Institute of Technology,  MIT, Boston (najlepsza uczelnia na świecie nr 1 wg. rankingu wszystkich uiwersytetów; https://www.topuniversities.com/world-university-rankings).

 

To zaszczytne wyróżnienie zostało mu wręczone przez Ambasadora USA w Polsce, Marka Brzezinskiego w Warszawie, dn. 24 maja br. 

 

Badania, które Pan Artur podejmuje wraz z naukowcami z MIT dotyczą opracowania samodzielnych urządzeń nanoelektronicznych wielkości subkomórkowych do neuromodulacji opartej na biologicznym sprzężeniu zwrotnym w zamkniętej pętli, które mogą mieć zastosowanie w leczeniu różnych chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona i Alzheimera. Aby to umożliwić, należy opracować biologicznie aktywny materiał bioczujnikowy, który będzie mógł zmieniać swoją impedancję w zależności od biologicznie istotnych zdarzeń, takich jak zmiana pH, zwiększone stężenie jonów itp., i integrować go z urządzeniami nanoelektronicznymi o rozmiarach subkomórkowych, dzięki czemu neurony można modulować bezprzewodowo tylko w określonych, wstępnie zaprogramowanych warunkach, takich jak nadmierna pobudliwość neuronów. Urządzenia te będą zgodne z technologią CMOS, wysoce elastyczne i biokompatybilne, co zapewni ich przystępną cenę i możliwość tworzenia skomplikowanych połączeń biologicznych z neuronami.

 

Cieszymy się, że mieliśmy okazję gościć  Pana Artura Jędrzaka w bibliotece. Z wielkim zaangażowaniem oraz pasją opowiedział o chemii, która jest Jego wielką pasją!

Serdecznie gratulujemy osiągnięć i trzymamy kciuki za kolejne.

Wczytywanie obrazów...

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek: 10.00 - 18.00
soboty: 9:00 - 12:00 (w okresie nauki szkolnej)

Dziś jest: 21.11

Dzień Życzliwości

24.11 - Katarzynki
25.11 - Światowy Dzień Pluszowego Misia
29.11 - Dzień Podchorążego
30.11 - Andrzejki

Tu jesteśmy!

Kliknij, aby przejsć do mapy

Mapa