Uwaga! Ta strona może używać plików cookies w celu przechowywania danych. Więcej informacji można znaleźć tutaj.
Biblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka Zduny

Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Zduny

ul. Sienkiewicza 9, 63-760 Zduny tel.62 721 51 72 fax.62 722 08 97 biblioteka@zduny.pl

Majowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki!
Dodano:⌚ 27.05.2024

Majowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki!

Dziś odbyło się ostatnie w tym półroczu spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym rozmawialiśmy o powieści autorstwa Karoliny Wilczyńskiej  pt.: “Lato pełne nadziei”. Diana jest bohaterką szukająca spokoju i schronienia z dala od byłego partnera. Wierzy, że wśród lasów, z dala od miasta, znalazła swoje miejsce na ziemi. Cały swój czas dzieli między pracę a remont starego wiejskiego domu.

Kodowanie w świecie baśni i bajek.
Dodano:⌚ 23.05.2024

Kodowanie w świecie baśni i bajek.

Podczas wczorajszego spotkania w bibliotecznej Facjatce uczniowie klasy II a wraz z wychowawcą, Panią Marceliną Żuchowską brali udział w zajęciach z kodowania i programmowania z wykorzystaniem ozobotów oraz specjalnych puzzli. Jednym z zadań było wykonanie scenografii do prezentowanej przez grupy baśni, oraz jej opowiedzenie z wykorzystaniem robotów

Tylko u nas, całkowicie za darmo!
Dodano:⌚ 20.05.2024

Tylko u nas, całkowicie za darmo!

W naszej bibliotece oraz filiach oprócz książek, e – booków czy audiobooków Czytelnicy mają również możliwość wypożyczenia czasopism dla dorosłych oraz dla dzieci. Biblioteka w Zdunach oferuje takie czasopisma jak: - „Twój Styl” - „ Zwierciadło” - „ New sweek” - „Polityka” - „Małe charaktery” -  „ Psychologia dziecięca” - „ Psychologia nastolatków” - „ Gazeta Lokalna” - „Rzecz Krotoszyńska”   W filiach w Baszkowie i Konarzewie, możecie wypożyczyć: - „New sweek” - „Rzecz Krotoszyńska” - „Gazeta lokalna”   Jednorazowo Czytelnik może wypożyczyć do 5 tytułów/numerów na okres 5 dni roboczych.

Gimnastyka dla buzi i języka.
Dodano:⌚ 17.05.2024

Gimnastyka dla buzi i języka.

W ramach realizowanego projektu „BiblioMALUCH” – zajęć sensorycznych dla dzieci w wieku od roku do lat trzech i ich opiekunów - mieliśmy wczoraj przyjemność gościć Panią mgr Małgorzatę Rybicką – neurologopedę. Spotkanie miało na celu zdobycia fachowej wiedzy przez rodziców, otrzymania porad z zakresu sposobów stymulacji rozwoju mowy, zapobiegania wodom wymowy oraz rozwiązywania problemów z komunikacją z dzieckiem i radzenia sobie z najczęściej występującymi trudnościami.

Biblioteka – miejsce spotkań
Dodano:⌚ 16.05.2024

Biblioteka – miejsce spotkań

Od 8 do 15 maja 2024 roku obchodziliśmy tegoroczny Tydzień Bibliotek pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie”. Jak co roku przyłączyliśmy się do akcji. Celem Tygodnia Bibliotek jest promocja czytelnictwa i bibliotek jako ośrodków spotkań, miejsce aktywizacji społecznej.               W Zdunach, Tydzień Bibliotek rozpoczął XXXIX Konkurs Recytatorski wierszy Joanny Papuzińskiej.

Podróże po Europie
Dodano:⌚ 14.05.2024

Podróże po Europie

Dziś odbyło się spotkanie z przedszkolakami, tym razem gościliśmy w Niepublicznym Przedszkolu Parafialnym w Zdunach. Podczas rozmowy  poznaliśmy dziedzictwo cywilizacyjne wybranych krajów europejskich. Dzięki książkom dzieci poznały historię wybranych krajów, zobaczyły na ilustracjach wartościowe i najcenniejsze zabytki. Dzisiejsze spotkanie było wartościową podróżą po Europie.

Czas na teatr...
Dodano:⌚ 13.05.2024

Czas na teatr...

