Uwaga! Ta strona może używać plików cookies w celu przechowywania danych. Więcej informacji można znaleźć tutaj.
Biblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka Zduny

Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Zduny

ul. Sienkiewicza 9, 63-760 Zduny tel.62 721 51 72 fax.62 722 08 97 biblioteka@zduny.pl

Dyskusyjny Klub Książki

Dodano:⌚ 16.09.2013

                          

Dyskusyjny Klub Książki „Pożeracze”

 

Dyskusyjny Klub Książki przy Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta Zduny działa od kwietnia 2007 roku w ramach projektu Instytutu Książki i Bibliotek Wojewódzkich promocji czytelnictwa i sektora książki „Tu Czytamy”.  Adresowany jest do czytelników, którzy chcą rozmawiać wspólnie o czytanych
książkach. Obecnie członkami naszego Klubu są osoby dorosłe.  Na spotkaniach rozmawiamy o różnych rodzajach literatury, wymieniamy poglądy, konfrontujemy gusta i recenzujemy.  Mamy możliwość spotkań z autorami książek, które omawiamy. Gościliśmy
Beatę Ostrowicką, Lilianę Bardijewską, a także braliśmy udział w spotkaniu z  Anną Onichimowską i Barbarą Kosmowską, w 2018 roku gościła u nas Katarzyna Bonda.


Dyskusyjny Klub Książki nie zamyka się w stałym składzie członków - zaprasza  wszystkich tych, którzy kochają książki i chcą czerpać przyjemność z ich lektury!

 

DKK  w Zdunach poleca, bo warto przeczytać:

 

 

Krzysztof Koziołek „Święta tajemnica”

Rocznik 1978, zielonogórzanin z urodzenia, obecnie mieszka w Nowej Soli. Absolwent politologii na Uniwersytecie Zielonogórskim, z zawodu pisarz i dziennikarz. Pasjonat górskich wędrówek, zapalony kibic żużla i fan serialu "Na południe". W 2009 r. wydał kryminał skandynawski "Święta tajemnica" (nominowany do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego).

Krótko streścimy treść książki "Świętej tajemnicy. Spowiadającemu w konfesjonale księdzu Samborowi parafianin przyznaje się do zamordowania Adrianka. Ten sam mężczyzna przyznaje się do zabicia Rafałka i Sandry, porywa jeszcze Martynkę, Aleksa i Nikolę. Policja oczywiście bierze się do roboty, lecz tak nieudolnie prowadzi śledztwo, że nic z tego nie wynika. Ksiądz Sambor stara się prowadzić śledztwo na własną rękę i, nie ujawniając tajemnicy spowiedzi, skierować policję na właściwy tor. Dlaczego nie powie śledczym, kto jest seryjnym mordercą? Otóż należy do tych mężczyzn, który poszedł do seminarium z powołania, który wie, komu ślubował i co oznacza sakrament kapłaństwa. Ksiądz musi przestrzegać Prawa kanonicznego i nikomu nie może ujawnić tego, co usłyszał podczas spowiedzi. Nawet jeśli sprawa dotyczy serii zabójstw. Kanon 983, punkt 1 Prawa kanonicznego wyraźnie bowiem mówi, że "tajemnica sakramentalna jest nienaruszalna; dlatego nie wolno spowiednikowi słowami lub w jakikolwiek inny sposób i dla jakiejkolwiek przyczyny w czymkolwiek zdradzić penitenta". 

Święta tajemnica spowiedzi dla księdza Sambora kończy się tragicznie, chociaż każdy czytający może napisać własne rozwiązanie kryminalnej zagadki. Powieść Koziołka jest w gruncie rzeczy głosem w dyskusji o miejscu duchownego, wiernych, słowem Kościoła w błyskawicznie zmieniającym się świecie, gdzie tradycja stoi na drodze sprawiedliwości. To mądra i dobrze napisana książka.

 

 Omilianowicz Magda  „Kalejdoskop” 

 Jest to zbiór wybranych reportaży prasowych, które ukazały się w ostatnich 20 latach na łamach polskich i zagranicznych tygodników i dzienników. To opowieści o jej spotkaniach z ludźmi, którzy znaleźli nietuzinkowy sposób na życie, bądź życie zgotowało im niezwykły los.

