Uwaga! Ta strona może używać plików cookies w celu przechowywania danych. Więcej informacji można znaleźć tutaj.
Biblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka Zduny

Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Zduny

O finansach

Dodano:⌚ 08.10.2012

… w bibliotece…

Biblioteka Zduny uczestniczy w nowym projekcie edukacyjnym ogłoszonym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego pt.:  „O finansach … w bibliotece”.

Jego celem jest zwiększenie u osób… 50+ umiejętności korzystania z usług finansowych. Wcześniej nasza „załoga” została wyposażona  w wiedzę, dzięki której będzie mogła pomagać – jak my mówimy „bardzo dorosłym” użytkownikom biblioteki w wyszukiwaniu informacji ekonomicznych, szczególnie przydatnych w życiu codziennym.

W trakcie projektu bibliotekarze występowali w roli trenerów – prowadzili szkolenia w zakresie finansów i zagadnień ekonomicznych. Posługiwali się gotowymi kursami e-learningowymi, jakie przygotowali eksperci z NBP. Uporządkować i ułatwić dostęp do treści kursów umieszczonych w Internecie pomógł uczestnikom wydruk, zawierający pakiet stron internetowych używanych podczas zajęć.

Projekt jest dofinansowany ze środków Narodowego Banku Polskiego, a jego założenia zgodne są z celami Programu Rozwoju Bibliotek. Dotyczy edukacji ekonomicznej seniorów (osób po 50 r.ż.), w zakresie korzystania z różnych usług finansowych, w tym bankowości elektronicznej. Projekt trwa do grudnia 2012 r.; wiemy już jednak, iż będą jego następne edycje.

Jest to  interesująca  i ważna społecznie inicjatywa, która przyczynia się do zmniejszenia wykluczenia cyfrowego, w tym finansowego osób 50+.

Projektem objęto 5 województw: wielkopolskie, dolnośląskie, małopolskie, warmińsko-mazurskie i lubelskie. Do projektu można było przystąpić drogą konkursu, w którym Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Zduny wzięła udział i została zakwalifikowana. Realizację projektu w regionie koordynuje Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

W czasie pięciu spotkań z tymi bardzo dorosłymi -w trzech grupach (w każdej z trzech bibliotek gminy: w Zdunach, Baszkowie i Konarzewie) -  od 10 maja do 20 sierpnia  poruszane były kolejno następujące tematy:

1. Jak racjonalnie gospodarować domowym budżetem?
2. Bank przez Internet – jak założyć e-konto i robić przelewy przez Internet?
3. Kredyty, lokaty i karty – jak wybrać najkorzystniejszą ofertę bankową?
4. Jak wybrać polisę ubezpieczeniową?
5. Bank centralny a inne banki – czy stopy procentowe mają wpływ na nasz budżet domowy?

Do tej pory wiedzę finansową w naszej bibliotece posiadły 24 osoby.

Jesienią projekt wchodzi w fazę ewaluacji i upowszechniania rezultatów. 15 listopada 2012 r. realizatorzy projektu (ok. 150 osób) spotkają się na uroczystej Konferencji Podsumowującej, która odbędzie się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas konferencji ogłoszone zostaną wyniki konkursu dla bibliotek uczestniczących w projekcie.

Więcej na temat projektu na stronie : www.biblioteki.org/pl/ofinansach/o_projekcie

 

 Otrzymaliśmy wyróżnienie w tym projekcie wraz z przedstawicielką pokolenia 50+ Panią Marią Pachurką! Tym samym nasza Biblioteka zdobyła 10 talentów, które może wymienić na nagrody. Dodatkowo Pani Maria także może wybrać jedną z trzech nagród oraz wziąć udział wraz z przedstawicielami Biblioteki w konferencji podsumowującej realizację projektu w Warszawie.

 

II edycja "O finansach... w Bibliotece" 

 

Z wielką przyjemnością zawiadamiamy, iż nasza prezentacja zajęła 2. miejsce w konkursie "O finansach...w Bibliotece" wraz z przedstawicielem pokolenia - Panem Jerzym Wiatrakiem, udało nam się w ostatniej chwili stworzyć prezentację konkursową. Do udziału w konkursie zgłosiły się 42 biblioteki, więc jury miało bardzo ciężką pracę by wyłonić najlepszych!

Nasza Biblioteka wraz z Filią w Baszkowie zorganizowała II edycję projektu. Podczas tej edycji: 4 grupy (tj. 33 osoby) wzięły udział w cyklu 5 spotkań o finansach, które łącznie trwały 65 godzin (od kwietnia do wrzesnia 2013 r.). 

14 października zaproszono nasze koleżanki, Marię Nowacką oraz Halinę Junory - prowadzące spotkania "O finansach...w Bibliotece" by odebrały zdobytą nagrodę w konkursie dla Biblioteki - projektor oraz dla Przedstawiciela Pokolenia - aparat fotograficzny, który wręczyła mu tuż po przyjeździe z Warszawy Maria Nowacka. 

 

Oczywiście wszyscy zainteresowani (spełniający warunek 50+) mają  jeszcze szansę wzięcia udziału  w takich spotkaniach w kolejnej edycji, do czego serdecznie zapraszamy! Przyjmujemy zgłoszenia osobiście, telefonicznie lub e-mailowo. 

Wczytywanie obrazów...

Dziś jest: 16.0221.02 - Dzień Języka Ojczystego
22.02 - Europejski Dzień Ofiar Przestępstw
23.02 - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
24.02 - Dzień Niespodziewanego Całusa

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek: 10.00 - 18.00
soboty: 9:00 - 12:00

Tu jesteśmy!

Kliknij, aby przejsć do mapy

Mapa