Z okazji XXI Tygodnia Bibliotek, który trwa od 8 do 15 maja odbył się spektakl pt. " Rozplątanie Tęczy" w wykonaniu Teatru Małego Widza z Wrocławia.   „Rozplatanie tęczy” to zaproszenie do zabawy dzieci najmłodszych do lat 3. To próba zanurzenia się w dziecięcej wyobraźni – chęć zrozumienia tego nieuchwytnego, a zarazem prawdziwego sposobu postrzegania świata, który zdaje się być zarezerwowany tylko dla najnajmłodszych.

DZIĘKUJEMY!
Dodano:⌚ 10.05.2024

DZIĘKUJEMY!

8 maja to nie tylko pierwszy dzień Tygodnia Bibliotek, to również Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Z tej okazji otrzymaliśmy moc życzeń oraz gratulacji. W środę odwiedziły nas dzieci ze Szkoły Podstawowej w Zdunach oraz przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Zdunach. Dziś, 10 maja, świętowaliśmy wspólnie z Burmistrzem, Panem Miłoszem Zwierzykiem oraz Sekretarz Gminy, Panią Anną Pietrzak - Figlak.

Pisarka gotowa na wszystko!
Dodano:⌚ 10.05.2024

Pisarka gotowa na wszystko!

W ramach XXI Tygodnia Bibliotek, który trwa od 8 do 15 maja br.  odbyło się spotkanie autorskie z Izabellą Frączyk. Autorka 27 powieści; m.in.: „Szczęście w nieszczęściu" czy serii "Stajnia w Pieńkach"  opowiedziała o tym jak po latach pracy w korporacji została pisarką. Podczas  rozmowy Pani Izabela opowiedziała  jak powstała Jej pierwsza książka i jak prawdziwe historie, postacie i miejsca stają się inspiracją dla twórczości.

Biblioteka - Miejsce na czasie!
Dodano:⌚ 09.05.2024

Biblioteka - Miejsce na czasie!

8 maja 2024 roku rozpoczęliśmy Tydzień Bibliotek 2024. Tegoroczne hasło brzmi "Biblioteka - miejsce na czasie" a jego autorem jest Katarzyna Pawluk z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. My Tydzień Bibliotek rozpoczęliśmy od konkursów dla dzieci i młodzieży. Celem konkursów organizowanych przez naszą bibliotekę jest rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci i młodzieży, zachęcenie do sięgania po literaturę oraz  popularyzacja czytelnictwa i biblioteki.

Już DZIŚ!
Dodano:⌚ 09.05.2024

Już DZIŚ!

Zapraszamy na wieczór autorski Izabelli Frączyk, autorki 30 powieści obyczajowych oraz romansów. Spotkanie odbędzie się w Facjatce o godz. 18.00.   Wstęp wolny; zapraszamy z osobami towarzyszącymi. 

Będzie się działo!
Dodano:⌚ 06.05.2024

Będzie się działo!

Jak co roku, od 8 do 15 maja trwa Tydzień Bibliotek, tegoroczne hasło brzmi: “Biblioteka - Miejsce na czasie”.   Z tej okazji zachęcamy do udziału w spotkaniach, konkursach zorganizowanych przez nasze biblioteki: w Zdunach, Baszkowie i Konarzewie. Więcej szczegółów poniżej.   Autorką hasła „Biblioteka - Miejsce na czasie” jest Katarzyna Pawluk z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, przewodnicząca Zarządu Okręgu SBP w Opolu, członek ZG SBP.

Czas na kodowanie.
Dodano:⌚ 26.04.2024

Czas na kodowanie.

Kodowanie i nowe technologie to wspaniałe elementy zabawy i nauki, aby zachęcić młodych ludzi do działania. Podczas dzisiejszego spotkania uczniowie z klasy I b z Szkoły Podstawowej w Zdunach uczestniczyli w zajęciach z wykorzystaniem ozobotów oraz puzzli służących do nauki kodowania. Jednym z zadań było wykonanie scenografii do prezentowanej przez grupy baśni, oraz jej opowiedzenie z wykorzystaniem robotów.