Są wśród nich podróżnicy, szamani, egzorcyści, jest człowiek który służył u Berii, kobieta za którą chodzą rewolucje i księżna, mieszkająca w bloku i Czesław  Lang , mieszkający w okolicach Bytowa - człowiek, który przystaje, słucha, wita się, żegna, umawia. Z tą charakterystyczną mieszanką spokojnej pewności siebie i ujmującej życzliwości.” Na prawo i lewo rozdaje uśmiechy, uściski, a to dłoń czyjąś ujmie, a to pod rękę weźmie, ramienia dotknie. Kiedy mu ktoś coś opowiada, Lang słucha rozmówcy uważnie, niemal z entuzjazmem. A rozmówca gotów przysiąc, że to nie udawanie, nie kurtuazja i nie kindersztuba, tylko naprawdę swoimi słowami wywarł na Langu ogromne wrażenie.”

Bo dla autorki, podobnie jak dla wielu innych osób najważniejszy jest człowiek i jego opowieść, w którą najpierw wsłuchała się, ona a teraz wy możecie ją przeczytać.

 

„Miedzianka. Historia znikania”, Filip Springer

Coppferberge, Kopferberg, Kupferberg, Miedzianka – niewielkie miasteczko nieopodal Jeleniej Góry, którego nie ma. Tak jak nie ma gospody Ratuszowej, gdzie miejscowe panie, plotkując przy jednym ze stolików, krzywiły się zniesmaczone, gdy ich mężowie śpiewali "Gdybyś miał jeszcze jedną teściową, to…". Nie ma zabaw, podczas których Martin Lehmann grał na saksofonie, a dookoła wirowały roztańczone pary. Nie ma również browaru, papierni, zakładu kamieniarskiego, warsztatów rzemieślniczych. Nie ma pani Trenkler, która szyła koszule, pań Assmann i Alex, które zajmowały się pościelarstwem, pani Breuer, która handlowała masłem i jajkami.

Nie ma cmentarza przy drodze do Mniszkowa z widokiem na Rudawy Janowickie, a w okolicy do dziś wspomina się, jak płyty nagrobne wyciągano z ziemi ciągnikami, a psy rozwlekały po całej wiosce ludzkie kości.

Filip Springer przez ponad dwa lata szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego miasteczko z siedmiowiekową tradycją zniknęło z powierzchni ziemi. Czy stało się tak na skutek zniszczeń spowodowanych rabunkowym wydobyciem uranu przez Rosjan prowadzonym tutaj w latach 1948 – 1952? Czy też opowieści o szkodach górniczych zostały wymyślone przez władzę jako pretekst do wyburzenia miasta i ukrycia tajemnicy z przeszłości? ukryj.

źródło opisu: Czarne, 2011

 

„Płaskuda”,  Grażyn Jagielska

Grażyna Jagielska ur. 1962,  jest tłumaczką literatury angielskiej, dziennikarką i pisarką.

Płaskuda /2010/ to opowieść o mieszkańcach starej kamienicy w małej miejscowości  i o trzech związkach, które ją zamieszkują. W tej książce ukazane jest sześć wyobrażeń udanego, szczęśliwego życia.

Trzeba przeczytać, żeby zrozumieć, że człowiek nie może zmieniać drugiego człowieka na siłę. Każdy ma swoje pragnienia, cele życiowe, ale nie potrafi o tym mówić. Żyjemy razem, a jednak osobno.  W książce jest pogoń za marzeniami, jest  smutek i bezradność, poczucie przegranego życia. Książka jest  pełna smutku, bo takie mamy życie…

Zachęcamy również do przeczytania jeszcze jednej książki Grażyny Jagielskiej „Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym”.

 

Wczytywanie obrazów...

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek: 10.00 - 18.00
soboty: 9:00 - 12:00 (w okresie nauki szkolnej)

Dziś jest: 25.0127.01 - Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
02.02 - Dzień Świstaka

Tu jesteśmy!

Kliknij, aby przejsć do mapy

Mapa