Spotkanie w bibliotece z specjalistą…
Dodano:⌚ 26.04.2024

Spotkanie w bibliotece z specjalistą…

W dniu 25 kwietnia w ramach realizowanego projektu „BiblioMALUCH” – zajęć sensorycznych dla dzieci w wieku od roku do lat trzech i ich opiekunów mieliśmy przyjemność gościć Panią mgr Joannę Woźniak –  logopedę, neurologopedę oraz terapeutę integracji sensorycznej. Podczas spotkania rodzice otrzymali bardzo dużo fachowej oraz praktycznej wiedzy. Zwracając większą uwagę u swoich pociech na zintegrowany rozwój integracji sensorycznej, czyli proces odbioru, klasyfikowania, porządkowania i łączenia wrażeń zmysłowych, który w znacznej mierze zachodzi poza naszą świadomością.

Dzień Książki i Praw Autorskich!
Dodano:⌚ 24.04.2024

Dzień Książki i Praw Autorskich!

Z okazji Dnia Książki i Praw Autorskich, które obchodzimy corocznie 23 kwietnia, gościliśmy w Przedszkolu "Słoneczko"  prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Św. Elżbiety w Krotoszynie. Z tej okazji nasza Koleżanka, Ewelina Zielińska, opowiedziała dzieciom o bibliotece, przybliżyła to miejsce dzięki powieści z serii Przygody Fenka pt.: „Biblioteka”.  Dzień Książkii był okazją, aby przybliżyć przedszkolakom tajniki jej powstania.

Mała Książka - Wielki Człowiek!
Dodano:⌚ 23.04.2024

Mała Książka - Wielki Człowiek!

Nasza biblioteka wraz z filiami zaprasza rodziców z dziećmi w wieku od 3 do 6 lat po odbiór bezpłatnej „Wyprawki Czytelniczej”  w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek”!  Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię.

Inspirujące rozmowy!
Dodano:⌚ 22.04.2024

Inspirujące rozmowy!

Dzisiejsze spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki było okazją do rozmowy o niebanalnej opowieści pt.: “Sen o okapi”, którą napisała Mariana Leky.   „Sen o Okapi” to opowieść o małej lokalnej społeczności i jej perypetiach. Skupia się na ukazaniu panujących pomiędzy bohaterami relacji, wpuszczając do codziennego świata nieco magii, wierzeń i buddyzmu.

Świat pełen kolorów…
Dodano:⌚ 19.04.2024

Świat pełen kolorów…

Wczoraj odbyły się zajęcia sensoryczne z najmłodszymi czytelnikami i ich rodzicami. Warsztaty realizowane są w ramach projektu „BiblioMALUCH” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.   Spotkanie zostało przygotowane tak, aby dzieci poprzez zabawę poznawały kolory i utrwalały ja przy pomocy ciekawego materiału sensorycznego, w różnych kolorach i kształtach.

Wiosno, gdzie jesteś?
Dodano:⌚ 18.04.2024

Wiosno, gdzie jesteś?

W dzisiejsze przedpołudnie odbyło się kolejne "Spotkanie (nie tylko) z pasjami" na które zaprosiliśmy dzieci z Publicznego Przedszkola w Zdunach. Przedszkolaki z grupy Żabek przygotowały przedstawienie, które wykonały przed zgromadzoną publicznością. Tematem spektaklu była wiosna. Dzieci szukały oznak wiosny, recytowały wierszyki oraz śpiewały piosenki.

Mali odkrywcy w bibliotece
Dodano:⌚ 17.04.2024

Mali odkrywcy w bibliotece

Dziś odbyło się przedostatnie spotkanie z klasą II A ze Szkoły Podstawowej w Zdunach w ramach  projektu „Nasza Mała Biblioteka”. Dzisiejszym tematem była lektura łotewskiego autora Martinsa Zutisa pt. „Niedoskonałe odkrycie”.   Karol Darwiński nasz główny bohater – badacz przyrody zauważył na swoim zaśnieżonym podwórku ślady nieznanego jednonożnego stworzenia.

Biblioteka miejsce bez tajemnic…
Dodano:⌚ 16.04.2024

Biblioteka miejsce bez tajemnic…

Dziś odwiedziły Nas dzieci z Niepublicznego Przedszkola Parafialnego w Zdunach. Tematem Naszego spotkania było zapoznanie dzieci z biblioteką, poznanie zawodu bibliotekarza oraz zdobycia wiedzy jak powstaje książka. Przedszkolaki zwiedziły placówkę, przeglądały książki znajdujące się na półkach, a szczególnie zainteresował ich dział dla najmłodszych. Dzieci dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować.

Każdy pacjent jest zagadką, czyli o fizjoterapii w inny sposób.....
Dodano:⌚ 12.04.2024

Każdy pacjent jest zagadką, czyli o fizjoterapii w inny sposób.....

Ukończyła Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, swoje doświadczenie zdobywała w Ortopedyczno - Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. W. Degi w Poznaniu, a w 2018 roku otwarła własne Centrum Medyczno - Rehabilitacjne pn. Clinicproject, w tym roku podjęła studia podyplomowe na kierunku “Psychosomatyka i somatopsychologia” na Uniwersytecie SWPS w Poznani.. Dr n.

TO JUŻ DZISIAJ!
Dodano:⌚ 11.04.2024

TO JUŻ DZISIAJ!

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z cyklu "Młodzi, zdolni i .. ze Zdun". Więcej infomacji poniżej:

W świecie bajek i baśni
Dodano:⌚ 10.04.2024

W świecie bajek i baśni

Kodowanie i nowe technologie to wspaniałe elementy zabawy i nauki aby zachęcić młodych ludzi do działania. Podczas dzisiejszego spotkania uczniowie z klasy I c z Szkoły Podtsawowej w Zdunach uczestniczyli w zajęciach z wykorzystaniem ozobotów oraz puzzli służących do nauki kodowania. Jednym z zadań było wykonanie scenografii do prezentowanej przez grupy baśni, oraz jej opowiedzenie z wykorzystaniem robotów.

„Wiosno, wiosna, ach to TY”
Dodano:⌚ 09.04.2024

„Wiosno, wiosna, ach to TY”

W klimacie wiosennym odbyły się zajęcia „BiblioMALUCH” w Zdunach oraz w Baszkowie.  Uczestnikami były dzieci w wieku od roku do lat trzech wraz z rodzicami z gminy i miasta Zduny. Spotkanie zostało przygotowane  aby dzieci mogły poćwiczyć najbardziej pierwotny system zmysłowy, jakim jest dotyk. Propozycje zabaw miały na celu różnicowanie, odbiór różnych faktur oraz świadomości przez dzieci własnych części ciała jakie są dotykane w danym momencie.

PRZYPOMINAMY!
Dodano:⌚ 05.04.2024

PRZYPOMINAMY!

Już w czwartek, 11 kwietnia 2024 roku, zapraszamy na spotkanie w ramach cyklu "Młodzi, zdolni i... ze Zdun". Tym razem gościem biblioteki będzie pochodząca z Zdun, fizjoteraupetka, wykładowca akademicki na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, właścicielka Kliniki Medycznej w Poznaniu – Krystyna Hejdysz. Wstęp wolny, zapraszamy z osobami towarzyszącymi. Więcej informacji poniżej:

SUKCES!
Dodano:⌚ 04.04.2024

SUKCES!

Z przyjemnością informujemy, iż otrzymaliśmy dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dwa projekty w ramach programu Partnerstwo dla książki. Pierwszy z nich - "BiblioMALUCH" - to projekt realizowany od kilku lat, przeznaczony dla najmłodszych mieszkańców Naszej Gminy i ich rodziców. Drugie zadanie pn. "W wakacyjnej bibliotece ciekawych ludzi i miejsca poznaję" zapewni atrakcyjne zajęcia wakacyjne dla dzieci w wieku od 7 do 11 lat.

Kolejna młoda, zdolna i... ze Zdun!
Dodano:⌚ 02.04.2024

Kolejna młoda, zdolna i... ze Zdun!

Już w czwartek, 11 kwietnia 2024 roku, zapraszamy na spotkanie w ramach cyklu "Młodzi, zdolni i... ze Zdun". Tym razem gościem biblioteki będzie pochodząca z Zdun, fizjoteraupetka, wykładowca akademicki na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, właścicielka Kliniki Medycznej w Poznaniu – Krystyna Hejdysz. Wstęp wolny, zapraszamy z osobami towarzyszącymi. Więcej informacji poniżej:

Tradycje Wielkanocne...
Dodano:⌚ 28.03.2024

Tradycje Wielkanocne...

Dziś odwieziły nas dzieci  z Przedszkola Publicznego w Zdunach. Przedszkolaki wysłuchały opowiadania pt. " Tradycje i obyczaje" autorstwa Elżbiety Zarych.

Wiosenne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki!
Dodano:⌚ 25.03.2024

Wiosenne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki!

Dziś  odbyło się trzecie w tym roku spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Spotkanie umiliła nam lektura z gatunku reportażu, autorstwa Karoliny Bednarz pt.: „Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiety”.   Karolina Bednarz – reporterka, specjalizująca się w kulturze azjatyckiej, absolwentka wydziału japonistyki na Uniwersytecie Oksfordzkim. Ukończyła również Polską Szkołę Reportażu.

Nasz wspólny świat.
Dodano:⌚ 21.03.2024

Nasz wspólny świat.

Na dzisiejszym "Spotkaniu (nie tylko) z pasjami" rozmawialiśmy o... pszczołach. Gościem biblioteki był właściciel pasieki "U Bodzia" - Pan Bogdan Jakubek. Jego hobby, czyli pszczelarstwo, okazało się być bardzo interesującym zajęciem. Pan Bogdan opowiedział o tym jak dba o swoje pszczoły, jak wybierana jest "matka - królowa" oraz ile jedna pszczoła jest w stanie wyprodukować miodu.

Młodzież w bibliotece!
Dodano:⌚ 19.03.2024

Młodzież w bibliotece!

Dziś odwiedzili nas uczniowie klas pierwszych z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Zdunach wraz z nauczycielem - biblioetarzem, Panią Irmą Zimmermann.  Młodzież poznała zasady funkcjonowania biblioteki publicznej oraz zapoznała się z księgozbiorem oraz ofertami skierowanymi bezpośrednio dla nich.

Zwiastuny wiosny.
Dodano:⌚ 18.03.2024

Zwiastuny wiosny.

Dziś odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu "Bibliotekarz w przedszkolu". O zwiastunach wiosny rozmawialiśmy z dziećmi z  Publicznego Przedszkola w Zdunach - Oddział w Konarzewie.  Na zakończenie przedszkolaki wykonały pracę plastyczną

Mała Książka - Wielki Człowiek!
Dodano:⌚ 18.03.2024

Mała Książka - Wielki Człowiek!

Nasza biblioteka wraz z filiami zaprasza rodziców z dziećmi w wieku od 3 do 6 lat po odbiór bezpłatnej „Wyprawki Czytelniczej”  w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek”!  Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię.

Zauważyć (nie)obecne, czyli o herstorii słów kilka.
Dodano:⌚ 15.03.2024

Zauważyć (nie)obecne, czyli o herstorii słów kilka.

Marzec już od wielu lat kojarzony jest nie tylko z nadchodzącą wiosną, ale może przede wszystkim z obchodzonym 8 marca świętem kobiet. Z tej okazji zaprosiliśmy historyczkę, „raczkującą herstoryczkę”, miłośniczkę literatury, autorkę dwóch książek, Panią Agnieszkę Słupianek-Winkowską, która opowiedziała o kobietach oraz swojej pasji – odkrywaniu herstorii.

Co było pierwsze … jajko czy kura?
Dodano:⌚ 11.03.2024

Co było pierwsze … jajko czy kura?

Dziś odbyły się zajęcia z klasą II d ze Szkoły Podstawowej w Zdunach w ramach projektu „Nasza Mała Biblioteka”. Uczniowie wysłuchali opowiadania pt. „Jajko czy kura?” autorstwa Przemysława Wechterowicza. Nasz główny bohater mały kurczak – Kurczakowski przechadzał się po gospodarstwie na którym mieszkał i wszystkim zadawał bardzo go nurtujące pytani, co było pierwsze: jajko czy kura.

Kreatywnie w bibliotece!
Dodano:⌚ 07.03.2024

Kreatywnie w bibliotece!

Dziś odbyły się wiosenne warsztaty florystyczne, które prowadziła zdunowianka, zaprzyjaźniona Seniorka - Pani Maria Rak. Uczestniczki wykonywały wianki na drzwi z okazji zbliżającej się wiosny. Panie wykazały się ogromną kreatywnością przy tworzeniu.

Wczytaj wcześniejsze wiadomości
Wczytywanie obrazów...

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek: 10.00 - 18.00
soboty: 9:00 - 12:00 (w okresie nauki szkolnej)

Dziś jest: 30.0531.05 - Światowy Dzień Rozwoju Kultury
01.06 - Dzień Dziecka
02.06 - Europejski Dzień Sąsiada
03.06 - Dzień Dziękczynienia
04.06 - Międzynarodowy Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji
05.06 - Światowy Dzień Środowiska
06.06 - Światowy Dzień Pocałunku
07.06 - Dzień Chemika

Tu jesteśmy!

Kliknij, aby przejsć do mapy

Mapa